مجله تاپ‌ناز‌

5 نکته مهم برای نگهداری لوازم جاروبرقی

یکی از ملزومات هر خانه‌ای جاروبرقی است که اگر تنها یک هفته خراب شود، حجم کثیفی محل زندگی‌تان می‎تواند بسیار کلافه‌کننده باشد؛ بنابراین، بهتر است نسبت به اصول استفاده صحیح و نکات مهم نگهداری این وسیله کاربردی آگاه باشید؛ چرا که این وسیله زودتر از دیگر وسایل خانه دچار کثیفی و اشباع گردوغبار می‌شود؛ به همین جهت لازم است با شناخت بهتر این دستگاه و رعایت چند نکته ساده و کلیدی، طول عمر جاروبرقی را بالا برده و مانع خرابی زودهنگام آن شوید.

به همین منظور در این مطلب سعی داریم شما را با 5 نکته مهم برای نگهداری لوازم جاروبرقی آشنا کنیم تا با رعایت هر یک از این موارد، جاروبرقی خود را سالم‌تر حفظ کنید. اگر چه امروزه انواع مختلفی از جاروبرقی وارد بازار شده است و هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند؛ اما به‌طورکلی مهم نیست جاروبرقی شما باشد یا معمولی؛ در هر صورت شما ملزم به رعایت نکاتی هستید که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

5 نکته مهم برای نگهداری لوازم جاروبرقی

کلیدی‌ترین نکات برای نگهداری لوازم جاروبرقی

همان‌گونه که حفظ تمیزی خانه از واجبات لیست کارهای هفتگی هر خانه‌ای است؛ نگهداری از لوازم جاروبرقی نیز به همان اندازه حائز اهمیت است و شما باید علاوه بر رعایت برخی نکات مهم، نسبت به چک‌کردن دوره‌ای آن نیز اقدام نمایید. درواقع اگر می‎خواهید همیشه یک جاروبرقی سالم با کارکرد عالی در خانه‌تان داشته باشید، حتماً باید نسبت به رعایت برخی اصول مهم آگاه باشید.

این نکات و مراقبت‌ها می‎تواند شامل موارد ساده‌ای ازجمله نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی باشد تا مسائل نسبتاً پیچیده‌تری همچون تعویض فیلتر و سرویس‌های دوره‌ای. از طرفی دیگر هرچه جاروبرقی شما سالم‌تر باشد، بازدهی آن بالاتر رفته و درنتیجه، با قدرت بیشتری ذرات کثیفی را به خود جذب کرده و خانه‌ای تمیزتر خواهید داشت؛ به همین جهت در این قسمت به بررسی 5 نکته مهم برای نگهداری لوازم جاروبرقی پرداخته‌ایم.

در حفظ لوله خرطومی جاروبرقی نهایت دقت را به کار ببرید

ممکن است در وهله اول توجه به این موضوع چندان ضروری جلوه نکند؛ اما باید بدانید هنگامی که مشغول جاروکردن هستید، حتماً باید لوله خرطومی جاروبرقی را به‌گونه‌ای دست بگیرید که هرگز خم نشود؛ چرا که با خم‎شدن یا شکستگی این لوله، جاروبرقی کارایی و قدرت سابق خود را ازدست‌داده و دیگر قادر به جمع‌آوری ذرات کثیف نخواهد بود.

بنابراین، اگر این مشکل برای جاروبرقی شما اتفاق افتاد حتماً باید دراسرع‌وقت نسبت به تعویض لوله خرطومی آن اقدام نمایید تا مانع واردشدن فشار بیش از حد به موتور دستگاه شوید. لازم به ذکر است اگر دستگاه شما جاروبرقی مرکزی است، سلامت لوله خرطومی تأثیر بسیار ویژه‌تری در قدرت موتور جاروبرقی دارد.

کلیدی‌ترین نکات برای نگهداری لوازم جاروبرقی

بررسی و تعویض کیسه جاروبرقی در دوره‌هایی مشخص

یکی دیگر از 5 نکته مهم برای نگهداری لوازم جاروبرقی، بررسی دوره‌ای کیسه جاروبرقی، متناسب با میزان کارکرد آن است. درواقع هر کس بهتر می‎داند تا چه حد از جاروبرقی خود کار کشیده است و به تناسب آن باید دوره‌های زمانی مناسبی برای بررسی و تعویض کیسه جاروبرقی مشخص کند.

معمولا تعمیرکاران جارو برقی توصیه می‏کنند هگامی که حدود سه چهارم از ظرفیت کیسه جاروبرقی را ذرات کثیفی پر کرد، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

استفاده صحیح از جاروبرقی

ممکن است در برخورد اول این نکته کمی ساده و ابتدایی به نظر برسد؛ اما باید توجه داشته باشید تنها همین طریقه صحیح استفاده از جاروبرقی تأثیر به سزایی در حفظ آن و بالارفتن طول عمر آن دارد؛ به‌طور مثال اگر جاروبرقی شما برای مکش مایعات طراحی نشده است، هرگز نباید برای تمیزکردن این‌گونه کثیفی‌ها از این جاروبرقی استفاده کنید.

بنابراین، توصیه می‎شود با مطالعه دفترچه راهنمای کار با جاروبرقی، در حفظ سلامت آن موفق عمل کنید؛ همچنین توصیه می‏شود از قراردادن جاروبرقی در مجاورت اجسام داغ پرهیز کنید تا بالارفتن حرارت موتور و دیگر قطعات درونی دستگاه، موجب سوختن آن نشود.

سرویس به‎موقع جاروبرقی

یکی دیگر از 5 نکته مهم برای نگهداری لوازم جاروبرقی، مراجعه به‎موقع به تعمیرکار و سرویس آن است. همان‌طور که می‎دانید وسایل برقی هر چند وقت یک‎بار نیازمند بررسی و سرویس دوره‌ای هستند؛ ازآنجایی‎که جاروبرقی نیز یکی از پرکاربردترین ابزار در هر خانه‌ای محسوب می‎شود، حتما باید نسبت به سرویس به‌موقع آن اقدام کنید.

بنابراین، توصیه می‎شود بسته به میزان کارکرد جاروبرقی‌تان، بازه‌های زمانی مطلوبی برای رسیدگی به این موضوع انتخاب کنید. در غیر این صورت ممکن است با عدم آگاهی از وضعیت درونی جاروبرقی، مشکلات بزرگ‎تری همچون سوختن موتور جاروبرقی اتفاق بیفتد.

به‌طور معمول در هر بار سرویس کردن جاروبرقی، قطعات درونی آن همچون فیلتر، یاتاقان و بلبرینگ‌ها مورد بررسی و تمیزکاری قرار می‎گیرند که این موارد تنها از عهده متخصص و تعمیرکاران جاروبرقی برمی‎آید.

بررسی و تعویض کیسه جاروبرقی در دوره‌هایی مشخص

بیش از حد از جاروبرقی خود کار نکشید

یکی از مهم‌ترین عوامل فرسودگی و کاهش بازدهی جاروبرقی، استفاده بیش از حد از آن است؛ به طور مثال جاروبرقی کارواش به‌واسطه عملکرد و کاربردی که دارد بسیار در معرض این عامل خرابی است. اگر چه این جاروبرقی برای همین مصارف ساخته شده است؛ اما باید به توان آن نیز دقت فرمایید؛ به‌گونه‌ای که پس از هر بار استفاده از آن بهتر است به موتور کمی فرصت استراحت دهید تا حرارت بالای موتور سبب سوختن جاروبرقی نشود. در غیر این صورت بی‎توجهی به تنها همین مورد می‏تواند حتی به اتصالی و آتش‌گرفتن جاروبرقی نیز منتهی شود.

جمع‌بندی

همان‎گونه که دریافتید یکی از پرکاربردترین ابزار هر خانه جاروبرقی است که اگر نسبت به رعایت چند نکته ساده اما کلیدی آگاه نباشید، نه‎تنها می‎توانید بازده و قدرت موتور را به حداقل رسانید؛ بلکه بی‎توجهی به هر یک از این نکات می‎تواند منجر به سوختن جاروبرقی شود؛ به همین منظور در این مقاله سعی کردیم شما را با 5 نکته مهم برای نگهداری لوازم جاروبرقی آشنا کنیم که رعایت آن برای هر یک از انواع جاروبرقی ضروری است.

علاوه بر این موارد، توصیه می‌شود در همان ابتدای امر خریداری جاروبرقی صنعتی، به مراکز معتبری مراجعه کنید تا با اطمینان از کیفیت محصول و استفاده از خدمات پس از فروش، به هنگام بروز هرگونه مشکل بتوانید با نمایندگی ارتباط برقرار کنید.

شرکت کسری یکی از معتبرترین مراکز فروش انواع جاروبرقی است که تاکنون با ارائه خدمات اصولی و فروش جاروبرقی با قیمت رقابتی، توانسته نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‎توانید به وب‎سایت این مجموعه مراجعه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!