8 روش برای زودتر بیدار شدن از خواب

8 روش برای زودتر بیدار شدن از خواب

سحر خیزی به طور کلی باعث شادی و رضایت بیشتر از زندگی می شود. یک مطالعه که توسط دانشگاه تورنتو انجام شده است نشان می دهد که مردمی که شب ها تا دیر وقت بیدار می مانند بیشتر در معرض ابتلا به یک سندرم هستند که مربوط به عدم تطابق بین ساعت داخلی بدن و واقعیت های برنامه روزانه ما است که باعث خواب آلوده‌گی بیشتری می شود، این بدان معنی است که ساعت بیولوژیکی خود را باید با ساعت های رسمی هماهنگ کنید.

به گزارش تاپ ناز به نقل از businessinsider ؛ تحقیقات نشان می دهد که مردم به طور طبیعی مشخصات خواب متفاوتی دارند که به عنوان کرونوتایپ شناخته می شود. اما این واقعیت وجود دارد که در جامعه مدرن، ایده آل ترین حالت سحر خیزی است.

برای کسانی که به طور طبیعی سحر خیز نیستند، چند راهنمایی اولیه برای زود بیدار شدن از خواب در در این مقاله آمده است.

1. تصمیم بگیرید که زود بیدار شوید

در یک مطالعه در آلمان، محققان دریافتند که افرادی که به آن ها هشدار داده شده که در ساعت 6 صبح باید از خواب بیدار شوند، از پیش هورمون های محرک استرس هوشیاری در بدن آنها در ساعت 4:30 صبح ساخته می شود. اما مردمی که به آن ها هشدار داده نمی شود، بدن از این نوع هورمون ها تولید نمی کند که پس از بیدار شدن منجر به بی حال و سستی بیشتری می شود.

بدن ما به زمانی که امیدواریم بیدار شویم توجه دارد و به تدریج هوشیاری را برای ما آماده می کند.

2. در اسرع وقت نور خورشید دریافت کنید

مطالعه ای توسط دانشگاه لیژ انجام شد، نشان داد کسانی که کمی نور خورشید را در اوایل صبح دریافت می کنند، هشیاری بیشتری نسبت به گروهی که از آن محروم بوده اند، دارند. آنها همچنین فعالیت بیشتری در قسمت شناخت مغز خود دارند.

این کار همچنین باعث خواب راحت در شب می شود. و به اختلال خلقی فصلی در طول روزهای کوتاه زمستان کمک می کند.

3. چرت نزنید

شما با موجی از هورمونهای استرس از خواب بیدار می شوید، که راه بدن شما برای آماده شدن در روز است. اما اگر شما چرت بزنید، به بدن خود می گویید که کار مخالف آن را انجام دهد، در نتیجه شما در نهایت احساس خستگی و بی حالی بیشتر می کنید.

4. نقاط فشار را ماساژ دهید

مطالعه ای در دانشگاه میشیگان نشان داد، افرادی که نقاط فشار خود را ماساژ می دهند، هوشیاری خود را افزایش می دهند.در این مطالعه ،داوطلبان پنج نقطه از نقاط فشار خود را هر کدام به مدت سه دقیقه تحریک می کنند. این نقاط، بالای سر، بین انگشت شست و انگشت اشاره، زیر کپسول مفصل زانو، کف پا و پشت گردن بودند.

5. هر روز در یکزمان مشخص بیدار شوید

عملکرد موثر بدن به طور کلی زمانی است که ریتم ثابتی داشته باشد، که خواب زیاد در تعطیلات آخر هفته می تواند آن را قطع کند. اگر شما هر روز در یک زمان مشخص از خواب بیدار شوید، می توانید خود را برای بیدار شدن از خواب بدون ساعت زنگ دار آماده کنید.

6. با یک ساعت زنگ دار با صدای ملایم بیدار شوید

هرچه با صدای نامطلوب تری از خواب بیدار شوید، هنگامی که چشم خود را باز می کنید تمایل به خواب بیشتر می شود پس سعی کنید از یک صدای ملایم برای ساعت خود استفاده کنید. یک ساعت زنگ دار که اجازه می دهد تا به تدریج از خواب بیدار شوید ممکن است چند لحظه اول تمایل به خواب را آسان تر کند، اما بدترین انتخاب است. همچنین زمانی که شما به طور ناگهانی از خواب بیدار می شوید، احساس تمایل به خواب می تواند بدتر شود.

7. تحرک داشته باشید

زمانی که شما تمام شب در خواب بوده اید، خون شما کمی راکد می شود. گردش خون خود را با ورزش کردن زیاد کنید. لازم نیست که یک ماراتن داشته باشید، سه دقیقه یوگا می تواند بدن شما را از خواب بیدار کند.

8. آب بنوشید

این مورد آسان است. شما با عرق کردن و دم و بازدم در طول شب، آب از دست می دهید. بنابراین زمانی که شما از خواب بیدار می شوید به طور طبیعی نیاز به تامین دوباره مایعات بدن خود دارید. یک لیوان آب کافی است.

مطالب مشابه را ببینید!