مجله تاپ‌ناز‌

21 دلیل دل درد؛ دلایلی که باعث می شوند شما دل درد بگیرید

دل درد یکی از دردهای شایع است که می تواند به دلیل یک بیماری یا مشکلی جدی در بدن ایجاد شود و باید مورد بررسی قرار بگیرد

21 دلیل برای دل درد که نشان دهنده مشکل و بیماری هستند

هر دردی می تواند نشان دهنده یک مشکل در بدن باشد که با توجه به همین درد باید آن را با ارزش بدانید زیرا می تواند از بروز یک بیمار جدی جلوگیری کند، یکی از این دردهای شایع که برای همه ما رخ می دهد دل درد است که در انواع و اقسام مختلف جس می شود. هنگام دل درد باید بدانیم که آیا سیستم گوارش باعث درد شده است؟ علت درد ما بیماری به خصوصی است؟ در این مطلب به طور کامل در مورد دل درد توضیحاتی می دهیم.

دل درد

دلایل درد دل و پیشگیری از آن

چه چیزی باعث دل درد ما می شود؟

1. به فیبرو بیوتیک نیاز دارید

اگر ناراحتی معده دارید، مانند نفخ، گاز معده، یبوست، اسهال و یا حتی ریفلاکس دارید، پروبیوتیک ها به کمک شما می آیند. مصرف مرتب پروبیوتیک باعث حمایت از سیسم گوارش و جوانسازی ریزاندامگانهای همزیست به وسیله کمک به متوازن سازی این موجودات روده ای، کمک به گوارش، کمک به بدن برای ساخت ویتامین و جذب مواد معدنی، تقویت سیستم ایمنبی و تنظیم متابولیسم بدن می شود. ریزاندامگان همزیت باکتری های مفید هستند که بر سیستم گوارش تاثیر مثبت دارند و می توانید با خوردن ماست و یا غذاهای ترش مانند نارنج آنها را بیشتر کنید.

2. درمعرض مواد شیمیایی زیادی هستید

ناهمترازی ریزاندامگان در شکم می تواند به دلیل آلاینده های محیطی ایجاد شود. روده درد یا شکم درد غیر طبیعی به دلیل آسیب دیدن ریزاندامگان می باشد. چند روز به موادی که به بدن خود می رسانید توجه کنید. غذاهای فراوری شده، مواد شیمایی موجود در کرم ها، لوسیون ها، مواد شوینده و داروها می توانند باعث کاهش و یا تغییر ارایش ریزاندامگان در روده شوند. خوردن وعده غذایی کامل مانند خوراک دام، گوشت، تخم مرغ، ماهی و محصولات طبیعی و مصرف پروبیوتیک می تواند مفید واقع شود.

دل درد

برنامه غذایی برای پیشگیری از دل درد

3. سیستم ایمنی ضعیفی دارید

بخش زیادی از سیستم ایمنی بدن در روده ها است و سلول های دیواره روده پادتن تولید می کنند. باکتری های روده ویتامین ب تولید می کنند، بیوتین، فولات و ویتامین B12 هم تولید می کنند وضعیت مناسب روده باعث جذب بهتر مواد مغذی می شود که برای سیستم ایمنی بدن مفید است. اگر شما خیلی بیمار هستید و روده های شما باکتری های مفید بالانس شده ای دارد، از بدن شما در برابر عفونت و بیماری دفاع می کند، اگر عدم تعادل وجود داشته باشد، بدن شما قدرت خود را برای مقابله و دفع میکروب ها که باعث بیماری های مکرر می شود از دست می دهد. اگر میزان میروارگانیسم ها کم شود، دیگر آنتی اکسیدانی تولید نمی شود و باعث می شود بدن بیشتر در معرض بیماری های مختلف قرار بگیرید.

دل درد

کمبود ویتامین موجب دل درد می شود

4. سیستم عصبی سمپاتیک شما در حالت هشدار است

در تحقیقی که توسط لیندا رینمان ، استاد دانسگاه دولتی فلوریدا صورت گرفت رابطه روده و مغز را بررسی شد. او توضیح داد که مغز و روده چگونه بوسیله ی عصب واگوس با یکدیگر صحبت میکنند، این عصب در امتداد بدن از مغز تا پایین ستون فقرات پهن شده است و به همین دلیل است که وقتی استرس داریم ” دلشوره ” میگیریم. درمواقع استرس های احساسی ، سیستم عصبی سمپاتیک متوقف میشود و عملکرد های روده را به طور ویژه متوقف می سازد. وقتی توسط یک خرس دنبال می شوید دیگر چه نیازی به هضم غذا دارید؟ بدن شما خون را از روده به اندام های شما را کم میکند ، کم شدن سرعت خون در روده میتواند منجر به حالت تهوع و استرس بیشتر شود. با گذشت زمان استرس میتواند تاثیر منفی بر روده ی شما داشته باشد.

5. الگوی خواب شما نیاز به اصلاح دارد

کم خوابیدن هم می توانید سلامت روده را تحت تاثیر قرار بدهد. اکو سیستم ریزاندامگان متنوع و گسترده است. یکی از راه هایی که روده بر خواب تاثیر می گذارد از طریق سروتونین های شیمیایی است کع چرخه خواب و بیداری بدن را تنظیم می کند. اگر از مردم بپرسید که سروتونین در مغز تولید می شود اما در واقع 80 درصد از این هورمون در بدن توسط روده ها ساخته می شود.

دل درد

کم خوابیدن هم مشکل ایجاد می کند

6. ورزش کنید

طبق مطالعات مدرسه پزشکی هاروارد ، حرکت بدن شما کمک به حرکت شکم شما میکند. تغییرات ناشی از ورزش کردن بر سامانه عصبی خودمختار ( که کنترل عملکردهای بدن را دارد ) دستگاه گوارش معده همچنین برتحرک روده ی بزرگ و احتمالا روده ی کوچک موثر است. از این رو میتوان شاهد فواید ورزش در بهبود یبوست بود ؛ در واقع یکی از دلایل یبوست عدم ورزش کافی است.

دل درد

دلایل درد دل

7. عصب معده ای بیش فعالی دارید.

بر اساس تحقیقات اخیر FSU ، یک ریزاندامگان ناسالم روده بوسیله یک عصب وحشی ، ممکن است منجر به اختلالات خلقی و عاطفی شود عصب های معده ، سیگنال های Motor را از مغز به روده ارسال میکنند و این در فرایند گوارش تاثیر میگذارد .سیگنال هایی که توسط روده به مغز ارسال می شودمیتوانند از گزارش ” همه چی خوب است” به ” این پایین به مشکل برخوردیم ” تغییر یابند. بعنوان مثال ، خودن غذاهایی مانند شکر، دانه های روغنی، غذاهای سرخ شده ،آرد تصویه شده ، افزودنی های شیمیایی و شیرین کننده هایی مصنوعی میتواند منجر به التهاب در بدن شود و شامل سیگنال های خطر که از عصب معده بالا می روند مثل سیگنال هایی که علائم اضطراب ، و افسردگی را بدتر میکند ، باشند. و این مسئله خلق و رفتار را تحت تاثیر قرار میدهد.

دل درد

عصب معده

8. بسیار نزدیک به خوابتان ، غذا میخورید

یکی از علل شایع مشکلات روده مثل اسید ریفلاکس معده ، سوزش سردل، و حتی (GERD) ( بازگشت اسید معده ) خواب، درست بعد از خوردن غذا است. سوزان رمضانی ، متخصص گوارش معده ، (AGAF) ، متخصصان انجمن گوارش آمریکا میگوید :” دو تا سه ساعت پیش از خواب شام بخورید ، اگر محتوی غذای شما کربوهیدرات و چربی زیاد باشد ،4 تا 6 ساعت قبل از زمان خواب غذا بخورید.

 

9.چیزی در شکم شما گیر کرده است

اگر شکم سخت و متورم باشد ، میتوانداین معنا را برساند که گاز معده یا یبوست دارید. اما اگر این وضعیت ادامه یابد ، نشانه ای از انسداد روده می باشد. تحقیقات نشان میدهد چنین انسداد هایی میتواند منجر به متورم شدن شکم شود و بیمار اغلب سفت شدن شکم را تجربه میکند. علل انسداد روده میتواند ناشی از چسبدندگی فتق ، التهاب دیورتیکول های جدار روده، (IBD) سندرم التهاب روده و حتی سرطان باشد.

دل درد

دلیل دل پیچه

10. خونریزی داخلی دارید

خون موجود در مدفوع منجر به وحشت میشود اما مدفوع سیاه نیز میتواند علامت خونریزی در دستگاه گوارش باشد از جمله در قسمت شکم یا روده کوچک البته اگر سبزیجات تیره رنگ مانند چغندر ، یا مکمل های آهن مصرف نکرده باشید ، مدفوع سیاه رنگ نشانگر سرطان می باشد. خون قرمز روشن در مدفوع ناشی از خونریزی هموروئید ها پس از خستگی و تنش یا حرکت روده ی سفت است. ممکن است اولین نشانه ی یک مسئله ی جدی مانند التهاب روده ،ایجاد زائده و کیسه در دستگاه گوارش و سرطان روده بزرگ می باشد.

 

11. وقت کلونوسکپی است

نه تنها خوردن کپسول های کولو در سال های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است ، کلونوسکپی می تواند زندگی شما را نجات دهد. مخصوصا اگر علائم سرطان مثل :خون یا چرک در مدفوع ، کاهش وزن ، تب، توده های غیر طبیعی که شما را از خواب بیدار میکند را داشته باشید. سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا بیماری التهابی روده (IBD) ممکن است نیاز به کولونوسکپی در شما را نشان دهد.

دل درد

دلایل رایج دل درد

12. احتیاج به فیبر غذایی

یبوست ممکن است معانی مختلفی برای افراد داشته باشد بر اساس تصور آن ها مثلا تغییر عادات روده ، مدفوع خیلی سخت یا خیلی کوچک ، یا دفع آن دشوار باشد. یبوست میتواند اغلب توسط رژیم غذایی نامناسب ایجاد شود ، بنابر این سعی کنید از مصرف فیبر و نوشیدن آب هرچه بیشتر دریغ نکنید.اگر یبوست بیشتر از 3 ماه به طول بیانجامد ، بخصوص اگر همراه با خون درموفوع ، کاهش وزنو یا کاهش اشتها باشد ، باید توسط پزشک بررسی شود ، چراکه میتواند نشانگربیماری های جدی از جمله دیابت ، فلج چندگانه ، بیمارپارکینسون و کم کاری تیروئید باشد.

13. ممکن است یبوست مزمن داشته باشید

اگر مشکلات مداوم با یبوست دارید ، که علت مشخصی ندارد ، ممکن است مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک CIC شده باشید علامت آن مدفوع سخت و احساس اینکه نمیتوانید مدفوع را کاملا دفع کنید. اگر با یبوست دست و پنجه نرم میکنید از صحبت کردن درمورد آن با پزشک خجالت نکشید.

دل درد

14. ممکن است مشکلات کبدی داشته باشید

ممکن است درک آن سخت باشد اما کبد در واقع بخشی از سیستم گوارش است. مواد مغذی غذای ما ، مواد سمی مصرف شده و دارو ها به جریان خون دستگاه گوارش جذب میشوند ، و اولین مکانی که در آن متوقف میشوند ، کبد است که شامل فرآیند های متابولیسم می باشد و به ساخت انرژی یا تجزیه مواد خطرناک کمک میکند. علائمی مانند کاهش وزن، کاهش اشتها ، خستگی و تورم شکمی و تغییر در وضعیت روانی میتواند اولین نشانه ی بیماری های کبدی، از جمله هپاتیت ، سیروز یا سرطان باشد.همانطور که در کبد رشد میکنند ، بیماران ممکن است درد شکمی را در قسمت راست نزدیک قفسه ی سینه تجربه کنند.

15. در رژیم غذایی تان غذاهای چرب زیادی پیدا میشود.

علاوه بر عوارض جانبی آشکار غذاهای چرب ، این نوع غذاها میتواند منجر به تشکیل سنگ های صفراوی شوند . افزایش کلسترولخون موجب ایجاد سنگ کلیه کلسترول میشود و خوردن چربی اشباع کمتر میتواند از بروز آن جلوگیری کند.

دل درد

علت دل درد و درمان آن

16 شاید زخم معده دارید

اگر احساس درد در معده دارید و اغلب پس از خوردن احساس ضد اسید معده دارید ، باید برای زخم معده تان مورد آزمایش قرار بگیرید.اغلب افراد با زخم معده سوءهاضمه یا درد قسمت بالای شکمی با ناراحتی های چپ ، راست و یا گاها پشت آن را تجربه میکنند.

اگر چه در برخی موارد زخم معده هیچ نشانه ای ندارد اما اگر علائم زخم معده مثل استفراغ خون، دفع مدفوع سیاه یا قرمز ، درد ناگهانی شکم و نفخ و گاهی اوقات کاهش وزن داشتید آن را جدی بگیرید. این تنها یکی از هزاران دلیلی است که نباید سوزش سر دل را نادیده گرفت.

17. آنفولانزای معده

اسهال ناگهانی و کوتاه ممکن است نشانه ای از مسمومیت غذایی یا یک ” آنفولانزای ” معده باشد. وقتی مدفوع شل باشد ، میتواند نشانه ای از عفونت دستگاه گوارش باشد. از جمله عفونت های ویروسی مانند نورودیروس ، روتاویروس یا آدنوویروس ؛ عفونت های باکتریایی ، اغلب سالمونلا ، کمپیلوباکتر ، اشرشیاکلی ، شیگلا و یا عفونت پروتوزوئیک ( با یک انگلی )مانند جیاردیا است. عفونت های باکتریایی و انگلیمیتوانند با دارو درمان شوند اما باید از ویروس ها نیز خلاص شوید.

دل درد

اشکالاتی در شکم موجب دل درد میشود

18. به چیزی حساسیت دارید

برخی از غذا ها ممکن است به شما آسیب برسانند اما تشخیص این غذاها دشوار است.میتوانید از روش آزمون و خطا استفاده کنید و هر بار که با خوردن غذایی احساس درد و ناراحتی پیدا کردید ، اگر به آن غذا آلرژی داشتید ، از مصرف دوباره ی آن بپرهیزید . ممکن است مدفوع شکننده یا اسهال داشته باشید. در صورت بروز این اتفاق به پزشک مراجعه کنید که علت آن را از جمله بیماری هایی مانند بیماری های سلیاک ( آلرژی به گلوتن ) یا واکنش ناایمن به لاکتوز (آلرژی به لبنیات) را تشخیص دهد.

19. سندرم روده تحریک پذیر دارید IBS

مدفوع شل میتواند نشانه ی سندرم روده ی تحریک پذیر باشد اما ممکن است با یبوست اشتباه بگیرید.

دل درد

التهاب روده و وقتی روده نشت می کند

20. التهاب روده

با IBS اشتباه گرفته نشود، این بیماری میتواند در بخش های مختلف دستگاه گوارش ظاهر شود همچنین علائم مربوط به التهاب روده معنی دار است همچون ، خون یا مخاط درمدفوع ، کاهش وزن ، تب و حرکات روده .بیماران مبتلا به IBD اغلب شواهدی از التهابات خارج روده ازجمله درد های مفصلی یا خارش پوستی را تجربه میکنند.

21.وقتی روده نشت می کند

علائم ناخوشایند GI مانند نفخ، مشکلات گوارش و درد می توانند به دلیل سندروم روده تحریک پذیر باشد. سندروم روده تحریک پذیر در نتیجه بهبود جراحی های روزده ای برای مشکلات روده برگ، سرطان یا دیگر بیماری های ژنتیکی است. دلایل دیگر می تواند ژنتیک و رژیم غذایی نامناسب باشد.

مطالب مشابه را ببینید!