آیا 1 دی یا 22 دسامبر 2012 پایان جهان است؟

پایان جهان در 2012
پایان جهان در 2012
شایعه بی اساس سه شب تاریکی و پایان جهان در 21 دسامبر 2012 موجب کنجکاوی و پیگیری برخی از مردم در این زمینه شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، مدت هاست شایعات مختلفی در مورد به پایان رسیدن جهان در روز 21 دسامبر سال 2012 همزمان با شب یلدا در ایران در وبلاگ های مختلف و محافل فرهنگی و اجتماعی مطرح شده و با نزدیک شدن به روز موعود ابعاد گسترده تری به خود گرفته و ساخت و انتشار فیلم ˈ2012ˈ بر تبلیغات پیرامون پدیده های مرتبط با نابودی جهان افزوده و موجب افزایش نگرانی در میان برخی از مردم ناآگاه شده است.
یکی از ادعاهای جاری در محافل عمومی، مربوط به پیشگویی جنجال برانگیز قوم باستانی مایا است که بر اساس آن در این روز یک دوره پنج هزار و 125 ساله در تقویم این قوم به پایان می رسد.
از دیگر دلایل این موضوع برخورد سیاره ای ناشناخته به زمین و مقارنه خورشید و کهکشان است که مراکز علمی نجوم از جمله ناسا با قاطعیت این قبیل شایعات بی اساس را رد کرده اند.
متاسفانه تبلیغات کشورهای غربی و برخی خرافه پرستی ها در کشورهای همجوار مانند ترکیه موجب تردید در میان برخی شهروندان شده است.
نماینده ولی فقیه در دانشگاهای آذربایجان شرقی در خصوص مطرح شدن این شایعه به خبرنگار ایرنا گفت: چنین شایعاتی در جوامعی که از لحاظ علمی و فرهنگی ضعیف هستند مورد قبول بوده و ایجاد رعب و وحشت می کند.
حجت الاسلام اصغر نقدی افزود: سطح شعور ملت ایران بسیار بالا بوده و چنین شایعاتی پوچ و بی اساسی که توجیه علمی، عقلی، دینی و قرآنی ندارند را قبول نمی کنند.
وی ادامه داد: از آنجا که غیر از خداوند بزرگ هیچ کس نمی تواند پایان جهان را پیش بینی کند بنابراین اینگونه دروغ ها از نگاه باورهای اسلامی منسوخ و غیرقابل قبول است.
حجت الاسلام نقدی گفت: حتی از نظر مذهبی نیز این مساله توجیه ندارد چرا که در قرآن هم بیان شده کلید تمام اسرار در دست خداست و کسی از زمان ظهور امام زمان(عج) و قیامت اطلاعی ندارد.
وی تاکید کرد: لازم است نهادهای علمی، آموزشی و فرهنگی و رسانه ها در چارچوب افزایش آگاهی مردم و مقابله با خرافه پرستی فعالیت های خود را افزایش دهند.
رصدگر آمریکایی و مدیر و موسس انجمن بین المللی منجمان بدون مرز AWB گفت: 21دسامبر 2012 از لحاظ علمی پایان جهان نیست.
مایک سیمونز(Mike Simmons)، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ناآگاهی برخی اقشار مردم از موضوع های نجومی باعث دامن زدن به شایعه بی اساس 2012 شده است.
وی با بیان اینکه زمین و خورشید در ماه دسامبر به طور تقریبی در مرکز کهکشان راه شیری قرار می گیرند و این پدیده ای به طور سالانه اتفاق می افتد تاکید کرد: هیچ مقارنه یا نظم کهکشانی جدیدی در سال 2012 وجود ندارد.
سیمونز ادامه داد: هرسال به هنگام انقلاب زمستانی خورشید در نقطه ای از آسمان واقع می شود که بسیار نزدیک به مرکز کهکشان راه شیری است.
موسس انجمن رصدخانه مونت ویلسون (MWOA) کالیفرنیا، شایعه تاریکی مطلق زمین را بی اساس دانست و گفت: تمام دانشمندان عرصه نجوم این موضوع را رد کرده و چنین مساله ای شایعه ای بیش نیست.
وی با بیان اینکه اتفاق های نجومی در هر زمانی در حال وقوع است افزود: نباید ذهنمان را درگیر مسایل بی اساس علمی کنیم، چنین شایعه هایی در طول تاریخ وجود داشته و افراد فرصت طلب از ناآگاهی مردم به نفع خود سوء استفاده می کنند.
وی وجود نیبیرو(سیاره ای ناشناخته در راه برخورد با زمین) و داستان های دیگر درباره سیاره های متمرد را رد و اضافه کرد: اگر نیبیروای وجود داشت اخترشناسان به طور قطع آن را در دهه گذشته شناسایی می کردند و امروز با چشم غیرمسلح نیز باید دیده می شد.
سیمونز اظهار کرد: شکی نیست برای تک تک افراد روزی جهان به پایان خواهد رسید شاید پایان جهان برای من، همین امروز یا فردا باشد.
مدیر و موسس پروژه بین المللی جهان در شب TWAN گفت: منجمان علم نجوم پایان یافتن جهان در سال 2012 میلادی را تایید نمی کنند.
ˈبابک امین تفرشیˈ هم با بیان اینکه شایعات در خصوص پایان جهان بارها شنیده شده و مطلب جدیدی نیست افزود: متاسفانه افراد فرصت طلب از ناآگاهی مردم عادی سوءاستفاده های کلان مالی می کنند.
وی در خصوص شایعه هم خط شدن زمین، خورشید و مرکز کهکشان اظهار کرد: این هم خطی هر شش ماه یکبار اتفاق می افتد و هیچ نگرانی و تهدیدی برای مردم ندارد.
وی تاکید کرد: هیچ پدیده غیر عادی که با وقوع هم ترازی زمین و خورشید و صفحه میانی کهکشان در ارتباط باشد در روز های 21 تا 23 دسامبر (اول تا سوم دی ماه سال جاری ) رخ نخواهد داد.
وی شایعه تاریکی سه روزه زمین را بی اساس دانست و گفت: پیش بینی وضعیت هوایی فضا به ما کمک می کند که از رویدادهای درحال وقوع جلوگیری کرده و یا صدمات را به کمترین میزان رساند.
امین تفرشی اظهار کرد: سازمان فضایی ناسا به تمام این شایعات پاسخی علمی داده و این پیش بینی ها و شایعات را رد کرده است.
مطالب مشابه را ببینید!