مجله تاپ‌ناز‌

5 راه یادگیری آسان زبان انگلیسی

5 راه یادگیری آسان زبان انگلیسی

راه های ساده یادگیری زبان انگلیسی

شاید یاد گرفتن زبان پروسه ای خسته ای کننده باشد ولی اگر به تازگی شروع به یادگیری یک زبان جدید کرده باشید، متوج می شوید که چقدر یاد گرفتن زبان شیرین است.

در این نوشتار ما به شما نمی خواهیم بگوییم که چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیرید. روش ها و راه های زیبای برای کسب این مهارت وجود دارد. در این مطلب می خواهیم به شما در مورد قوانین نانوشته زبان بگوییم که شما را برای یادگیری زبان امیدوارتر می کند.

شاید این قوانین را در هیچ کتاب آموزش زبانی پیدا نکنید، اما دانستن این قوانین می توانند موانع یاد گرفتن زبان انگلیسی را از سر راه شما بردارند و باعث شوند که شما تشویق به یاد گرفتن زبان شوید.

 

  • شغلی خوب برای تو سراغ دارم که فقط باید زبان بلد باشی.
  • اگر در کنکور درصد زبان را بیشتر بزنی ممکن است در دانشگاه بهتری پذیرفته بشوی.
  • در این اینترنت جستجو کن و راه حل این مسئله را پیدا کن. در سایت های فارسی موردی پیدا نکردی پس سایت های انگلیسی را جستجو کن.
  • مقاله ای خیلی خوب در مورد کارم پیدا کرده ام ولی کسی نیست آن را برایم ترجمه کند.
  • این فیلم زیرنویس فارسی ندارد! پس نمی توانم از داستان این فیلم سر در بیاورم.

این روزها استفاده از زبان انگلیسی روز به روز بیشتر می شود. گاهی برای موفقیت بیشتر در کار و درس خیلی خوب است که زبان انگلیسی را بلد باشم؛ اما چرا نمی توانیم یادگیری زبان را عملی کنیم؟ چرا به دنبال یادگیری این مهارت نمی رویم؟ به عنوان فردی که مهارت کامل در زبان انگلیسی دارم و برای موفقیت خود استفاده کرده ام، همیشه یادگیری این زبان را به اطرافیانم توصیه کرده ام و معمولا پاسخ های متنوعی هم دریافت کرده ام، بعضی ها می گویند که برای یاد گرفتن زبان وقت کافی ندارند.

بعضی ها به دنبال یک زمان مناسب هستند و یا به دنبال یک موسسه خوب هستند و با خود می گویند تا قبل از پیدا شدن این شرایط، بهتر است کلن یادگیری زبان را کنار بگذاریم.

بعضی از افراد فقط دنبال یک روش خاص هستند. بعضی از افراد ممکن است چند ترم زبان انگلیسی را امتحان کرده باشند و بعد بنا به دلایلی ان را کنار بگذارند؛ اما چیری که پشت خیلی از این بهانه ها است، این باور اشتباه است که زبان یاد گرفتن مشکل است و احتمالا شما از پس آن بر نمی آیید.

آیا یادگیری زبان واقعا مشکل است؟

وقتی افرادی را می بینیم که یک متن انگلیسی را خیلی راحت می خوانند و یا با هر زبانی با افراد خارجی صحبت می کنند، یاد گرفتن یک زبان خارجی شاید مشکل به نظر برسد.یکی از مشکلاتی که ما را در راه یادگیری زبان نا امید می کند این است که ما به صورت همه یا هیچ فکر می کنیم؛ یعنی انتظار داریم با روشی جادویی و خیلی سریع زبان انگلیسی را خیلی حرفه ای و کامل بیاموزیم.

خیلی از افراد ممکن است از مزایای دانستن زبان، به خصوص زبان انگلیسی در حد متوسط، اطلاعی نداشته باشیم. خیلی عالی می شد اگر روشی اسان و سریع پیدا می شد که در مدت کوتاهی ما را تبدیل به کسی می کرد که کاملا به زبان انگلیسی تسلط دارد.

یکی از دلایلی که ما را نسبت به یادگیری زبان انگلیسی دلسرد می کند، این است که یاد گرفتن زبان را نوعی درس خواندن می بینیم و در سخواندن به نظر کار ساده ای نیست. یاد گرفتن زبان ما را به یاد کلاس رفتن، حل کردن تمرین، امتحان دادن و … می اندازد. کارهایی که ما آنها را در مدرسه یا دانشگاه انجام می دادیم و کنار گذاشته ایم و حالا برگشت به ان خیلی دلپذیر و جالب به نظر نمی رسد.

چه کار کنیم؟

برای یادگیری زبان انگلیسی راه های زیادی وجود دارد که بعضی از انها اصلا ربطی به شرکت در کلاس های آموزشی ندارد.

  1. از یادگیری زبان لذت ببرید

در خیلی از مواقع دانستن زبان دوم نوعی مزیت به حساب می اید اما باید بدانید که این موضوع اجباری هم نیست. این اجباری نبودن ماجرای یادگیری را پیچیده می کند، بدین معنا که برای انجام ان ضرورتی نمی بینیم و نیاز به مشوق بیشتری داریم. مهمترین قانونی که در مورد یادگیری زبان وجود دارد این است که شما باید از ان لذت ببرید.

اگر فکر میک نید کلاس های آموزش زبان خیای خسته کننده هستند، می توانید با استفاده از نرم افزارها، فیلم های آموزشی، فایل های صوتی، کتاب داستان و هر روشی دیگر را امتحان کنید و یاد بگیرید. باید به یاد داشته باشید که از روشی که استفاده می کنید باید لذت بخش باشد؛ در غیر این صورت ممکن است، انگیزه را برای انجام آن از دست بدهید.

  1. چندرسانه‌ای عمل کنید

مهم است که برای یاد گرفتن زبان، همه مهارت‌ها را یاد بگیرید. برای رسیدن به این هدف بایستی از همه روش‌های ممکن برای یادگیری استفاده کنید. بسیاری از ما ممکن است در برخی مهارت‌ها، معمولا خواندن متن‌های انگلیسی، بهتر از مهارت‌های دیگر، مثل صحبت‌کردن یا نوشتن، باشیم.

این شرایط شبیه شرایط درختی است که بعضی شاخه‌هایش پر از برگ و بعضی شاخه‌هایش خالی باشند. در چنین شرایطی، شما کم‌تر می‌توانید از تجربه دانستن یک زبان دیگر لذت ببرید؛ پس تلاش کنید تا از همه امکانات آموزشی برای یادگرفتن زبان استفاده کنید. تماشای فیلم‌های آموزشی و داستانی برای رسیدن به این هدف بسیار مناسب هستند.

  1. میان‌بری وجود ندارد

گاهی اوقات ما برای یادگرفتن یک موضوع جدید، مثل زبان صبر می‌کنیم،‌ زیرا ناخودآگاه امیدواریم روشی آسان و ساده و به اصطلاح میان‌بر برای آن پیدا کنیم. خیلی از ما به دنبال یادگیری زبان نمی‌رویم، به این دلیل که قله را نشانه می‌گیریم و از خودمان انتظار داریم که ظرف چندماه به کسی تبدیل شویم که به اندازه افراد بومی انگلیسی زبان، خوب حرف می‌زند.

متأسفانه وقتی بحث یادگرفتن مهارت‌ها، به خصوص مهارتِ دانستن یک زبان دیگر، پیش می‌آید، پیشرفت تدریجی و تمرین اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. راهی به جز این که برای آن وقت بگذارید وجود ندارد و روش‌های فشرده و کوتاه‌مدت، به این دلیل که امکان تمرین کافی وجود ندارد، اثربخشی بسیار کم‌تری خواهند داشت.

به همین دلیل است که باید بتوانید از روشی که برای یادگیری زبان به کار می‌گیرید، لذت ببرید. یادتان باشد خودتان را برای این که به سرعت در یادگیری زبان پیشرفت کنید، تحت فشار نگذارید.

  1. تا جای ممکن از آن‌چه یاد گرفته‌اید، استفاده کنید

مهم نیست که چه قدر زبان یاد گرفته‌اید، تلاش کنید از همان مقدار که آموخته‌اید،‌ استفاده کنید. می‌توانید به اخبار زبان انگلیسی گوش کنید. کتاب‌های ساده بخوانید، جمله‌های ساده بسازید و در زندگی روزمره به کار ببرید. سعی کنید به سایت‌های انگلیسی سر بزنید و همیشه با خودتان یک واژه‌نامه داشته باشید تا هر واژه‌ای را که نمی‌دانستید،‌ همان موقع یاد بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند که بیشتر متوجه تغییر خود بشوید.

  1. مسیر پیشرفت در یادگیری زبان مستقیم نیست

یادگیری زبان، ‌مثل حرکت‌کردن در یک جاده صاف و مستقیم که انتهای آن مشخص باشد، نیست. شما نمی‌توانید بگویید که برای یادگرفتن کامل زبان، باید ۱۰۰کیلومتر راه را طی کنم و من حدودا ۳۰کیلومتر رفته‌ام. درست است که برای یادگیری زبان پله‌ها و سطح‌هایی تعرف می‌کنیم و مثلا می‌گوییم که من در دوره مقدماتی قبول شدم و فلانی در دوره پیشرفته؛ اما نکته این‌جاست که یادگیری زبان به صورت مستمر و پله‌به‌پله اتفاق نمی‌افتد.

به این معنی که ممکن است شما مدتی به یادگیری زبان ادامه بدهید و تغییری را احساس نکنید. خیلی‌ها به همین دلیل در اوایل یادگیری زبان، از یادگرفتن دست می‌کشند. اما بعد در شرایطی دیگر، ناگهان خودتان را در حالتی پیدا کنید که با یک گردشگر خارجی در حال صحبت هستید و او را راهنمایی می‌کنید یا برایش از فرهنگ ایرانی می‌گویید، بدون این‌که در این کار مشکلی داشته باشید.

منبع سپیده دانایی

مطالب مشابه را ببینید!