۱۲ داستان برای پایان جهان

 

بشر امروز مدام در اضطراب و تشویش به سر می برد. انبوه رسانه زندگی ما را تغییر داده است. در شب یلدای امسال نسل ما، مثل دو سه نسل قبل نیست که پا زیر کرسی دراز کند و انار و شب چره بخورد و به داستان های مادربزرگ ها گوش دهد. احتمالا دهه شصتی ها و دهه هفتادی ها، شب چله پای شبکه های اجتماعی مشغول کامنت گذاشتن هستند یا فیلم تماشا می کنند.

 

پایان دنیا
پایان دنیا

در همین تهران خودمان، ما همیشه دلیلی برای ترس داریم. وقتی از عابر بانک پول می گیریم، نگرانیم که کسی از پشت سر زورگیری کند، چون همیشه در صفحات حوادث درباره زورگیری ها می شنویم. وقتی می خواهیم سوار اتومبیل شخصی شویم، نگرانیم که مبادا، یک دفعه مسافران پشت سر چاقویی زیر گلویمان بگذارند، اگر زیر باران در خیابانی خلوت مردی با اضطراب برای سوار شدن به خودرویمان دست بلند کند، هرچند انسان دوستی حکم می کند پا روی پدال ترمز فشار دهیم، اما این کار را نمی کنیم. آلودگی هوا می تواند سرطان ریه برایمان داشته باشد و قصه پارازیت ها هم که مفصل است. از همه اینها بگذریم، زلزله ای اهر را می لرزاند، ما نگران گسلی هستیم که از شمال غرب جنبیده و ممکن است به ما برسد و… این مصادیق ممکن است از شهری به شهر دیگر، از کشوری تا کشور دیگر فرق کند، اما در تمام دنیای امروز یک چیز مشترک است: «ترس از پایان». اهالی رسانه، چه سینما باشد چه شبکه های تلویزیونی و… خوب جنس این ترس ها را می شناسند. نظریات فراوان و بعضا عجیب و غریبی درمورد پایان جهان وجود دارد، اما به طور کلی ۱۲ نظریه وجود دارد که شکل پایان جهان را در دنیای معاصر رقم می زند:

تغییرات اکولوژی و آب شدن یخچال های قطب شمال و جنوب: در صورت گرم شدن مفرط کره زمین و آب شدن یخچال های قطب شمال و جنوب، بسیاری از کشورها به یکباره به زیر آب فرو خواهند رفت. این نظریه تئوری نبوده و از سوی دانشمندان به ثبت رسیده است. تصور کنید که یک سوم تمامی خشکی های زمین به زیر آب فرو رفته و نسل بسیاری از جانداران، درختان و حشرات ازبین خواهد رفت. در صورت بروز چنین اتفاقی، دیگر جای کافی برای زندگی بشریت در کره خاکی نخواهد بود.

 

در دوران مدرسه، به یاد داریم که به ما آموختند که اطراف زمین را لایه ازن تشکیل داده که این لایه، کره زمین را از تشعشعات رادیواکتیو حفظ می کند. این تشعشعات به فراوانی در فضا یافت می شود، ولی تنها مقدار ناچیزی از آن به سطح زمین برخورد می کنند. انسان ها با اینکه می دانند استفاده از برخی محصولات به لایه ازن صدمه می زند، اما با بی توجهی به این اخطارها، به استفاده از این مواد ادامه می دهند. سوراخ های لایه ازن روز به روز در حال بزرگ تر شدن بوده و آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر این لایه از بین رود، چه بلایی بر سر کره خاکی خواهد آمد؟ بلی، پرتوهای رادیواکتیو خورشید هر جانداری را نابود خواهند کرد.

 

برخورد اجسام کهکشانی با کره زمین: برخورد اجسام کهکشانی با کره زمین یکی از مشهورترین تئوری های موجود در مورد پایان دنیا می باشد. بسیاری بر این عقیده هستند که نسل دایناسورها نیز به دلیل برخورد شهاب سنگ ها با زمین منقرض شد. بدین صورت ممکن است که چنین سرنوشتی نیز انتظار ما را بکشد و استخوان های ما در قرن های آینده به عنوان فسیل، مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته شود. تئوری دیگری در همین چارچوب می گوید که برخورد شهاب سنگ بزرگی با زمین، منجر به تکه شدن کره خاکی شده و این تکه ها همچون ماه به دور نوار مغناطیسی ستاره ها و یا سیارات دیگری خواهند گشت.

 

خاموش شدن خورشید: چندی پیش یک فیلم بر اساس این نظریه ساخته شد. این تئوری کاملا صحیح بوده و به اثبات رسیده است، فقط باید این نکته را در نظر داشت که چنین اتفاقی حدود ۱۰ میلیارد سال دیگر اتفاق خواهد افتاد. به نظر شما، ما شاهد وقوع چنین اتفاقی خواهیم بود؟

 

حمله آدم فضایی ها به کره زمین: کتاب ها، افسانه ها و فیلم های بسیار زیادی در مورد حمله موجودات فضایی به کره زمین وجود دارد. آیا موجودات فضایی کره زمین را تسخیر خواهند نمود؟ اثبات و باور چنین نظریه ای بسیار سخت بوده، چراکه تا کنون شواهدی در مورد کشف موجودات زنده در فضا به ثبت نرسیده است.

 

انسان با دستان خودش کره زمین را به نابودی خواهد کشاند: این نظریه از دیگر نظریه ها به حقیقت نزدیک تر است. برای درک عمیق این مطلب کافی است تا رادیو یا تلویزیون خود را روشن کرده و به اخبار جهان گوش دهید. انفجار در یک منطقه، شروع حملات نظامی در منطقه دیگر، بمباران مردم بی گناه و… بدون شک، در صورت بروز جنگ جهانی جدید، ابرقدرت ها از سلاح هسته ای استفاده خواهند نمود. آغاز جنگ هسته ای کره زمین را به چرنوبیل(حادثه انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در کشور اوکراین و در سال ۱۹۸۶ میلادی رخ داد.) تبدیل خواهد کرد.

 

بسیاری از ادیان از پایان دنیا به آخرالزمان یادمی کنند. بر اساس نظریات مذهبی، این فاجعه در صورتی رخ خواهد داد که جهان از گناه اشباع شود. در برخی ادیان این مسئله با ظهور پیامبران و امامان الهی و در برخی ادیان شاهزاده تاریکی ها دنیا را نابود خواهد ساخت. در کل، مذاهب مختلف از روز موعودی خبر می دهند که همه کس در برابر خداوند به جزای اعمال نیک و بد خویش در دنیا خواهند رسید.

 

هوش مصنوعی و ربات های متفکر جهان را دردست خواهند گرفت: بسیاری از فیلم های دنیا بر اساس این نظریه تولید شده اند. با نگاهی عاقلانه به پیشرفت جهان در تکنولوژی، می توان به درک این موضوع پرداخت که ممکن است در آینده، رباط ها بر انسان ها چیره شوند و کره زمین را نابود سازند.

 

جابه جایی قطب شمال و جنوب با یکدیگر: جابه جایی دو قطب شمال و جنوب با یکدیگر منجر به تغییر حرکت کره زمین از چپ به راست خواهد شد. در نتیجه این فاجعه، نیروی مغناطیس اطراف کره زمین محو گشته و امواج کهشانی، حیات را در کره زمین نابود خواهند ساخت.

 

سرمای هسته ای: برخی به این نظریه اعتقاد دارند که با پایان سال ۲۰۱۲ میلادی، آتشفشان های خاموش به یکباره فعال شده و دود غلیظی اطراف کره زمین را احاطه خواهد کرد. قطر و تراکم این لایه گرد و غبار به قدری زیاد است که مانع از تابش نور خورشید به سطح کره زمین خواهد شد. به سرمای حاصل از این فاجعه زیست محیطی به اصطلاح سرمای هسته ای گفته می شود.

 

تغییر مکان هسته کره زمین، خورشید و کهکشان ها: تغییر مکان ستارگان، سیارات و کهکشان هایی که به دلایلی در یک ردیف در فضا قرار خواهند گرفت می تواند منجر به نابودی حیات در کره زمین شود. دلیل این موضوع می تواند افزایش نیروی جاذبه خورشید و جذب ستارگان و سیارات به محور جاذبه خورشید، باشد. این نظریه به همگرایی گرانشی معروف می باشد. در صورت بروز چنین واقعه ای چه بلایی بر سر قطب های الکترومغناطیسی زمین خواهد آمد؟ بسیاری بر این عقیده هستند که این موضوع به زودی اتفاق خواهد افتاد. لازم به ذکر است که این شاخه از علم به طور کلی مورد بررسی و تحقیق قرار نگرفته است.

 

۲۱ دسامبر شاهد نمایش سیارات منظومه شمسی در فضا خواهیم بود: در تاریخ ۲۱ دسامبر میلادی، خورشید، زحل(کیوان)، زهره، مشتری(ژوپیتر)، عطارد، مریخ و کره زمین در امتداد یکدیگر قرار خواهند گرفت و یک مسیر صاف از آغاز منظومه خورشیدی تا هسته آن یعنی خورشید را تشکیل خواهند داد. لازم به ذکر است که به غیر از منظومه خورشیدی ما، دیگر سیارات از کهکشان های مختلف نیز به همین صورت ردیف قرار خواهند گرفت. از آنجایی که بشر هنوز با چنین موضوعی یعنی تاثیر نیروهای مغناطیسی سیارات و ستارگان بر یکدیگر برخورد نکرده است، نمی توان عواقب ناشی از آن را پیش بینی نمود. برخی از دانشمندان بر این عقیده اند که این مساله ممکن است منجر به تغییر مکانی سیارات یا منظومه خورشیدی گردد. البته نظریه های بیشتری در مورد پایان دنیا وجود دارد که برای ذکر تمامی آنها به مدت زمان بسیاری نیاز است. با توجه به این تفاسیر، می توان این نتیجه را گرفت که به تعداد انسان های کره خاکی، نظریه وجود دارد.در انتها می توان به ارزیابی و جمع بندی نظریه های فوق پرداخته و اعلام کرد که راه حل بسیاری از معضلات تنها به خود ما بستگی دارد. چرا باید اکولوژی را نابود کنیم؟ چرا بدون جنگ و با صلح زندگی نکنیم؟ باید اختراعات و اکتشافات خود را کنترل کنیم. بی تفاوتی هرکس نسبت به کره زمین می تواند دلیل نابودی حیات در این کره خاکی باشد.

مطالب مشابه را ببینید!