مجله تاپ‌ناز‌

11 راز کلیدی برای چیدمان منزل

11 راز کلیدی برای چیدمان منزل

عکس از وبسایت آستین

تزئین کردن و چیدمان خانه می‌تواند یک پروژه سرگرم کننده، هیجان انگیز و در عین حال اگر ندانید از کجا شروع کنید و چگونه انجام دهید، بسیار سخت و طاقت فرسا باشد.

در این مقاله 10 راز کلیدی که باید در چیدمان منزلتان در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم که به شما در ایجاد فضایی زیبا و دلپذیر کمک می‌کند.

پالت رنگی مشخص داشته باشید

اولین قدم در دکوراسیون منزل، مشخص کردن رنگ‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های خود را برای دکوراسیون محدود کنید. بهتر است رنگ‌هایی را انتخاب کنید که سلیقه‌ی شخصی شما را منعکس کنید. پالت رنگی‌ای که برای دکوراسیون خود برمی‌گزینید رنگ کلی فضا را تعیین می‌کند. برای انجام این کار می‌توان از رنگ‌‌ مورد علاقه به همراه انواع سایه‌هایی که دارد یا از رنگ‌های مکمل (رنگ‌هایی که در چرخه‌ی رنگ در مقابل یکدیگر هستند) استفاده کرد. همچنین می‌توانید یک رنگ خنثی را به عنوان رنگ اصلی انتخاب و در کنار آن از وسایل دکوری با رنگ‌های مختلف استفاده کنید.

برای انتخاب رنگ‌هایی که متناسب با مبلمان شما باشند باید:

  1. به مبلمان خود دقت کنید و رنگ‌های موجود در آن‌ها را شناسایی کنید. به عنوان مثال، اگر مبل راحتی با رنگ آبی دارید، می‌توانید سایه‌های آبی را در طرح رنگی خود بگنجانید.
  2. با رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری یا بژ شروع کنید. این به مبلمان شما اجازه می‌دهد تا بیشتر به چشم آیند و نقطه کانونی  باشند
  3. از رنگ‌های مکمل استفاده کنید، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار دارند، مانند آبی و نارنجی یا بنفش و زرد. این رنگ‌ها کنتراست جسورانه و چشم نوازی ایجاد می‌کنند که می‌تواند مکمل مبلمان شما باشد.
  4. از رنگ های مشابه استفاده کنید، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند، مانند آبی و سبز یا زرد و نارنجی. این رنگ ها ظاهری هماهنگ و منسجم ایجاد می کنند که می تواند مکمل مبلمان شما باشد
  5. سبک مبلمان شما نیز می تواند بر انتخاب رنگ شما تأثیر بگذارد. برای مثال اگر سبک مبلمانتان مینیمال است رنگ‌های خنثی گزینه‌ی مناسبی است

6- قبل از خرید رنگ انتخابی خود را تست کنید، می‌توانید این کار را با رنگ کردن قسمت کوچکی از دیوار یا با آوردن نمونه‌هایی از پارچه و نگه داشتن آن‌ها در کنار مبلمان خود انجام دهید تا ببینید چگونه به نظر میرسد.

11 راز کلیدی برای چیدمان منزل

نورپردازی

 نور یکی از جنبه های مهم در دکوراسیون خانه است که اغلب نادیده گرفته می شود. نورپردازی مناسب می‌تواند تاثیر مستقیمی درجلوه‌ی فضا داشته باشد. نور طبیعی همیشه بهترین گزینه است، بنابراین سعی کنید میزان نور طبیعی فضا را به حداکثر برسانید. همچنین می‌توانید از لوستر، چراغ‌های رومیزی‌ و آباژور برای نور منزل استفاده کنید.

هنگام انتخاب رنگ نور، مهم است که فضای خاص و حالتی را که می خواهید ایجاد کنید در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید انواع مختلف نور و لامپ را آزمایش کنید تا ترکیب مناسبی برای دکوراسیون منزل خود پیدا کنید.

مبلمان

مبلمان یکی از ضروری‌ترین اجزا در دکوراسین خانه است. برای انتخاب مبل سالن پذیرایی باید به اندازه‌ی فضا و میزان نور موجود در سالن پذیرایی توجه کنید. اندازه و چیدمان فضای شما نقش بسزایی در تعیین نوع و اندازه مبلمان مورد نیاز شما خواهد داشت. هنگام انتخاب مبلمان، مقیاس فضای خود، تعداد افرادی که از سالن پذیرایی استفاده خواهند کرد و در رفت‌آمد خواهند بود را در نظر بگیرید.

از آینه استفاده کنید

آینه‌های بزرگ می توانند محیط خانه را بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان دهند، علاوه بر این اگر از یک آینه‌ی بزرگ در نزدیکی پنجره استفاده کنید باعث انعکاس نور به خانه می‌شود و خانه را از آن چیزی که هست نورانی‌تر کرده و بزرگ‌تر نشان می‌دهد. اگر بخواهید کانون خانه به سمت آینه کشیده شود چیدمان چندتایی آینه‌ها آن‌ها در کنار هم می‌تواند خلاقانه باشد.

از مواد با بافت‎‌های متفاوت استفاده کنید

استفاده از مواد با بافت‌های متفاوت به ویژه طبیعی مانند چوب، سنگ و سفال به دکوراسیون شما هویت و جذابیت منحصر به فردی می‌بخشد. برای این کار می‌توانید از پرده‌ها با پارچه‌های کتان، ظروف چوبی، سینی و ظرف سرو سنگی و یا مجسمه‌های سفالی استفاده کنید و علاوه بر زیبا کردن محیط منزل، ارتباط خود با طبیعت را بیشتر کنید.

گیاهان آپارتمانی

وجود گیاه باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در شما می‌شود. انتخاب گیاهان برای دکوراسیون خانه یک گزینه‌ی فوق‌العاده است.

با به کارگیری گیاهان در چیدمان منزل حس علاقه به طبیعت دوباره در ما زنده می‌شود و خانه‌ رنگ و بوی طبیعی‌تری به خود می‌گیرد. برای رسیدگی راحت‌تر به گیاه می‌توانید گیاهان آپارتمانی را انتخاب کنید، البته در هنگام خرید آن‌ها به میزان نور، آب و خاکی که نیاز دارند توجه کنید.

 گیاهان همچنین می توانند با جذب آلاینده ها و آزادسازی اکسیژن به بهبود کیفیت هوای خانه شما و ایجاد محیطی سالم‌ تر کمک کنند.

آثار هنری و وسایل دکوری

هنر می‌تواند شخصیت و سبک را به محیط خانه اضافه کند. می‌توانید از نقاشی‌ها برای دیوار و مجسمه‌های هنری برای دکوراسیون میز‌ها استفاده کنید. اگر به خرید آثار هنری علاقه‌مندید می‌توانید با خرید نقاشی‌هایی که نشان دهنده‌ی سلیقه‌ی شخصی شماست یک دیوار خانه‌ی خود را به گالری تبدیل کنید.

11 راز کلیدی برای چیدمان منزل

عکس از وبسایت آستین

تناسب پنجره با فضا

اگر پنجره‌‌های کوچک دارید می‌توانید با استفاده از پرده های نازک نور بیشتری را وارد خانه کنید و همچنین با قرار دادن صندلی یا مبل در کنار آن‌ها فضای دنجی را برای استراحت فراهم کنید. اگر خانه‌ی شما پنجره های بزرگی دارد می‌توانید از پرده هایی با جنس مخمل و به کارگیری گیاهان در اطراف آن‌، گرما را به محیط اضافه کنید.

انتخاب محصولات کاربردی

 همانطور که زیبایی خانه از اهمیت بسیاری برخوردار است باید به میزان کاربردی بودن وسایل هم توجه کنید. هدف شما ایجاد محیطی زیبا و در عین حال راحت برای زندگی است. برای مثال یک میز قهوه‌خوری کنار‌مبلی، هم قابل استفاده و کاربردی است و هم جنبه‌ی زیبایی دارد.

11 راز کلیدی برای چیدمان منزل

عکس از وبسایت آستین

شخصی سازی فضا

شخصی‌سازی باعث میشود که محیط خانه رنگ و بویی از علایق و هویت شمارا به خود بگیرد. می‌توانید با استفاده از وسایلی که برای شما بار احساسی یا معنوی دارند مثل عکس‌های خانوادگی، سوغاتی‌های سفر و وسایل دکوری که از علایق یا شخصیت شما الهام گرفته اند هویت خود را به محیط خانه ببخشید.

برای شخصی سازی محیط خانه می‌توانید از وسایلی که منعکس کننده‌ی سرگرمی‌ها و علایق شماست استفاده کنید. استفاده از کتاب‌های مورد علاقه‌تتان در کتابخانه، میز شطرنج، میز بازی و هرچیزی که به طور شخصی به آن علاقه دارین را شامل می‌شود.

11 راز کلیدی برای چیدمان منزل

عکس از وبسایت آستین

فرش ها

فرش یک عنصر ضروری در دکوراسیون منزل است که می تواند گرما، بافت و سبک را به فضا ببخشد. خواه به دنبال ایجاد فضایی دنج در پذیرایی خود باشید یا بخواهید خانه‌ای مینیمال با فضایی باز را چیدمان کنید استفاده از فرش الزامیست. رنگ فرش باید با مبلمان و سایز دکوراسیون شما مکمل باشد.

با در نظر گرفتن این 10 مورد در دکوراسیون منزل، می‌توانید فضایی زیبا و دلنشین را ایجاد کنید، همچنین با چیدمان محیطی که به روحیات شما نزدیک است و رنگ و بویی از هویت و علایقتان را دارد می‌توانید از وقت گذراندن و بودن در محیط منزل لذت بیشتری ببرید، چرا که خانه شما دقیقا مکانی خواهد شد که به آن تعلق دارید.  

مطالب مشابه را ببینید!