مجله تاپ‌ناز‌

8 خوراکی که کلسترول بد خون را پایین می آورند

8 خوراکی که کلسترول بد خون را پایین می آورند

8 نوع خوراکی و غذا می توانند بر روی کاهش کلسترول خون تاثیرگذار باشند. متخصصان هندی مواد غذایی و خوراکی های مفید برای کاهش کلسترول خون را معرفی کرده اند.

معرفی 8 خوراکی کاهش دهنده کلسترول خون

دانه کتان

دانه کتان حاوی فیبر حلال، چربی های گیاهی امگا 3 و لیگنان می باشد. این عناصر باعث بهبود سلامت قلب و عروق و همچنین کاهش کلسترول بد خون می شوند.

میوه زالزالک

از زمان های دور تا به حال مصرف میوه زالزالک باعث حفظ سلامت قلب بوده است، هر چند ممکن است با برخی از داروها هم تداخل پیدا کند. زالزالک می تواند کلسترول خون را کاهش دهد.

 

جو با فیبر بالا

خوردن یک کاسه بلغور جو باعث می شود که سطح لیپوپروتئین ها که به عنوان کلسترول بد شناخته می شوند کاهش پیدا کند که به صورت فیبر محلول است. در حال حاضر، این فیبر محلول کاهش جذب کلسترول در خون کمک می کند. مصرف منظم حدود 5 گرم از این فیبر محلول، بسیار مفید است. جو در نان، کلوچه و انواه مختلف مواد غذایی دیگر هم وجود دارد و می تواند در زمان صبحانه مصرف شود.

 

روغن زیتون

روغن زیتون حاوی عوامل کاهنده کلسترول و آنتی اکسیدان است که باعث کاهش کلسترول بد کمک می کند و این در حالی است که بر روی کلسترول خوب بی تاثیر می باشد.

بهتر است در برنامه غذایی خود، 23 گرم روغن زیتون را جایگزین دیگر روغن ها کنید.

 

چای سبز

نوشیدن یک فنجان چای سبز باعث می شود که کلسترول بد خون بسیار کمتر شود. چای سبز مانع از لخته شدن خون می شود و باعث تقویت قلب و پیشگیری از سکته مغزی و دیگر بیماری های قلبی و عروقی می شود.

 

مغزها

مغزها مسدود کننده جذب کلسترول خون می شوند و در کاهش میزان تری گلیسرید نیز موثر هستند و باعث کاهش خطر ابتلا بیماری های قلبی می شود.

مغزها مقداری کافی از پروتئین، فیبر، ویتامین ها و چربی های غیر اشباع شده است و می تواند کاهنده کلسترول باشد.

 

سویا

سویا یک غذای ارزان است و از نظر غذایی هم کامل است و باعث کاهش کلسترول خون می شود. سویا منبع غنی از انواع ویتامین، کلسیم، فسفر و آهن می باشد و همچنین به عنوان جایگزین مناسبی برای چربی های حیوانی محسوب شود.

 

عصاره سیر

بیش از 30 آزمایش انجام شد و معلوم شد که عصاره سیر باعث کاهش کلسترول و کلسترول بد خون می شود.

» همچنین بخوانید :

روش کاهش کلسترول خون در منزل با این نوشیدنی خوشمزه + طرز تهیه

علائم کلسترول خون و عوارض کلسترول خون

مطالب مشابه را ببینید!