مجله تاپ‌ناز‌

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

افرادی که می خواهند در ایام اربعن حسینی به کربلا و عتبات عالیات مشرف شوند، باید برای دریافت روادید و ویزا و استفاده از پوشش بیمه ای و خدمات درمانی در سامانه سماح ثبت نام به عمل آورند.

آموزش تصویری ثبت نام در سامانه سماح برای سفر به کربلا

تا اربعین حسینی زمان زیادی باقی نمانده است. هر ساله ایرانان زیادی برا حضور در حرم امام حسین (ع) با پای پیاده به سمت کربلا می روند تا روز اربعین را در جوار حرم امام سوم شیعیان باشند. امسال هم مانند سال های قبل این رویداد مذهبی برگزار می شود و مراحل قانونی این سفر هم در حال انجام می باشد.

قبلا بیشتر زائران می توانستند با شرایط مختلف از مرز ایران و عرق رد شوند و به حرم امام سید شهیدان برسند، اما در سال های اخیر مراتب قانونی این سفر به منظور حفظ امنیت بیشتر زائران پررنگ تر از قبل شده است. اگر قصد حصور در این سفر را دارید، حتما باید مراحل آن را نیز رعایت کنید. در این مطلب از تاپ ناز روش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای اربعین را به شما توضیح می دهیم.

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

ثبت نام ویزای اربعین

برای ثبت نام در سامانه سماح چه مدارکی لازم است؟

تمام متقاضیان سفر کربلا باید توجه کنند که برای این سفر باید حتما گذرنامه معتبر داشته باشند؛ زیرا دریافت روادید داشتن گذرنامه ضروری می باشد و اطلاعات مربوط به آن را باید در سیستم سماح وارد نمایند. علاوه بر در اخیتار داشتن گذزنامه با 6 ماه اعتبار، دو قطعه عکس پرسنلی مشابه به عکس گذرنامه هم ضروری است.

 

مراحل ثبت‌نام در سامانه سماح به منظور سفر به کربلا

سامانه سماح به دلیل محدودیت های صدور روادید توصیه می کند که افراد به صورت گروهی ثبت درخواست کنند. همچنین نخستین فردی که نامش در گروه ثبت روادید ثبت شود، به عنوان سرگروه شناخته می شود. برای شروع ثبت نام در سامانه سماح بهتر است که کارت ملی، شناسنامه و گذرنامه خود و هم گروهی هایتان در کنارتان داشته باشید.

برای شروع این فرآیند باید وارد سایت یا سامانه samah.haj.ir شوید. با ورود به این سامانه صفحه ای نمایش داده می شود که متشکل از 3 بخش است. در ابتدای صفحه نکات ضروری گفته شده است و در زیر ان شاهد 2 بخش ثبت نام و پیگیری وضعیت و ویرایش هستیم. اگر برای نخستین بار است که وارد این سامانه می شوید و تا به این هنگام ثبت نام نکرده اید، باید از طریق بخش ثبت نام اقدام کنید. اما اگر پیش از این بخشی از اطلاعات را وارد کرده اید و هم اکنون قصد ویرایش را دارید، باید از طریق بخش پیگیری وضعیت و ویرایش وارد عمل شوید.

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

روش ثبت نام برای ویزای پیاده روی اربعین

برای ثبت نام در این سایت، در بخش ثبت نام هر دو تیک موجود را فعال کنید و عبارت امنیتی را در کادر مربوط وارد نمایید. برای ورود به سماناه و ثبت اطلاعات خود، دکمه شروع ثبت نام را کلیک کنید. زائران باید توجه کنند که ثبت و تکمیل اطلاعاتشان در 5 مرحله صورت م گیرد که در این مطلب تمام مراحل را توضیح می دهیم.

در ابتدا صفحه ای که بعد از کلک کردن روی گزینه شروع ثبت نام باز می شود، موارد ذکر شده است که بهتر است قبل از وارد کردن اطلاعات به آنها توجه نمایید. بعد از مطالعه کردن به قسمت پایین تر از آن بیایید و کد ملی و تاریخ تولد خود را وارد کنید (صاحب کد ملی با نام سرگروه شناخته می شود). در مورد ثبت تاریخ تولد هم باید سال تولد به صورت 4 رقمی و ماه و روز به صورت 2 رقمی نوشته شود (مانند: ۰۲/۱۱/۱۳۶۵). حالا روی دکمه نمایش اطلاعات کلیک کنید. با کلیک کردن روی این دکمه، مشخصات کد ملی و تاریخ تولد فرد از ثبت احوال استعلام می شود و اطلاعات فرد به صورت خودکار ثبت خواهد شد.

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

آموزش مرحله به مرحله ثبت نام ویزا برای اربعین حسینی

در زیر این بخش قسمت سایر اطلاعات قرار دارد که در آن باید اطلاعات دیگری را در خصوص سرگروه وارد کنید که شامل کشور محل تولد، محل صدور شناسنامه و موارد این چنینی است. در زیر این بخش اطلاعات دیگری را باید وارد کنید که مربوط به سرگروه است. پس اگر فرد نخستی که در سامانه ثبت می‌کنید، سرگروه خواهد بود این بخش را تکمیل کنید. در غیر این صورت تیک مربوطه را غیرفعال نمایید. در بخش اطلاعات گذرنامه نیز باید شماره گذرنامه‌تان را وارد کنید. البته در صورت عدم اطلاع از شماره گذرنامه، راه‌کار‌هایی نیز برای استعلام اطلاعات وجود دارد که از طریق تاریخ ثبت گذرنامه و موارد این چنینی باید وارد عمل شوید. حال بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکل، اطلاعات وارد شده تا اینجای کار را مجددا بررسی کنید و سپس دکمه ثبت و اضافه به لیست را کلیک نمایید.

با ثبت اطلاعات شخص نخست، می‌توانید افراد دیگر را نیز به همین صورت در گروهتان اضافه کنید که نام آن‌ها در بخش اعضای گروه قرار خواهد گرفت. در انتهای صفحه نخست نیز بخشی با عنوان اطلاعات تکمیلی وجود دارد که در این قسمت باید نام شهری که در آن مدارک را تحویل دفاتر خدمات زیارتی خواهید داد را انتخاب کنید. با انتخاب نام شهر، لیستی از دفاتر زیارتی موجود در بخش زیر آن نمایش داده می‌شود که می‌توانید بر اساس شرایطتان یکی را انتخاب کنید.

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

سامانه سماح

بعد از وارد کردن اطلاعات تمام افراد موجود در گروه و انتخاب دفتر زیارتی، به صفحه ثبت خدمات بروید. در بخش اطلاعات اعزام می‌توانید مرز خروج و تاریخ اعزام و بازگشتتان را مشخص کنید. تسهیلات و خدمات ارائه شده در طول این سفر نیز در بخش زیرین این قسمت قرار دارد. با تکمیل صفحه اطلاعات اعزام، روی دکمه ثبت و ادامه کلیک کنید.

در صفحه تایید اطلاعات، تمام اطلاعات وارد شده نمایش داده می‌شود که در صورت صحیح بودن باید روی دکمه تایید اطلاعات در زیر صفحه کلیک کنید و در غیر این صورت دکمه بازگشت را برای ویرایش انتخاب کنید.

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

سایت سماح
طبق اعلام ستاد مرکزی اربعین، کلیه هزینه‌های مربوط به روادید، پوشش بیمه‌ای و خدمات درمانی اربعین ۱۳۹۷ به صورت ریالی از زائران دریافت می‌شود.

بعد از تائید اطلاعات، در صفحه پرداخت هزینه، کد پیگیری نمایش داده می‌شود که بهتر است آن را یادداشت کنید، زیرا در ویرایش‌های آتی به آن‌ها نیاز خواهید داشت. طبق اعلام مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت و بنابر مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی، هزینه تمام شده برای کسانی که برای حضور در راهپیمایی اربعین سال ۱۳۹۷ در سامانه سماح ثبت نام می کنند، به صورت ریالی دریافت می‌شود و این هزینه ۳۷۷ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است. البته کسانی که ثبت‌نام مقدماتی را خودشان انجام دهند هزینه ای معادل ۳۷۶ هزار و ۷۰۰ تومان می‌پردازند.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که تا اینجای کار توانسته‌اند کد پیگیری را دریافت کنند و در صورت تمایل می‌توانند پرداخت را در زمان دیگری انجام دهند. اما اگر قصد پرداخت را دارید، باید در زیر صفحه یکی از درگاه‌های بانکی را انتخاب کنید و پرداخت هزینه را از طریق آن انجام دهید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که می‌توانید پرداختتان را از تمام درگاه‌های بانکی، حتی از درگاه بانکی به غیر از بانک خودتان نیز انجام دهید، زیرا تمام درگاه‌های موجود متصل به شبکه شتاب هستند.

با انتخاب درگاه و کلیک روی دکمه پرداخت، به صفحه بانک منتقل خواهید شد که باید رمز دوم کارت بانکی‌تان نیز فعال باشد. در صفحه بانک اطلاعات موجود را با رعایت نکات امنیتی وارد کنید و دکمه پرداخت را کلیک نمایید. در صفحه بعدی روی تکمیل خرید کلیک کنید تا به سامانه سماح انتقال یابید. در این صفحه کار به اتمام می‌رسد و می‌توانید پرینتی از تمام اطلاعات دریافت نمایید.

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

اما اگر قصد ویرایش و پیگیری وضعیت روادید را دارید، در صفحه نخست سامانه سماح به سراغ بخش پیگیری وضعیت و ویرایش بروید و اطلاعات لازم را وارد کنید. از طریق این بخش می‌توانید اطلاعات افراد را ویرایش کنید یا افراد جدیدی را نیز به گروه‌تان اضافه نمایید. با ورود به این بخش اطلاعات تمام اعضا را مشاهده می‌کنید که برای ویرایش آن‌ها لازم است کد رهگیری را وارد نمایید. از طریق دکمه مشاهده صورت‌حساب و پرداخت نیز می‌توانید پرداخت هزینه‌ها را انجام دهید.

سامانه سماح؛ آموزش ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین

اگر کد پیگیری را فراموش کرده‌اید، در زیر صفحه پیگیری وضعیت و ویرایش، روی دکمه دریافت کد پیگیری کلیک کنید تا کد به شماره موبایل سرگروه ارسال شود.

گفتنی است طبق اعلام مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت دو هزار و پانصد دفتر زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت در سراسر کشور آماده خدمات رسانی به متقاضیان تشرف در ایام اربعین هستند و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این دفاتر، اقدام به نام نویسی مقدماتی و تحویل مدارک کنند. البته زائرانی که دسترسی به اینترنت و رایانه شخصی دارند می‌توانند شخصا ثبت‌نام مقدماتی را انجام داده و سپس بعد از انتخاب یک دفتر زیارتی به نام نویسی قطعی و تحویل مدارک اقدام کنند. سامانه سماح از چهارشنبه چهارم مهر ماه ۱۳۹۷ راس ساعت ۱۸ آغاز به کار کرده است.

ثبت نام ویزای اربعین

منبع کجارو

مطالب مشابه را ببینید!