مجله تاپ‌ناز‌

5 عادت و اشتباه بزرگ درباره خواب + با انجام این کارها خواب خود را خراب نکنید

خواب

خواب

خواب مناسب باعث سلامت و تمرکز حافظه افراد می شود. بعضی از افراد عادات بدی برای خواب دارند که ممکن است بدون اینکه از این عادت های بد اطلاع داشته باشند، به سلامت خود آسیب وارد کنند. در ادامه این 5 عادت غلط و اشتباه را معرفی می کنیم تا انجام ندهید و خواب خود را خراب نکنید.

خواب؛ هر چه بیشتر، بهتر!

کاش همین طور بود! ولی مطالعات نشان می دهد احتمال مرگ زودرس در آنهایی که بیش از ۸ ساعت در شبانه روز می خوابند، بیشتر است.
خوش به حال فلانی، هنوز سرش به بالش نرسیده،خوابش می برد! اتفاقا این نشان می دهد که فلانی ،خواب خوبی ندارد. این که آدم هنوز سرش به بالش نرسیده خوابش ببرد، یکی از نشانه های خواب آلودگی است که باید تحت بررسی قرار گیرد. مدت زمانی که طول می کشد تا خواب مان ببرد، نباید کمتر از ۵ دقیقه یا بیشتر ۳۰ دقیقه باشد. پزشکان،مقادیر کمتر و بیشتر از این محدوده را غیرطبیعی می دانند.

مطلب پیشنهادی: ۷ باور غلط و خرافه درمورد خوابیدن

چقدر کم می خوابی!

همه آدم ها حداقل به ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند! هیچ عدد قطعی و واحدی وجود ندارد که بشود روی آن قسم خورد. میزان نیاز به خواب در افراد مختلف، متفاوت است.به خودتان رجوع کنید، اگر حس می کنید که هر روز بعدازظهر خسته و خواب آلود می شوید، بدانید که احتمالا الگوی خواب تان غلط است.

5 عادت و اشتباه بزرگ درباره خواب

چقدر زیاد می خوابی!

نخبه ها فقط روزی ۳ الی ۴ ساعت می خوابند! شاید مارگارت تاچر و بیل کلینتون و چند نفر از مشاهیر هالیوودی جزء نخستین کسانی باشند که رسانه های غربی، درباره کم خوابیدن آنها زیاد حرف زدند. اما واقعیت این است که از نظر پزشکان، این قبیل افراد معمولا عملکرد بهتری نسبت به سایرین ندارند. کم خوابی، سلامت شما را تهدید می کند و تمرکزتان را پایین می آورد. کم خوابی حتی می تواند بیمارتان کند و به سیستم ایمنی شما آسیب بزند.

 

من خوابم خوب است؛ فقط شب ها چند بار از خواب می پرم!

به چنین خوابی نمی گویند خواب خوب. خوابی خوب است که تداوم مناسبی داشته باشد. بیدار شدن مکرر در حین خواب از علائم شایع اختلال خواب است و بیشتر آنهایی که شب ها بیش از یک بار از خواب می پرند، به نوعی اختلال خواب دچارند.

مطلب پیشنهادی: کم خوابیدن چه تاثیرات بدی بر بدن انسان می گذارد؟

استفاده از قرص خواب

کم خوابی فقط یک چاره دارد؛ قرص خواب! تاثیر داروهای خواب آور، کوتاه مدت است و کم کم بدن به دارو عادت می کند و دیرتر به آن جواب می دهد. از طرفی، اگر بدن به دارو عادت کند؛ قطع آن اوضاع را بدتر می کند. پس برای درمان قطعی، فقط باید به پزشک مراجعه کرد تا علت اصلی بی خوابی شناخته و درمان شود.

 

نکاتی در مورد داشتن یک خواب خوب

کم خوابی از آن دردهایی است که چاره ندارد و باید با آن ساخت! اما توصیه های دیگری هم هست که می تواند اوضاع خواب تان را رو به راه کند:
پرهیز از نوشیدن چای،قهوه، نوشابه وخوردن شکلات در ساعات نزدیک به خواب. خودداری از مصرف غذاهای سنگین و کشیدن سیگار در ساعات نزدیک به خواب. رعایت نظم خواب؛ خوابیدن در یک ساعت ثابت، اختصاص دادن اتاق خواب به خوابیدن و اجتناب از کارهای دیگری مثل تماشای تلویزیون و کار در آن اتاق و بالاخره این که اگر بیش از نیم ساعت در رختخواب ماندید و خواب تان نبرد و احساس خواب آلودگی هم نکردید، باید از اتاق خواب خارج شوید و تا وقتی احساس خواب آلودگی نکرده اید، به رختخواب برنگردید.

مطلب پیشنهادی: فرم درست خوابیدن با توجه به بیماری و درد

مطالب مشابه را ببینید!