بالی؛ جزیره محبوب توریست های اندونزی

بالی؛ جزیره محبوب توریست های اندونزی

جزیره بالی جزیره ای کوچک و بخشی از مجمع الجزایر اندونزی است. این جزیره با مناظر دیدنی اش و فرهنگ کاملا متفاوتش، کاملا منحصر از دیگر جزایر اندونزی است. علاوه بر این، این محل جغرافیایی این جزیره در منطقه گرمسیری آن را به عنوان یک جزیره رویای برای تعطیلات تور بالی تبدیل کرده است. جزیره بالی دارای زمین های کاشت برنج، مناظر زیبا، آتشفشان ها، فعالیت های گردشگری و همچنین جاذبه های گردشگری است.

علاوه بر این، دارای جنگل های زیبا، سواحل شنی شیک، آب های آبی گرم، موج سواری و مردمی مهمان نواز است. علاوه بر این، مردم محلی مراسم روزانه مذهبی و بسیاری از کارهای دیگری را انجام می دهند که، باعث می شود تعطیلات تور بالی شما فراموش نشدنی باشد. در بالی، هنگام مهتاب، روح های بیرون می آیند و بازی می کنند. شما می توانید جشنواره و حتی مراسم خاکسپاری در سراسر جزیره را ببینید. در همین حال، با یک روز خوب و نسیم دریا، تعطیلات رویایی خود را کامل کنید.

بالی جزیره خدایان در بهشت، نامیده شده است. علاوه بر این، این یک مقصد توریستی مناسب برای لذت بردن از تعطیلات تور بالی با خانواده است. این بهشت گرمسیری دارای ترکیبی منحصر به فرد از امکانات توریستی مدرن است که همراه با خرید فوق العاده، گذشته غنی و همچنین سایت های میراث فرهنگی است. مردم بالی، توانسته اند که مذهب هندو را به شکل خیلی جدی و مستمر در این جزیره حفظ کنند، در حالی که مذهب غالب در اندونزی اسلام می باشد؛ آنها از این بابت خیلی به خودشان افتخار می کنند. جشنواره های مردم بالی در معابدی برگزار می شود که به اندازه قصرهای محسور کننده می باشد. در قسمت غربی جزیره، بهترین محل برای غواصی و موج سواری در تور بالی می باشد. در حالیکه، قسمت شرقی، یک پناهگاه شگفت انگیز برای خانواده ها، با سواحل شنی زیبا و دریای آرام است.

جزیره بالی، بر اساس کتیبه باستانی Blanjong؛ نوشته شده در 835 ساکا یا سده 913 است که توسط Sri Kesari Warmadewa Kingdom منتشر شده است که جزیره بالی، Bali Dwipa نامیده می شود. در ضمن، Dwipa به معنای جزیره است. Bali Dwipa، ممکن است توسط تجار سنتی از هند که اولین بار به جزیره می رسد، نام گذاری شده باشد. آنها با استفاده از این پیشنهادات، مردم محلی را با فعالیت های مذهبی ملاقات می کنند (Banten). پایه این رویداد که آنها بالی نامیده اند، Bali Dwipa است.

جزیره بالی، به عنوان مقصد توریستی بین المللی، یک مکان کامل و منحصر به فرد برای بازدید تور بالی است. در اینجا همه توریست ها می توانند از طریق تفریحات زیادی، مانند گشت و گذار، ماجراجویی، آب گرم، درس های فرهنگی، یوگا، کشتی کروز، گلف و ریلکس کردن در ساحل لذت ببرند.

 

تاریخچه

مطمئنا بالی از دوران ماقبل تاریخ، ساکنانی داشته است. اما قدیمی ترین آثار دستی انسانی، ابزار سنگی 3000 ساله و ظروف سفالی از دوران Cekik است. از بالی تا زمانی که تاجران هندی با مذهب هندوئیسم به این جزیره نرفته بودند، اطلاعات زیادی در دست نیست، اما اولین شواهد نزدیک به این زمان، کتیبه ها سنگی از قرن 9 می باشد. در آن زمان، کشت برنج تحت سیستم آبیاری پیچیده ای به نام Subak بود، و دیگر پیشروهای مذهبی و فرهنگی وجود داشت که تا به امروز می توان رد آنها و دانش آنها را گرفت. تاریخ، مذهب، فرهنگ و مردم بالی در دوره های زیر به تدریج شکل امروزی خود را گرفته اند:

هــنــدو

آیین هندو، از جاوه و در طول سلطنت شاه Airlangga در مجمع الجزایر اندونزی، پخش شد. شاه Airlangga، یکی از بزرگترین شاه های جاوه محسوب می شود. مادر Airlangga زمانی که او خیلی کوچک بود به جزیره بالی رفت و دوباره در آنجا ازدواج کرد، پس طبیعی بود که پس از به سلطنت رسیدن Airlangga، روابط بین بالی و جاوا بیشتر شود. زبان جاوه ای که به Kawi معروف بود توسط پادشاهان بالی مورد استفاده قرار گرفت، یادبودهای سنگی در Gunung Kawi در نزدیکی Tampaksiring، سندی واضح بر نزدیکی معماری بین بالی و جاوه در قرن 11 می باشد.

پس از مرگ Airlangga، بالی موقعیت نیمه مستقل خود را تا دو قرن بعد هم حفظ کرد تا زمانی که Kertanagara از سلسله Singasari در جاوه به حکومت رسید. Kertanagara، بالی را در سال 1284 فتح کرد ولی حکومت او تا 8 سال بعد که به قتل رسید، دوام آورد. زمانی که جاوه در آشفتگی به سر می برد، بالی استقلال خود را با مرکزیت سلسله Pejeng در نزدیکی Ubud کنونی اعلام کرد و تبدیل به یک حکومت قدرتمند شد. در سال 1343 Gajah Mada، وزیر افسانه ای سلسله Majapahit، پادشاه Pejeng به نام Dalem Bedaulu را شکست داد و بالی بار دیگر تحت نفوذ جاوه ای ها قرار گرفت.

اگرچه Gajah Mada بخش بزرگی از مجمع الجزایر اندونزی را تحت کنترل جاوه آورد، ولی بالی بیشترین میزان قدرت را داشت. در اواخر قرن 14 میلادی، پایتخت به Gelgel در نزدیکی Semarapura (زمانی Klungkung شناخته می شود) امروزی، انتقال پیدا کرد، برای دو قرن بعدی این مکان به عنوان مقر اصلی پادشاهی بالی قرار داشت؛ Dewa Agung.

پادشاهی Majapahit، به خاطر درگیری بین سلطان هایش از داخل از بین رفت. ولی سلسله Gelgel در بالی، تحت فرماندهی Dalem Batur Enggong، قدرت خود را به سمت شرق همسایه خود جزیره Lombak برد و حتی از طریق تنگه به جاوه رسید.

همانطور که پادشاهی Majapahit فرو پاشید، بسیاری از روشنفکران آن به بالی نقل مکان کردند، از جمله روحانی Nirartha، که باعث پیچیده تر شدن مذهب رایج هندو در بالی شد. هنرمندان، رقصندگان، موسیقیدانان و بازیگران نیز در این زمان به بالی گریختند و این جزیره یک انفجار فعالیت فرهنگی را تجربه کرد. بزرگترین و آخرین مهاجرت دسته جمعی بزرگ به بالی در سال 1478 صورت گرفت.

بالی؛ جزیره محبوب توریست های اندونزی

اروپایی

نخستین اروپایی ها که به بالی رسیدند، دریانوردان هلندی در سال 1597 بودند. این دریانوردان عاشق این جزیره می شوند و حتی زمانی که Cornelius Houtman، کاپیتان کشتی – آماده ترک بالی بود، خدمه حاضر به ترک این جزیره نبودند. در آن زمان، رونق و فعالیت هنری بالی، حداقل در میان افراد سلطنتی، در اوج بود، و پادشاه که دوست Houtman بود، 200 همسر و یک ارابه که دو بوفالو سفید آن را می کشند، و 50 همراه کوتوله داشت. هنگامی که هلندی ها در سال های بعد به اندونزی بازگشتند، آنها علاقه ای به فرهنگ نداشتند و به دنبال سود بودند و دیگر به بالی توجه نداشتند.

تسخیر هلندی

در سال 1710 که نارضایتی محلی از پادشاهی Gelgel رو به افزایش بود، هلندی ها دست بکار شدند و از سیاست تفرقه اندازی و حکومت کردن، استفاده کردند.

در سال 1846، زمانی که یکی از کشتی های هلندی ها غرق شد ان را بهانه قرار دادند و نیروهای نظامی هلندی را در قسمت شمالی بالی مستقر کردند.

در سال 1894، هلندی ترجیح دادند که از Sasak های Lombak که در برابر راجاهای بالی قیام کرده بودند، حمایت کنند. بعد از چند نبرد خونین، بالی ها در Lombak شکست خوردند، شمال بالی هم که تحت تصرف و اشغال هلندی ها بود، تا مدت های طولانی نتوانست استقلال خود را به دست بیاورد.

یک کشتی چینی در سال 1904 در Sanur مورد حمله قرار گرفت و توسط افرادی از بالی غارت شد. هلندی ها بابت این موضوع از راجا Badung، در حدود 3000 دلار نقره درخواست کردند، که این موضوع از طرف راجا Badung رد شد.

در سال 1906، کشتی های جنگی هلندی در ساحل Sanur لنگر انداختند و علی رغم مقاومت مردمان بالی، 5 کیلومتر به طرف دن پاسار پیشروی کردند. در 20 سپتامبر همان سال، دن پاسار توسط یک ناو جنگی هلندی بمباران شد و هلندی ها آماده حمله نهایی شدند. راجاهای Badung (شمال بالی)، متوجه شدند که نفرات و اسلحه کمتری در اختیار دارند و شکست آنها اجتناب ناپذیر است. با این حال، تسلیم و تبعید، بدترین نتیجه قابل تصور بود، بنابراین تصمیم گرفتند که خودکشی Puputan که راه شریف تری نسبت به جنگ تا حد مرگ بود، را انتخاب کردند. هلندی ها از مردم بالی خواستند تا خود را تسلیم کنند ولی تمامی مردم بالی یکی پس از دیگری دست به Puputan زدند، در این خودکشی دسته جمعی در حدود 4000 نفر از بالی، جان خود را از دست دادند. بعدها، هلندی ها به سمت شرق بالی رفتند و راجا Tabanan را به اسارت گرفتند، اما این راجا هم هم خودکشی را به حقارت تبعید و زندانی شدن، ترجیح داد.

پادشاهی های Karangasem و Gianyar تسلیم هلندی ها شدند و فقط در چند زمینه به آنها توسط هلندی ها قدرت داده شد، اما دیگر پادشاهی ها شکست خوردند و حاکمان آن تبعید شدند. در آخر هم، راجا Klungkung، هم راه Badung را در پیش گرفت و هلندی ها بار دیگر شاهد Puputan بودند. این آخرین مانعی بود که در بالی برداشته شد و تمام بالی تحت فرمان هلند قرار گرفت و بخشی از کمپانی هند شرقی هلند قرار گرفت. اگرچه طول این حکمرانی بر روی بالی بسیار کوتاه بود. در طول جنگ جهانی دوم، اندونزی تحت کنترل ژاپن درآمد.

بالی؛ جزیره محبوب توریست های اندونزی

 

استقلال بالی

در 17 آگوست 1945، درست بعد از جنگ جهانی دوم، Soekarno، رهبر اندونزی، استقلال اندونزی را اعلام کرد، اما چهار سال برای متقاعد کردن هلندی ها مبنی بر ترک بزرگترین مستعمره خود طول کشید. در یک تکرار دوباره، مجداد Puputan تقریبا در نیم قرن پیش اتفاق افتاد، یک گروه مقاومت از بالی در جنگ Marga در 20 نوامبر 1946شکست خورد. فرودگاه بالی، Ngurah Rai، به احترام رهبر این گروه مقاومتی نامگذاری شده است. در سال 1949، هلندی ها استقلال اندونزی را به رسمیت شناختند.

فوران بزرگ کوه Gunung Agung در سال 1963 باعث کشته شدن هزاران نفر شد و بسیاری از مناطق جزیره را ویران کرد و بسیاری از مردم بالی را مجبور به مهاجرت به سایر نقاط اندونزی کرد. دو سال بعد، در پی اقدام کودتای کمونیستی، بالی به صحنه برخی از خونین ترین قتل های ضد کمونیستی، در اندونزی تبدیل شد. باعث تمام این خونریزی ها، یک سری تمایلات عرفانی برای تطهیر کردن سرزمین شیطان بوده است، اما این تنها دلیل این کشت و کشتار نبود، بلکه برنامه های افراطی اصلاحات اراضی و ممنوعیت سیستم Caste (طبقه بندی مردم) که تهدیدی برای ارزش های سنتی مردمان بالی بود. این وحشیگری در قتل مردم، کاملا متضاد ملایمت و مهربانی کلیشه ای مردم بالی بود و بسیار تکان دهنده.

به صورت کلی؛ بهترین زمان سال، برای رزرو خرید بلیط هواپیما خارجی اندونزی بین ماه های می تا سپتامبر – خرداد تا اواخر شهریور که آب و هوا خشک و آفتابی می باشد و در فصل بارانی، درجه حرارت علاوه بر اینکه بالا می ماند، بارش باران شدید گرمسیری برای چندین ساعت، جاد های گلی، دریای مواج و … باعث می شود سفر شما خراب شود.

آژانس هواپیمایی سام سیر، در زمینه خرید بلیط هواپیما خارجی ویزای توریستی شنگن از طریق سفارت بالی در تهران و برگزاری تورهای انفرادی و گروهی به هر مقصدی در اروپا و حوزه شنگن، سوابق درخشان و نظرات مثبت مسافران این مسیر که با این آژانس افتخار همراهی را داده اند، را دارا می باشد و با داشتن کادر حرفه ای و مجرب و مطلع در این زمینه می تواند بهترین خدمات ویزای اروپا، ویزای شنگن، تور اروپا،  تور بالی و  خرید بلیط هواپیما خارجی… را به شما در کمترین زمان ممکن ارائه بدهد. /پایان رپورتاژ آگهی/

منبع: تور بالی

مطالب مشابه را ببینید!