عوارض استون و پاک کننده لاک ناخن چیست و چه خطراتی دارد؟

عوارض استون و پاک کننده لاک ناخن

خیلی از خانم ها برای پاک کردن ناخن هایشان از پاک کننده حاوی استون استفاده می کنند که یک ماده خطرناک است و برای سلامتی بسیار خطرناک است.

عوارض و خطرات استون و پاک کننده لاک ناخن

استون یک ماده تمیزکننده و پاک کننده است، این ماده اثرات مضر رو بدن انسان دارد. استون موجود در لاک پاک کن ها اثرات مضر کمتری دارد، اما باز هم مواد تشکیل دهنده آن باعث اسیب می شوند. شما اگر از استون استفاده می کنید باید در مورد عوارض و مشکلات آن اطلاع داشته باشید.

 

استون ممکن است به این ارگان ها آسیب وارد کند

آسیب به گلو :

استون موجود در لاک پاک کن که برای برداشتن ناخن مصنوعی استفاده می شود برای گلو خوب نمی باشد. استون باعث تحریک شدید گلو می شود و می تواند روی تنفس هم تاثیر منفی بگذارد.

آسم :

افرادی که آسم دارند باید از استون دور شوند زیرا استون عامل تحریک کننده حملات آسم است و خطرناک است.

ایجاد تهوع و استفراغ :

در بعضی از مواقع استون می تواند باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ شود و حال شما را بهم بزند.

مضر برای چشم ها :

چشم ها اندام هایی حساس در بدن هستند، استون هم خیلی قوی است. پی خیلی باید مراقب باشید. ممکن است اتبدا سوزش چشم ایجاد شود و سپس اشک و تحریک بیشتر در چشم شروع شود.

ناخن های شکننده :

پاک کردن لاک ناخن می تواند باعث شکننده شدن و آسیب پذیر شدن ناخن ها شود و به دلیل قوی بودن استون و استفاده مداوم آن می تواند به پوست اطراف ناخن هم اسیب وارد کند.

عوارض استون و پاک کننده لاک ناخن

انواع پاک کننده ناخن

پاک کننده ها حاوی دون نوع استون دارو  بدون استون هستند. لاک پاک کن حاوی استون فوق العاده است و خاصیت پاک کنندگی قوی دارد و برای ناخن های مصنوعی یا کاشت، هیچ ماده پاک کننده ای، مانند استون عمل نمی کند و حتی در بعضی از لوازم آرایشی هم کاربرد دارد اما وقتی صحبت از سلامتی به میان می آید، استفاده از لاک پاک کن استون دار خیلی خطرناک است. تحقیقات نشان می دهد که اگر به صورت تصادفی استون بلعیده شود و یا استنشاق شود و یا حتی از راه پوست هم جذب شود، می تواند آثار منفی در سیستم ها و ارگان های مختلف بدن داشته باشد.

عوارض جانبی لاک پاک کن ها

پاک کننده حاوی استون دارای موادی مانند دی متیل فرمالدئید و دی متیل کتون می باشد که اثرات بدی دارند.

  • استون به دلیل کاهش فشار خون به سیستم قلب و عروص آسیب وارد می کند.
  • استون روی سیستم گوارشی تاثیر منفی می گذارد و باعث درد شکم، حالت تهوع و استفراغ می شود.
  • استون ممکن است باعث تنگی نفس و یا مشکل در تنفس می شود.
  • در صورت مصرف تصادفی استون باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

عوارض استون و پاک کننده لاک ناخن

مشکلات تنفسی از عوارض استنشاق استون

در این زمان سن بیمار ، مواد تشکیل دهنده محصول مصرف شده و میزان مصرف آن برای امدادگران بسیار مهم است.

آنها درجه حرارت بدن، وزن، ضربان قلب، فشار خون و میان تنفس بیمار را بررسی میکنند و درمان را ارائه میدهند.

در این مواقع معمولا لوله ای را از طریق بینی به معده وارد میکنند تا سموم را تخلیه کنند و در صورت لزوم ممکن است اکسیژن نیز به بیمار داده شود.

 

جلوگیری از عوارض و خطرات استون

برای پیشگیری از این اتفاقات باید لاک پاک کن را بدون استون استفاده کنید اگر چه کمی کندتر لاک را پاک می کند ولی امن تر و سالم تر است.

برای افزایش کارایی لاک پاک کن مقداری پنبه را به آن اغشته کنید و چند بار روی ناخن هایتان بکشید. شاید کمی گران تر باشند ولی بوی بهتری دارند و بر خلاف استون که باعث می شود ناخن خشک و شکننده شود، باعث حفظ زیبایی و استحکام ناخن هم می شود. ضمن اینکه استون اگر برای کودک استفاده شود می تواند خیلی مضرتر باشد و باید دور از دسترس کودکان قرار بگیرد.

مطالب مشابه را ببینید!