مجله تاپ‌ناز‌

5 دلیل که همیشه پوست ما خشک است!

خشکی پوست را می توان به راحتی از زبر شدن، پوسته پوسته شدن و عدم لطافت پوست احساس کرد. حتی افرادی که پوست چربی دارند، ممکن است در اثر قرارگرفتن در معرض آلودگی و آفتاب رطوبت پوست خود را از دست دهند؛ بنابراین این موضوع عمومیت دارد و تنها به افرادی که خشکی پوست ژنتیکی دارند، مربوط نمی شود. آگاهی از دلایل خشکی پوست می تواند شما را در رسیدن به پوستی آبدار و مرطوب یاری کند.

خشکی پوست ژنتیکی

چرا پوست ما دچار خشکی می شود؟

پوست بدن از نظر آناتومیکی دارای لایه هایی از بافت زنده و غیرزنده است. سلول های مرده نقش محافظتی دارند و مدام در حال ریزش هستند؛ اما سلول های زنده، برای عملکرد مناسب خود نیاز به آب و مواد مغذی دارند. در صورت نبود این مواد، لایه های پوستی به دلیل کمبود پروتئین و کلاژن روی یکدیگر می خوابند.

نتیجه این افتادگی، شل شدن، چین وچروک و ازبین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست است. حال شرایطی را در نظر بگیرید که به دلیل عوامل محیطی پوست، آب خود را ازدست داده است. سلول های پوستی در این شرایط پوسته هایی را تشکیل می دهند تا آب کمی که در لایه های زیرین وجود دارد را حفظ کنند. این فرآیند برای آن ها هزینه بر است و باعث ایجاد خارش و قرمزی پوست خواهد شد. دلایل ایجاد خشکی پوست عبارتند از:

استحمام بیش از حد

حمام کردن به خصوص با آب گرم باعث ازبین بردن چربی های مفید پوست و ایجاد پوست حساس می شود. در این زمان کشیدگی پوست به حداکثر می رسد. اگر این اتفاق به طور مکرر رخ دهد، پوست نمی تواند به سرعت چربی های ازدست رفته را جبران کند.

نا مناسب بودن آب و هوا

تأثیر آب وهوای گرم بر پوست، بر کسی پوشیده نیست! با تابش آفتاب به پوست مولکول های آب موجود در پوست تبخیر می شوند؛ به همین دلیل پوست دهیدراته و خسته به نظر می رسد. قرارگرفتن طولانی مدت در کنار شومینه یا بخاری نیز همین تأثیر را خواهد داشت. افرادی که در آب وهوای گرم زندگی می کنند، علاوه بر خشکی پوست با مشکلاتی مانند سوختگی و سرطان پوست نیز مواجه می شوند.

استفاده از شوینده های نامرغوب و بی کیفیت

همه ما می دانیم که چربی روی پوست خاصیت اسیدی دارد و اکثر پاک کننده های معروف مانند صابون ها باخاصیت قلیایی خود، چربی ها را به طور کامل از بین می برند. استفاده مداوم از صابون باعث تغییر پوست های چرب به خشک شده و آن ها را در معرض خشک شدن قرار می دهند. شوینده های ملایم بدون عطر یا با عطرهای ملایم بهترین گزینه برای پاک کردن پوست به شمار می روند.

درمان پوست خشک

افزایش سن

هرچه سن افراد بالاتر رود، توانایی تولید چربی به وسیله سلول های پوست کمتر می شود. در این حالت تولید کلاژن نیز کاهش می یابد و پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. این موضوع اجتناب ناپذیر است؛ اما گاهی می توان با رعایت سبک زندگی سالم آن را بهبود بخشید.

ژنتیک و وراثت

پوست خشک، یکی از انواع تایپ پوستی است که در میان افراد بسیار متداول است. این قضیه ارثی است و بسته به ژن های ما دارد. البته بخشی از خشکی پوست مربوط به ژنتیک است و بخش قابل توجهی از آن تحت تأثیر عوامل محیطی قرار دارد. البته می توانید با بررسی برخی عوامل متوجه شوید که آیا خشکی پوست ژنتیکی است یا خیر(منبع).

بیماری های پوستی

در برخی بیماری های پوستی مانند درماتیت اتوپیک، پسوریازیس، اگزما، درماتیت تماسی و درماتیت سبورئیک که شیوع زیادی دارند، خشکی و خارش روی پوست عارض می گردد. برای درمان این نوع خشکی بهتر است با مراجعه به پزشک راهکارهای درمانی و تغذیه ای مناسب خود را دریافت کنید.

بیماری های پوستی

بالا رفتن قند خون و دیبات کنترل نشده

بالابودن قند خون، می تواند عاملی برای خشک شدن پوست در نظر گرفته شود. در افراد مبتلا به دیابت، بدن برای کمبود قند به سراغ تجزیه چربی ها می رود. در این زمان میزان چربی های مفید بدن نیز کاهش پیدا می کند و همگی برای تأمین انرژی استفاده می شوند؛ بنابراین میزان چربی پوست کم شده و خشکی پوست عارض می گردد.

عوارض ناشی از مصرف داروها

داروها با اثرات درمانی خود، عوارضی نیز دارند. داروهای ملین، آنتی هیستامین، داروهای ادرارآور و ضدافسردگی از جمله داروهایی هستند که باعث خشکی پوست می شوند. بهتر است در صورت استفاده از این داروها از تغذیه مناسب و آب رسان استفاده کنید.

تغذیه نامناسب و بدون مواد مغذی مورد نیاز پوست

فیبر، گوشت سفید و سبزی های آب پز شده به عنوان دوست پوست ما شناخته می شوند. استفاده از این مواد، به دلیل داشتن آب پنهان برای سلامتی و پوست بسیار مفید هستند. می توان برای طعم دار کردن سبزی ها از انواع ادویه، سرکه یا روغن های گیاهی استفاده کنید.

عدم استفاده از آب رسان

مصرف آب رسان برای پوست خشک و چرب محدودیتی ندارد. بهترین زمان برای مصرف آب رسان، بعد از حمام کردن است که پوست کاملاً پاک است و به دلیل استفاده از شوینده ها یا لیف نازک شده است. استفاده از آب رسان می تواند حتی روند پیری پوست را نیز کاهش دهد.

راه های مقابله با خشکی پوست

با به کاربردن راه های زیر می توان تا حدود زیادی با خشکی پوست ژنتیکی و محیطی مقابله کرد:

  • استفاده از روغن های گیاهی مانند جوجوبا
  • عدم استفاده از شوینده صابونی
  • عدم استفاده از حمام های طولانی مدت
  • استفاده از مرطوب کننده یا آب رسان بعد از حمام
  • استفاده از اسپری آب برای پوست
  • استفاده از ضدآفتاب مناسب با پوست
  • نوشیدن آب و نوشیدنی های خنک، به قدر کافی مخصوصاً در تابستان
راه های مقابله با خشکی پوست

سخن پایانی

به طورکلی خشکی پوست را می تواند تحت تأثیر ژن ها و سبک زندگی افراد باشد. امروزه حتی خشکی های شدید پوست که در اثر اگزما یا بیماری های دیگر به وجود آمده اند، قابل مقابله اند. برای تصمیم بهتر در این زمینه بهتر است با پزشک مشورت کرده تا اطلاعات مفیدی را درمورد نوع پوست، شوینده مناسب برای شما و نحوه شست وشو پوست را برای شما بازگو کند.

مطالب مشابه را ببینید!