مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی اسدالله یکتا؛ زندگی شخصی و هنری اسدالله یکتا و عکس های او و همسرش

اسدالله یکتا یکی از بازیگران قدیمی قبل از انقلاب ایران است که به دلیل بازی در فیلم های طنز و همچنین قد و قامت کوتاهی که دارد شناخته شده است. در این بخش نگاهی به بیوگرافی اسدالله یکتا بازیگر خوب کشورمان انداخته ایم با ما همراه باشید.

بیوگرافی اسدالله یکتا

اسدالله یکتا بازیگر متولد 23 آذر سال 1326 در شهر تهران است. اینبایگر که به دلیل قد کوتاهش مطرحشده است و در بیشتر از 63 فیلم و سریال ایرانی ایفای نقش کرده است.

اسدالله یکتا

تقدیر از او در جشن منتقدان

او در نخستین دوره جشن منتقدان در سال 1385 مورد تقدیر قرار گرفت که به دلیل بیماری نتوانست در این مراسم حاضر شود. او در سال 1389 در جشن بچه های دیروز با تجلیل از هنرمندان حوزه کودک و نوجوان، از وی تقدیر به عمل آمد و تندیس قدردانی توسط داود رشیدی به این بازیگر اهدا شد.

اسدالله یکتا

نخستین تجربه بازیگری او

نخستین تجربه بازی او در سن 14 سالگی اش بود که در فیلم لاله بازی کرد. او ا دهه 40 بایگری را شروع کرد و بایگری با سابقه محسوب می شود. نخستین دستمزدش که مبلغ پانصد تومان بود را برای پدر و مادرش لباس خرید.

اسدالله یکتا

ازدواج و همسر اسدالله یکتا

او در سال 1357 ازدواج کرد. او از طریق یکی از دوستانش با همسرش آشنا شد و همسرش وضعیت ظاهری و بازیگر بودنش را پذیرفت و حاصل ازدواج آنها دو دختر و چهار پسر است.

اسدالله یکتا

کم کاری و انتقاد اسدالله یکتا

اسدالله یکتا در گفتگویی که با رونامه قانون در سال 1395 داشت از کم کاری اش گفت و از مسئولان انتقاد کرد. در این مصاحبه گفت :

«من احتیاج به ترحم و کمک مالی ندارم و به هیچ صورت در جریان کمپینی که برای حمایت مالی از من تشکیل شد، نبودم. / من توقع دارم که کسی در خانه‌ام را بزند و بگوید چرا کم‌کار شده‌ای و به صراحت می‌گویم که از ۹۹ درصد مسوولان دلگیرم. / قطعاً وزیر ارشاد می‌داند که اسدالله یکتایی در سینما هست. / فردی برای خرید یک نقش، حدود ۲۲ میلیون تومان به ایرج قادری داده بود. / باندبازی‌ها و رابطه‌ها چون ماری گلوی سینمای ایران را می‌فشرد. / هیچ وقت کمک مالی آقای فردین را نپذیرفتم. / هنوز هم عکس تقویم روی دیوار خانه‌ام، تصویر آقای فردین است تا روزها را به یاد او سر کنم. / حاضرم در خیابان‌های کشورم دست‌فروشی کنم اما کشورم را ترک نکنم. / گرجی با مظلومیت و در انزوا جان سپرد. / پوری بنایی یک خانم بود، خانم به معنای واقعی. یک زن عفیف و هنرمند. / آن‌هایی که امروز صدایم را نشنیدند، فردا زیر تابوتم را نگیرند و حرف آخرم را با صدای بلند می‌زنم که ای آقایان ای مسوولان اسدالله یکتا کار می‌خواهد، فقط کار.»

او در میدان هفت تیر تهران سیگار فروشی می کرد. او می گوید تا زمانی که محمدعلی فردین زنده بود ا او حمایت مالی می کرد.

او از بیماری دیابت رنج می برد و در این مورد می گوید : مدلم دلشوره دارم و نگران آینده هستم و حال و روز خوشی ندارم.

سید رضا اورنگ در یک مقاله در سایت آریا نوشت :

«اسدالله یکتا مدت‌هاست در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد، اکنون که بختک بیماری به جانش افتاده. حال و روزش به مراتب بدتر است. آقایان مسوول و هنرمند، خانم‌های اهل هنر، چرا به دیدار اسدالله یکتا نرفته و نمی‌روید؟ مگر او هنرپیشه نیست؟ چرا دست یاری به سویش دراز نمی‌کنید؟ چرا حالی از اوضاع بی‌حالش نمی‌پرسید؟ خدا را خوش نمی‌آید این همه بین بازیگران و دیگر هنرمندان تبعیض روا دارید!»

اسدالله یکتا

بازی در سریال شرایط خاص

اسدالله یکتا در سریال شرایط خاص به کارگردانی وحید امیرخانی و تهیه‌کنندگی سید مرتضی فاطمیاست که با نام اولیه «کلاف های رنگی» کلید خورد.این سریال محصول سال ۱۳۹۷ است. اسدالله یکتا در این سریال در کنار کامبیز دیرباز، پروانه معصومی، بهرام افشاری و شهره سلطانی ایفای نقش می کند.

اسدالله یکتا

در ادامه تصاویری از اعضای خانواده اسدالله یکتا را مشاهده نمایید.

asadolah 1 1
asadolah 2
asadolah 1

مطالب مشابه را ببینید!