ماده مخدر چه تاثیری بر میل جنسی افراد دارند؟

اثرات سوء مواد مخدر بر میل جنسی

داروهای زیادی برای برطرف کردن اختلال جنسی در بازار موجود هستند. این داروهای خاص باید حتما با توجه به نوع اختلال توسط پزشک نجویز شوند زیرا بعضی از بیماران ممکن است شرایطی داشته باشند که مصرف این داورهای برایشان مضر باشد و حتی باعث ایجاد عارضه در آنها شود. گاهی هم ممکن است افرادی که به اختلال جنسی دارند از موادی استفاده کنند که به صورت موقت مشکل انها را حل کند ولی در درازمدت آثار منفی در بدن آنها به جای بگذارد که قابل رفع هم نباشند.

 

ماده مخدر چه تاثیری بر میل جنسی افراد دارند؟

رایج‌ترین داروهایی که برای رفع اختلال جنسی تجویز می‌شوند

داروهای گشادکننده عروق

این دسته از داروهای، مهار کننده آنزیم فسفودی استراز هستند که ویاگرا معروف ترین نوع این داروها است. این داروها خاصیت گشادکنندگی عروق دارند و جریان خون را بیشتر می کنند.

از این داروها باید نیم ساعت یا یک ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف شوند ولی افرادی که دجار فشار خون بالا هستند و بیماری عروقی دارند باید با احتیاط و تحت نظر پزشک مصرف کنند.افرادی هم که دیگر داروهای گشاد کننده عروق مانند نیتروگلسیرین و ایزوسورباید برای بیماری های قلبی مصرف می کنند، اصلا نباید از این داروها استفاده کنند.

داروهای مکمل

این داروها باعث افزایش قدرت جسمی و توانمندی جنسی فرد می‌شوند.

آفرودیت

آفرودیت دارویی سنتی است که از زنجبیل، دارچین و خارخاسک تشکیل شده است که با مکانیسم ایجاد گرمی و طبع گرم باعث گشاد شدن عروق و بیشتر شدن توان جنسی مردد می شود.

رایج‌ترین موادی که باعث تشدید اختلال جنسی می‌شوند

سیگار

بعضی از افراد قبل از اینکه رابطه جنسنی داشته باشند، سیگار می کشند و تصور می کنند که توان جنسی انها بالا می رود که به دلیل وجود نیکوتین برعکس عمل می کند. برای داشتن نعوظی خوب به باز شدن کامل عروق نیاز است ولی سیگا باعث انقباض عروق می شود.

 

روانگردان

بعضی از آقایان در جشن ها اقدام به مصرف روان گردان می کنند. مهمترین نوع این روانگردان ها قرص اکستازی و آمفتامین است. این داروهای توهم زا هستند و باعث ایجاد انرژی کاذب می شوند. این داروها ساختار شخصیتی افراد را تخریب می کنند و همچنین باعث ناتوانی جنسی می شوند.

 

ماریجوانا

ماریجوانا نیز می تواند اثر بدی بر میل جنسی داشته باشد. ماریجوانا در مدتی کم ایجاد سرخوشی می کند، ولی در دراز مدت باعث کاهش تستوسترون خون می شود و در نهایت باعث کاهش توان و میل جنسی افراد می شود.

تریاک و شیره تریاک

برخی از آقاین فکر می کنند که شیره تریاک و تریاک مانع از زودانزالی می شود و میل جنسی را بالا می برد. اما این باور غلطی است.

ترامادول

ترامادول باعث کاهش حس لامسه می شود. مکانیسم مخدرها به صورت کاهش سطح هوشیاری و سطح فکری، کاهش موقت اضطراب و ایجاد خوشی و آرامش کاذب است. ترامادول باعث اعتیاد و وابستگی می‌شود. این دارو ساختار شخصیتی فرد را تخریب می‌کند و میل جنسی را پایین می‌آورد.

الکل

الکل هم می تواند باعث کاهش حس سلامسه و سطح هوشیار شود. الکل اثر معکوسی بر میل جنسی و توان جنسی دارد. الکل باعث بهم خوردن تعادل هورمونی بدن می شود و به سلول های کبد هم اسیب وارد می کند.

علاوه بر حرمت شرعی الکل، از نظر علمی هم مصرف الکل برای تقویت میل جنسی اصلا توصیه نمی‌شود و به‌طور کلی درمان اختلا‌ل‌های جنسی با استفاده از مواد مخدر در هیچ جای دنیا توصیه نمی‌شود.

دکتر حسین کرمی / فوق‌تخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری، دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی

مطالب مشابه را ببینید!