مجله تاپ‌ناز‌

چند نکته ضروری برای اینکه سفر شما لذت بخش شود

نکات سفر

این نکات را در سفر رعایت کنید تا سفر خوبی داشته باشید

هنگام سفر باید به تغذیه و مواد غذایی که مصرف می کنیم بسیار اهمیت دهیم و با رعایت کردن نکاتی خاص از سفر لذت برد.

یکی از مواد غذایی حساس همان آب است؛ اب از چشمه، نهر و رودخانه برای آشامیدن استفاده نکنید، سعی کنید آب را در بطری های بسته بندی شده مصذف کنید و باقی آب را پشت شیشه و در زیر تابش نور خورشید قرار ندهید، اگر از سلامت آب یک منطقه اطلاعاتی ندارید بهتر است آن را بجوشانید.

اگر محبور بودید که از رستوران غذا میل کنید باید رستورانی را انتخاب کنید که ظاهر رستوران، وضعیت کارکنان آن و شرایط بهداشتی محیط آن مناسب باشد و کارکنان کارت بهداشت داشته باشند. اگر غذای کنسروی استفاده میک نید حتما باید 20 دقیقه بجوشانید و کنسروهایی را که باد کرده اند و دچار زنگ زدگی هستند را اصلا نباید مصرف کنید.

نکات سفر

به جای خوردن سالاد و سبزیجات در رستوران ها که شاید آلوده باشند بهتر است ماست مصرف کنید و یا از منزل به همراه خیار و گوجه و لیمو ترش به همراه داشته باشید و در رستوران در کنار غذایتان مصذف کنید.

غذاهایی را که با خود به سفر می برید نیم پز نکنید و به صورت کامل آن را بپزید یا اینکه در مقصد آن را بپزید. بعضی از غذاها مانند کتلت و کوکو یا تخم مرغ پخته برای سفر مناسب هستند و غذاهایی مانند سالاد الویه، کباب کوبیده، کالباس و سوسیس خیلی حساس و فسارپذیر هستند. غذاهای آبکی که در سفر انتخاب می کنید نباید آبکی باشند، مانند انواع خورش زیرا سریع فاسد می شوند و میکروب ها و باکتری ها می توانند در فضای مایع  یک محیط مناسب برای رشد و تکثیر داشته باشند و البته باید غذا را خنک نگه دارید زیرا گرما می تواند غذا را فاسد کند.

به جا مصزف کردن نوشابه بهتر است با غذا دوغ کم نمک و بدون گاز میل کنید. در طول راه می توانید مقداری نخودچی، کشمش، خرما، انجیز خشک، گردو، بادام، پسته و فندق کم نمک و یا تخمه ها کم نمک به همراه خود داشته باشید، این تنقلات سالم هستند و موادی مانند چیپس، پفک و نوشابه را بهتر است هرگز مصرف نکنید زیرا سالم نیستند.

خیلی از افراد مایل هستند که در سفر و در طول مسیر بساط پخت کباب و جوجه را به همراه داشته باشند ولی توصیه می کنیم که گوشت و مرغ ار از منزل در ظرف یخ بگذارید و خوب دقت کنید در طول مسیر و قبل از کباب کردن به خوب سرد باشد، از گوشت هایی که در هوای آزاد آویزان شده اند و به فروش می رسند استفاده نکنید.

خیلی از میکروب ها و تخم های انگل با مصرف کردن گوشت هایی که خوب پخته نشده اند به بدن منتقل می شوند. هنگام تهیه کردن کباب و جوجه کباب باید تمم قسمت های گوشت حرارت ببیند و خوب پخته شود تا در صورت وجود آلودگی با پخته شدن از بین برود. کبابی که خوب پخته شود به رنگ قهوه ای در می آید و اگر قسمت داخلی کباب هنوز قرمز رنگ است به این معنی می باشد که خوب پخته نشده و احتمالا آلودگی در آن باقی مانده است که می تواند باعث ایجاد مسمومیت، اسهال، استفراغ، دل درد و دل پیچه شود.

» همچنین بخوانید :

روش های پیشگیری از یبوست در سفر

توضیه های کلیدی برای افرادی که به خارج سفر می کنند

معرفی مکان خنک و سرسبز برای سفر در تابستان

مطالب مشابه را ببینید!