مجله تاپ‌ناز‌

مشکل سفیدی زبان و حل این مشکل

مشکل سفیدی زبان و حل این مشکل

سفیدی زبان و دهان یا کاندیدیازیس بر اثر التهاب و عفونت پرزهای چشایی در سطح بان ایجاد می شود و این مشکل و اختلال باید جدی گرفته شود و به سرعت درمان شود.

درمان های خانگی برای مشکل سفیدی زبان و دهان

تا به حال به این دقت کرده اید که چرا وقتی برای هر بیماری و مشکلی به پزشک مراجعه کرده اید او زبان و دهان شما را معاینه کرده است ؟ متخصصات رنگ زبان را نشانه ای از سلامت تلقی می کنند، به خصوص وقتی که در کودکان، زبان دچار نوعی بیماری قارچی به نام برفک می شود، یا در بزرگسالان زمانی که رنگ و بافت سطحی زبان به دلیل رعایت نکردن بهداشت یا استعمال سیگار و مواد مخدردچار تغییراتی می شود.سفیدی زبان می تواند در اثر التهاب و عفونت پرزهای چشایی در سطح زبان ایجاد شود.قرار گرفتن باقیمانده غذاها، باکتری ها و سلول های مرده در بین پرزهای چشایی ملتهب باعث سفیدی زبان می شود ، مشکلی که بسیاری آن را تجربه می کنند . برای درمان و رفع سریع این مشکل در این بخش به سراغ داروخانه طب سنتی می رویم.

7 نسخه خانگی و طبیعی برای درمان سفیدی زبان

مشکل سفیدی زبان و حل این مشکل

سفیدی زبان را چطور در خانه با مواد طبیعی درمان کنیم؟

1-درمان سفیدی زبان با زرد چوبه

بدلیل خاصیت آنتی باکتریایی که دارد در درمان برفک و بوی دهان موثر است . برای این منظور نصف قاشق چای خوری زرد چوبه  را با مقداری آب لیمو ترکیب کنید تا حالت خمیری پیداکند بعد زبان را بااین خمیر 2 تا 3 دقیقه مسواک کنید و با آب گرم بشویید اینکار را 3 تا 5 روز روزی یکبار انجام دهید ، می توانید این مواد را قرقره نیز کنید.
همچنین می توانید نصف قاشق چای خوری زرد چوبه را در 1فنجان آب ترکیب و روزی دو بار قرقره کنید.

2- درمان سفیدی زبان با نمک غلیظ

نمک یکی از نسخه های طبیعی برای درمان برفک زبان است وبه عنوان یک زداینده طبیعی برای ازبین بردن سلول های مرده و ذره های کثیف که روی زبان تجمع پیداکرده اند عمل می کند همچنین خاصیت ضدعفونی کنندگی نمک باکتری هایی که موجب بوی بد می شود را ازبین میبرد.
بری درمان سفیدی زبان باید :مقداری نمک را روی زبان بریزید و با مسواک به آرامی 1 دقیقه روی آن بکشید و با آب گرم بشویید این کار را روزی 2 بار انجام دهید، البته قرقره هم می توانید بکنید
یک فنجان آب گرم و 1قاشق چایخوری نمک را با هم ترکیب و حل کنید و سپس قرقره کنید این کار را چند بار درهفته انجام دهید تا به مرور سفیدی زبان رفع شود.
مشکل سفیدی زبان و حل این مشکل

نمک ساده ترین روش برای رفع سفیدی زبان

3- درمان سفیدی زبان با ماست

ماست سفید طبیعی برفک دهان را از بین میبرد چون حاوی پروبیوتیک است و قارچ را کاهش میدهد ، برای ازبین بردن برفک باید روزانه 125 میلی لیتر ماست بخورید با انجام اینکار وضعیت سلامت زبان رابهبود بخشید.

4- رفع سریع سفیدی زبان با جوش شیرین

جوش شیرین به از بین بردن موادی که روی زبان مانده اند کمک می کند ، برای این منظور 1قاشق چای خوری جوش شیرین را با آب لیمو ترکیب کنید تا خمیری بدست آید ؛ خمیر را روی مسواک بمالید و با آن دندان و زبان را مسواک بزنید این کار را روزی یکبار انجام دهید.
همچنین می توانید نصف قاشق جوش شیرین را با 1 فنجان آب ترکیب کنید و 1 دقیقه بدون اینکه قورت دهید قرقره کنید.
همچنین بخوانید : جشن تولد سردار آزمون در روز پایانی مستند سریک + عکس

6- ژل آلوورا درمان خانگی سفیدی زبان

آلوئه ورا بدلیل خاصیت ضد التهابی و درمانی که دارد نسخه ی خوبی است و فاکتور مهمی برای درمان مشکلات دهان و دندان بشمار میرود زیرا با میکروبها مبارزه می کند پس برای درمان سفیدی روی زبان :

2قاشق آب آلوورا را به مدت 3دقیقه دردهان قرقره کنید و سپس بیرون بریزید اینکار را به مدت 2 هفته 2 باردر روز انجام دهید.

5- درمان طب سنتی سفیدی زبان با سیر

جویدن سیر یک نسخه عالی برای ازبین بردن برفک و سفیدی زبان است چون سیر ضدعفونی کننده طبیعی محسوب می شود و باکتری های دهان را ازبین میبرد ،کاری که می توانید بکنید این است روزانه یک بوته سیر بجوید اگر نمی خواهید بجوید آن را به غذایتان اضافه کنید ؛ فراموش نکنید که مصرف سیر برای جریان خون و زیبایی پوست موثر است.
مشکل سفیدی زبان و حل این مشکل

7- درمان سفیدی و برفک زبان با روغن طبیعی گلیسیرین

سبزی گلیسرین یکی دیگر از نسخه های طبیعی برای درمان برفک دهان است مخصوصا اگرباعث خشکی دهان شود همچنین به کنترل بوی بد دهان کمک می کند این محصولات را می توانید در فروشگاه هایی که محصولات طبیعی می فروشند پیدا کنید ؛ برای این منظور نصف ق گلیسیرین را دردهان قرار داده و آرام مسواک بزنید .
اینکار را 2بار در روز انجام دهید تا زبان به رنگ صورتی اش بازگردد.

پیشنهادات ساده برای رفع سریع مشکل سفیدی زبان

مقدارکافی آب بنوشید تا زبان پاک شود و غذاهای اضافی ازبین رود .
میوه هایی مثل گواوا و سیب بخورید تا زبان پاکسازی شود.
بعد از هر وعده آب بخورید تاچیزی روی زبان نماند.
هر.وقت دندان ها را مسواک میزنید زبان را هم مسواک کنید تا بهداشت دهان و دندان حفظ شود.
اگربرفک دهان بیشتر از 2هفته طول کشید و بادرد و التهاب همراه بود سریع به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!