مجله تاپ‌ناز‌

8 نشانه خطرناک در چشم که باید به آنها توجه کنید

نشانه های خرناک در چشم ها

گل مژه دائمی، تاری دید،نقاط کور و یا برآمده شدن چشم ها می توانند زنگ خطری برای سلامتی چشم های شما باشند. اگر نشانه های زیر در چشمهایتان وجود داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

ما اطمینان داریم که چشم ها می توانند در مورد ما چیزهایی زیادی را بازگو کنند و همچنین وضعیت سلامتی ما را نشان دهند.

1- گل مژه دائمی

گل مژه دائمی

اگر شما تا به حال یک گل مژه داشته اید، می دانید درد و سوزش دارد.گل مژه یکی از مشکلات چشم می باشد و دلیل آن یک توده در پلک است که به علت مسدود شدن غدد چربی ظاهر می شود. گل مژه معمولا در عرض چند روز از بین می رود اما ممکن است همچنان ادامه یابد و باعث ناراحتی های جدی شود.

اگر گل مژه بزرگتر شود یا همچنان برای یک مدت طولانی ماندگار باشد، می توان آن را نشانه ای از سرطان غدد سباسه دانست. اگر متوجه شوید که در حال بهبود نیست، وقت آن است که به یک دکتر مراجعه کنید.


2- ریزش و از دست دادن ابرو

ریزش و از دست دادن ابرو

دلایل زیادی برای از دست دادن ابرو وجود دارد مثل: پیری، استرس یا کمبود مواد مغذی. آلوپسی آریاتا یا کچلی نقطه ای نیز می تواند دلیل دیگری باشد، هرچند که بیش از 0.1٪ از تعداد ابرو ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

یک دلیل قابل قبول برای از دست دادن ابرو، کم کاری تیروئید است، کمبود حاد هورمون های تیروئید که در موارد شدید می تواند منجر به ریزش مو شود. بنابراین اگر موهای شما نازک تر شده است، بهتر است به پزشک خود مراجعه کرده و وضعیت غده تیروئید خود را بررسی کنید.


3- تاری دید

تاری دید

بسیاری از ما ساعت ها پای رایانه ها در خانه یا در محل کار می نشینیم، که موجب مشکلات چشم  مثل سوزش و یا تاری دید می شود. امروزه این وضعیت به گونه ای است که اصطلاح خاصی در حرفه پزشکی برای آن وجود دارد که مشکلات بینایی مرتبط با کار طولانی مدت با کامپیوتر، تلفن همراه و یا کتاب الکترونیکی را توصیف می کند: “فشار چشم دیجیتال ” یا “سندرم چشم خشک”.
اگر شما این علائم را تشخیص دادید، برای حل این مشکل با پزشک خود مشورت کنید.


4- نقاط کور در دید

نقاط کور در دید

همیشه یک نقطه کور در دید شما ترسناک است. این ممکن است مربوط به میگرن همراه با تشعشعات نورانی باشد، به خصوص اگر دید شما با نقطه های درخشان و یا خطوط موج دار همراه است. به طور معمول، لکه های کور با سردرد همراه می شوند.

اگر این مشکلات چشم برای شما خیلی آشنا هستند، با پزشک خود تماس بگیرید تا متوجه شوید که مشکل چیست.


5- چشمان برآمده (متورم)

چشمان برآمده (متورم)

همه ما زمانی را تجربه کرده ایم که چشممان دید درستی ندارد. ما آنها را مالش می دهیم یا چند بار چشمک می زنیم، و به نظر می رسد دید ما دوباره روشن می شود. اما اگر شما به طور مداوم این احساس را در چشم خود مشاهده کنید، این می تواند نشانه بیماری تیروئید (یا Graves) چشم باشد. این بدان معنی است که تیروئید شما بیش از حد فعال است.

به سختی بستن چشم یکی از علائمی است که می تواند مربوط به مشکل برآمدگی چشم باشد. این نشانه در 30٪ موارد رخ می دهد، بنابراین اگر شما مشکلات چشم شبیه آن را حس کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.


6- زرد شدن سفیدی چشم

زرد شدن سفیدی چشم

هر روز ما مقداری از وقت خود را صرف نگاه کردن به آینه می کنیم، بنابراین بعید است این مشکل از چشممان دور بماند.

بزرگسالان و نوزادانی که دارای عملکرد کبدی ناقص هستند ممکن است زردی داشته باشند. همچنین ممکن است با کارکرد کیسه صفرا یا مجرای صفراوی مرتبط باشد. بنابراین اگر سفیدی چشم خود را زرد می بینید، آن را نادیده نگیرید و برای پیدا کردن دلیل آن عجله کنید.


7- دید ابری در مبتلایان به دیابت

دید ابری در مبتلایان به دیابت

افراد مبتلا به دیابت باید توجه ویژه ای به سلامتی خود داشته باشند و بینایی یکی از چیزهایی است که آنها باید در نگهداری از آن بسیار تلاش کنند. یکی از این مشکلات چشم، رتینوپاتی دیابتی است که یک حالت ناشی از آسیب به عروق خونی در بافت حساس به نور شبکیه است. ممکن است دلیل دید “ابری” باشد.
این مسئله باید جدی گرفته شود و با شروع نشانه های این مشکل باید با متخصص تماس بگیرید.


8- اختلال و یا دید ابری، از دست دادن بینایی

اختلال و یا دید ابری، از دست دادن بینایی

هر تغییری در بینایی یک زنگ خطر است که نیاز به پاسخ فوری دارد. اگر ناگهان متوجه اختلال در دید، خستگی یا حتی از دست دادن دید خود و مشکلات چشم دیگر شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید زیرا این علائم اغلب اولین نشانه های سکته مغزی هستند.

مطالب مشابه را ببینید!