مجله تاپ‌ناز‌

نماز شب عاشورا و نحوه خواندن این نماز + نماز حضرت زینب در شب عاشورا

نماز شب عاشورا و نحوه خواندن این نماز + نماز حضرت زینب در شب عاشورا

نماز شب عاشورا و نحوه خواندن نماز شب عاشورا

شب دهم سید در اقبال براى این شب دعا و نمازهاى بسیار با فضیلتهاى بسیار نقل کرده است؛ از جمله صد رکعت نماز، هر رکعت به حمد و سه مرتبه قُل هُوَاللّهُ اَحَدٌ و بعد از فراغ از جمیع بگوید سُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُلِلّهِ وَلااِلهَ اِلا اللّهُ وَاللّهُ اَکبَرُ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّهِ الْعَلِىِّ العَظیمِ هفتاد مرتبه و در روایت دیگر بعد از الْعَلِىِّ الْعَظیمِ، استغفار نیز ذکر شده است.

 نماز چهار رکعتی شب عاشورا

یکی دیگر از نمازهای این شب: چهار ركعت در آخر شب در هر ركعت بعد از حمد هر يك از آية الكرسى و توحيد و فلق و ناس را ده مرتبه بخواند و بعد از سلام صد مرتبه توحيد بخواند.

 نماز امام علی (ع) در شب عاشورا

آخرین نماز این شب؛ چهار ركعت نماز در هر ركعت حمد و پنجاه مرتبه توحيد و اين نماز مطابق است با نماز امير المؤمنين عليه السلام كه فضيلت بسيار دارد و بعد از نماز فرموده ذكر خدا بسيار كند و صلوات بسيار بفرستد بر رسول خدا صلى الله عليه و آله و لعن كند بر دشمنان ايشان آنچه مى ‏تواند.

همچنین بخوانید : آموزش نماز ظهر عاشورا | نماز ظهر عاشورا چند رکعت است و چطور خوانده می شود؟


حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در برنامه ای که در تاريخ 89/09/25 با موضوع “نماز شب حضرت زينب(سلام‌الله‌عليها) در شام عاشورا” پخش شد در بخشی از سخنان خود گفت:….”من معمولاً مستحبات را به بچه‌هايم اصرار نمي‌كنم كه انجام دهيد. ولي غروب عاشورا به عنواني كه پدر اگر به بچه‌اش سفارش كرد يك كاري را بكن، واجب مي‌شود، سفارش مي‌كنم شام غريبان نماز شب را بخوانيد. شب‌هاي ديگر هم نمي‌خوانيد، نماز شب مستحب است ولي شام غريبان بخوانيد چون زينب كبري شام غريبان هم نماز شبش را خواند، منتهي آمد بلند شود، افتاد. زانويش طاقت نداشت. يعني او اين رقمي نماز شب مي‌خواند، لا اقل دخترهاي ما در سال يك شب به اين بي‌بي تكيه كنند. گذشت از خواب…

قرآن ستايش مي‌كند. «تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِع‏» (سجده/16) افرادي هستند خودش را از رختخواب مي‌كند، براي مناجات. بعد مي‌گويد: «فَلَا تَعْلَمُ نَفْس‏» (سجده/17) كسي نمي‌داند چه اجري برايش گذاشتيم. بعضي از آيات قرآن مي‌گويد: «ضِعف» يعني دو برابر. بعضي آيات مي‌گويد: «اَضعاف» چند برابر. بعضي آيات مي گويد: «فَلَهُ عَشْر» ده برابر، بعضي آيات مي‌گويد: هفتصد برابر، اما راجع به كسي كه خودش را از خواب بكند، مي‌گويد: «فَلَا تَعْلَمُ نَفْس‏» آيه‌ي قرآن است كه مي‌خوانم. هيچ‌كس نمي‌تواند بفهمد پاداش اين كسي كه خودش را از رختخواب براي مناجات كند، هيچ‌كس نمي‌تواند حسابش را بكند. هيچ‌كس حسابش را ندارد، از بس مهم است. گذشت از خواب…

بعد جالب اين است كه امام حسين شب عاشورا هم نماز شب مي‌خواند، هم شمشير تيز مي‌كند. يعني چه؟ يعني نماز شما را از دشمن غافل نكند. سرگرم نشويد در مسجدها مشغول نماز شويد، بعد ببينيد شرفتان رفت، عزتتان رفت، حكومتتان رفت.

مطالب مشابه را ببینید!