مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی عادل فردوسی پور؛ عکس های عادل و همسرش و ماجرای برنامه نود

عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور و همسرش، بیوگرافی کامل عادل فردوسی پور، همسر عادل فردوسی پور، زندگینامه کامل عادل فردوسی پور، عکس های عادل فردوسی پور و همسرش، برنامه نود و تعطیل شدن 90

بیوگرافی عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور متولد 11 مهر سال 1353 است. او گزارشگر فوتبال، مجری تلویزیونی، تهیه کننده، مترجم و مدرس دانشگاه صنعتی شریف است.

مجری برنامه 90 و اخراج از صدا و سیما

او مجری پر بیننده ترین برنامه تلویزیون و شبکه سوم سیما، برنامه نولد است. این برنامه پربیننده ترین برنامه شبکه سوم و تلویزیون است. او در تاریخ 27 اسفند سال 1397 از صدا و سیما اخراج شده است؛ البته هنوز هم امید است که او به صدا و سیما بازگردد. او تهیه کننده برنامه فوبتال 120 هم است که از شبکه ورزش پخش می شود.

عادل فردوسی پور

دوران کودکی و تحصیلات عادل فردوسی پور

او اصلتا اهل شهر رفسنجان استان کرمان است. او مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف دارد.

او دوران دبستان در مدرسه ذوقی بود و با وجود علاقه ای که به فوتبال داشت از درس دور نشد و دیپلم را ا دبیرستان البرز با معدل بالا گرفت.  او سرانجام، در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد و تخصیلاتش را در همین رشته و دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد.

عادل فردوسی پور

مدرس تحصیلی عادل

عادل در حال حاضر دانشجوی دکتری مدیریت رسانه در دانشگاه تهران است. پایان نامه کارشناسی ارشد او «پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال با استفاده از تحلیل‌های رگرسیونی» بود.

عادل فردوسی پور

تدریس در دانشگاه

عادل درس زبان تخصصی صنایع را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می کند.

عادل فردوسی پور

شروع فعالیت رسانه ای

عادل فردوسی پور کار رسانه ای را در سال 1372 با روزنامه نگاری در روزنامه ابرار ورزشی به سردبیری اردشیر لارودی آغاز کرد. عادل در آن زمان دانشجوی سال سوم کارشناسی بود و در بخش ترجمه صفحه فوتبال خارجی کار می کرد. او بعد از قبولی در آزمون گزارشگری صدا و سیما، مدت زمانی را از روزنامه نگاری فاصله گرفت. این مجری تلویزیونی برای مجله ورد ساکر چند یادداشت نوشته است.

عادل فردوسی پور

ورود به صدا و سیما

فردوسی پور در پایان سال 1373، بعد از چند بار آزمون، به صدا و سیما راه پیدا کرد و در ابتدا به گزارش برنامه منتخب ورزشی می پرداخت. فردوسی پور کم کم پیشرفت کرد و توانست بازی های بهتری را گزارش کند. او بعد از گزارش های خوبی که در جام جهانی 1998 داشت، توانست خودش را قابت کند و از آن زمان به عد بود که به عنوان گزارشگر بازی های زنده و مهم انتخاب شد.

در آن زمان گزارشگران تلفظ درستی از نام های خارجی نداشتند و او از معدود گزارشگرانی بود که به زبان انگلیسی مسلط بود و نام ها را درست تلفظ می کرد.

عادل فردوسی پور

دریافت جایزه بهترین گزارشگر ایران

عادل فردوسی پور جایزه بهترین گزارشگر را از افشین قطبی در مراسم اهدای توپ طلای فوتبال دریافت کرد.عادل بنیانگذار، مجری و تهیه کننده برنامه 90 است.

عادل فردوسی پور

تعطیل شدن برنامه 90

برنامه 90 نام برنامه زنده ای در مورد فوتبال است که دوشنبه شب هر هفته از شبکه سوم پخش می شود. او به عنوان تیهه کننده برنامه فوتبال 120 با شبکه ورزش سیما همکاری داشته است. عادل همچنین در تولید برنامه لیگ 1 از شبکه سوم نقش داشته است. بعضی از نک گفتارهای او در گزارش های فوتبال مانند چقدر خوبیم ما، جونم ایران و .. در بین مردم ایران زیاد شنیده می شود.

عادل فردوسی پور

مترجمی عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور سال ها بعد از تجربه ترجمه در روزنامه ابرار ورزشی، در سال 1388 قراردادی را برای ترجمه کتاب فوتبال در برابر دشمن که درونمایه ای فوتبالی سیاسی دارد با نشر چشمه امضا کرد.

کتاب دوم فردوسی‌پور، کتاب جامع فوتبال نام دارد که دانشنامه‌ای ۴۰۰ صفحه‌ای و تمام‌رنگی دربارهٔ فوتبال است. این کتاب ترجمهٔ کتاب The Football Book است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ در انگلستان منتشر شده بود. کتاب جامع فوتبال در اردیبهشت ۱۳۹۱ و در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد. ناشر این کتاب نشر بهشت است.

ترجمهٔ سوم عادل فردوسی‌پور کتابی است به نام هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی.[۱۱] این کتاب، بر خلاف دو کتاب گذشته، در زمینهٔ فوتبال نیست؛ بلکه موضوع آن روش‌های مدیریت است. این کتاب در نمایشگاه کتاب سال ۱۳۹۴ تهران توسط انتشارات نشر چشمه عرضه شد که با استقبال بسیار خوبی مواجه گردید.

عادل فردوسی پور

انتخاب به عنوان محبوب ترین مجری ایران

او به عنوان یکی از محبوب ترین چهره های اجتماعی در ایران به شمار می آید. مجله نیوزویک در سال 2009، به دلیل محبوریت زیاد، او را به عنوان یکی از بیست فرد قدرتمند ایران در نظر گرفت.

فعالیت در تئاتر

جالب است بدانید که او در تئاتر هم فعالیت داشته است و در سال 1384 با گروه اجرایی نمایش فنر به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمانیان همکاری داشته است. در این نمایش صداپیشه یک گزارشگر فوتبال بود. فردوسی پور تعدادی از سری بازی های فوتبال تکامل حرفه ای و فیفا را با همکاری بخش خصوصی به زبان فارسی گزارش کرده است.

عادل فردوسی پور

نکته حاشیه ای در مورد رانندگی عادل

انتشار تصویر تخلف رانندگی عادل فردوسی‌پور برای او دردسرساز شد. او که می‌خواست برای گزارش بازی ایران و چین در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۶ در ورزشگاه آزادی حضور پیدا کند، با بسته بودن راه‌ها روبه‌رو می‌شود و به نقل قول خودش یک تخلف «مِلو» را انجام می‌دهد و مجبور می‌شود محتاطانه لاین مخالف ورزشگاه و اتوبان را به‌صورت ورودممنوع طی کند.

ازدواج عادل فردوسی پور

در مورد ازدواج او خبرهای زیادی منتشر شده است. اما او متاهل است و شبکه های اجتماعی گفته شده که همسرش اهل شمال است. او هیچ وقت عکسی از همسرش را منتشر نکرده است. قبلا شایعه شده بود که او با مرجان محتشم ازدواج کرده است که درست نیست.

عادل پرپولیسی است یا استقلالی؟

او در دوران دانشجویی اش در مقطعی طرفدار تیم پرسپولیس بود. او اکنون طرفدار هیچ تیمی نیست و کاملا بی طرف است. او اعتقاد دارد که طرفداری از یک تیم خاص روی نحوه گزارشگری تاثیر منفی می گذارد.

بازی فوتبال عاد چطور است؟

خیلی ها تصور می کنند عادل فردوسی پور پایش به توپ نخورده است ولی او فوتبال هم بازی می کند. او عضو تیم خبرنگاران است و در حال حاضر کاپیتا این تیم است.

امیدواریم باز هم عادل فردوسی پور اجرای برنامه 90 را به عهده داشته باشد. درد این مطلب بیوگرافی کامل عادل فردوسی پور را خواندید و امیدواریم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!