چغاله بادام برای افراد باردار مناسب است؟

خانم های باردار باید در این دوران مراقب خوردن زیاد چفاله بادام باشند زیرا زیاده روی در مصرف آن خوب نیست.

خوردن چغاله بادام در بارداری خوب است یا بد

پغاله بادام میوه کال است که پوشش خارجی ان سبز رنگ است و پر از کرک است و داخل آن لایه سفید و نرمی وجود دارد و مغز آن آبکی است. آیا مصرف چغاله بادام در دوران بارداری خطرناک است؟ برای دانستن این سوال مقاله را بخوانید.

باردارها چغاله بادام بخورند

میوه های نوبرانه فصل بهار زیاد هستند. نوبرانه هایی که کال و نرسیده میوه های دیگر هستند که در همان حالت کال و نرسیده بسیار خوشمزه هستند و طرفدار دارند. البته قیمت این میوه های کال هم در اوایل عرضه بسیار گران است. یکی از این میوه های کال و نوبرانه که این روزها بسیار طرفدار دارد و روی چرخ دستی ها و سینه های کوچک فروخته می شود چغاله بادام است.

اما آیا خوردن چغاله بادام خوب است یا خیر؟ آیا این میوه ها بطور کل فایده ای دارند یا فقط برای مزه و تردی هستند؟

این سوالات را با کارشناس تغذیه مطرح می کنیم . چغاله بادام میوه ای کال و نارس است که باید گفت بطور کل میوه هایی که نرسیده هستند و کال هستند نسبت به میوه های رسیده دارای کلسیم، آهن و بطور کل املاح معدنی کمتری هستند و چغاله بادام نیز نسبت به بادام مواد مغذی کمتری دارد.  بادام به دلیل داشتن مواد مغذی می تواند از بیماری هایی مانند پوکی استخوان، افزایش کلسترول، کم خونی و چسبندگی روده ها جلوگیری کند که متاسفانه این خواص در چغاله بادام وجود ندارند و یا خیلی ضعیف هستند و به همین دلیل نمی توان آن را جایگرین بادام کرد.

چغاله بادام

آیا مصرف چغاله بادام در دوران بارداری مفید است یا مضر

ایشان با بیان اینکه زیاده روی در مصرف این خوراکی خوشمزه می تواند برای معده و دستگاه گوارش مضر باشد، توضیح می دهد:چغاله بادام به علت اینکه یک میوه کال است بافت فیبر آن کامل نشده است و به همین دلیل هضم آن برای دستگاه گوارش دشوار است و می تواند باعث مشکلات سوءهاضمه مانند دل درد، دل پیچه و نفخ شود. علاوه بر این به دلیل وجود ترکیبات اسیدی در این میوه به بافت معده آسیب می رساند .
وی در مورد مقدار و نحوه مصرف این میوه در این ایام اعتقاد دارد:برای کسانی که دستگاه گوارش بدن شان با این میوه سازگاری دارد و دچار مشکل نمی شود خوردن این نوبرانه به مقدار محدود ضرری ندارد. البته باید توجه داشت که این میزان بیشتر از یک پیاله کوچک در هفته نباشد و باید از مصرف روزانه و مداوم آن جلوگیری کرد چون در آن صورت گرفتار عواقب بعدی خواهید شد. نکته بعدی در مورد نحوه استفاده این میوه است که در این مورد باید به چند مورد توجه داشت. اول اینکه این میوه اصولا از دستفروشان خیابانی تهیه می شود و آنها هم برای تازه نگهداشتن آن، مدام در حال مرطوب کردن چغاله بادام هستند .
اما از آنجایی که ممکن است آب مورد استفاده آنها سالم نباشد باید حتما آن را قبل از مصرف خوب شسته و ضدعفونی کنید. برخی دچار این اشتباه می شوند که به محض تهیه چغاله بادام اقدام به خوردن آن می کنند در صورتی که ممکن است آب مصرفی دستفروشان از جوی یا فاضلاب گرفته شده باشد و چون پوست این میوه نیز همراه با آن خورده می شود می تواند مشکلات جدی و مسمومیت ایجاد کند یا حتی باعث بیماری هایی مانند حصبه شود .

چغاله بادام

مضرات مصرف چغاله بادام در دوران بارداری

نکته دوم در مورد مصرف نمک همراه با این میوه است . بسیاری از افراد همراه با چغاله بادام نمک زیادی مصرف می کنند و طعم شور را با این میوه می پسندند که این مقدار زیاد نمک می تواند مشکلات سلامتی را برای افراد ایجاد کند. باید توجه داشت که در صورت مصرف چغاله بادام از نمک استفاده نشود یا مقدار آن محدود شود .

همچنین بخوانید : مرحله به مرحله بارداری و تمامی نکات آن

این کارشناس تغذیه در مورد استفاده چغاله بادام در خانم های باردار که اصطلاحا ویار چغاله بادام دارند، می گوید:به علت مشکلاتی گوارشی و احتمال نفخ و اسهال در اثر مصرف زیاد توصیه می شود خانم های باردار در صورت تمایل به استفاده از این میوه در مصرف آن محتاط باشند چون دچار شدن به اسهال و مشکلات دستگاه گوارشی در دوران بارداری بیش از هر زمانی خطرناک است. همین طور در مورد مصرف نمک نیز باید توجه داشته باشند که فشار خون خود را کنترل و از مصرف نمک زیاد بپرهیزند .

چاغاله طبع سردی دارد، دلیلش چیست؟ 
بنا به تعریفی که ابوعلی سینا ارائه داده و پزشکان طب سنتی هم به آن باور دارند، ترشح در اندازه های مختلف هورمونهای تیروئیدی یا هورمون انسولین با لفظ سردی، گرمی، تری یا خشکی توصیف شده است و دانشمندان طب سنتی خوراکیهایی را مشخص کرده اند که میتوانند بر افزایش یا کاهش ترشح این هورمونها اثرگذار باشند. بر هم خوردن جزئی تعادل این هورمونها در بدن سبب حالاتی میشود که به دنبال سردی یا گرمی تجربه میکنیم. متخصصان طب سنتی معتقدند با خوردن موادی که طبع گرم دارند میتوان اثر خوراکیهای سرد را در بدن خنثی کرد .

چغاله بادام

فواید مصرف چغاله بادام در دوران بارداری

بعضی چاغاله ها مزه تلخی دارند، آنها را بخوریم؟ 
اصولا در گیاهان تلخی نشانه وجود سم است؛این سم به عنوان سدی دفاعی در گیاهان وجود دارد که مثلا پرندگان یا آفات به میوه آنها حمله نکنند. برخی گیاهان سمهای بسیار قوی و خطرناکی دارند که تنها مقدار اندکی از آنها میتواند مصرف کننده اش را از پای بیندازید. درباره بادام کال یا همان چاغاله بادام، تلخ بودن به منزله وجود اسید سیانیدریک است. این اسید از مشتقات سیانور است که اگر چنین بادامهای تلخی به میزان خیلی زیاد مصرف شوند، موجب مسمومیت خواهند شد .

به طور کلی مصرف بادام معمولی را توصیه میکنید یا چاغاله بادام؟ 
هر کدام از این دو ماده غذایی خواص خود را دارند و نمی توان یکی را بر دیگری برتر داد و توصیه اکید کرد که فقط این را بخورید یا آن یکی را. مثلا چاغاله بادام پوسته ای سبز دارد که ما آن را می خوریم. این قسمت فیبر قابل توجهی دارد و دقیقا ارزش هایی را که برای خوراکیهای فیبردار قائلیم، در مورد چاغاله بادام میتوانیم ذکر کنیم.

مثلا عملکرد بهتر روده ها؛ اما اگر این میوه چیده نشود بعد از مدتی همان قسمت سبز رنگ به چوب تبدیل می شود و دیگر ارزش مصرفی ندارد. از طرفی همان طور که اشاره کردیم چاغاله بادام میوه نارس است و هنوز ترکیبات پروتئینی و روغنهای مفید بادام، در آن تشکیل نشده است درصورتی که پروتئین ها و اسیدهای چرب مفید بادام رسیده هم بیشترند هم در بدن بهتر جذب و مصرف می شوند.

در کل میتوانم بگویم چاغاله بادام به دلیل فیبر و ویتامین C که دارد، می تواند میان وعده ای مناسب باشد اما همان طور که ذکر کردم مصرف بی رویه آن می تواند سبب ناراحتی گوارشی شود .


» همچنین بخوانید :

آیا چغاله بادام و گوجه سبز ضرر دارد؟

خاصیت عالی گوجه سبز برای خانم های باردار

آیا چغاله بادام و گوجه سبز ضرر دارد؟

مطالب مشابه را ببینید!