اصول صحیح حمام کردن

حمام کردن شما چگونه است؟ هر روز حمام می‌روید یا یک روز در میان این کار را انجام می‌دهید؟ وقتی استحمام می‌کنید چند بار سرتان را شامپو و با چه نوع شامپویی موهای خود را می‌شویید؟ استحمام کردن هم مقدمات و راه و رسمی دارد که دانستن و رعایت آن می‌تواند شما را سرحال‌تر و پاکیزه‌تر ‌کند.

حمام کردن

دوش گرفتن بهتر از خوابیدن در وان

برخی عادت‌شان است دوش گرفته و بعضی‌ها عادت دارند در وان بخوابند؛ اما از این دو عادت، کدام یک بهتر است و سالم‌تر؟ راستش، این دو عادت، تفاوت چندانی با هم ندارند. البته یک تفاوت مختصر وجود دارد که باید به آن اشاره کرد. به ‌طور معمول وقتی دوش می‌گیرید، آب روی سر و بدن‌تان جاری می‌شود و پوست و موی‌تان را شستشو می‌دهد و می‌رود. این آب، آبی است که جریان دارد و از آب لوله‌کشی شهر است و طبیعتا پاکیزه. ولی وقتی وان را پر می‌کنید و در آن دراز می‌کشید، آب راکد است و امکان آلودگی آن وجود دارد و مقداری از چرک بدن، وارد آب وان می‌شود. از طرف دیگر، وقتی دوش می‌گیرید، آب کمتری استفاده می‌شود تا بخواهید برای حمام کردن تمام اعضای خانواده وان را از آب پر و خالی کنید. همچنین شستشوی کامل بدن و اعمال بهداشتی زیر دوش، راحت‌تر است.

دوش گرفتن، بهداشتی‌تر است

زمانی که استحمام تمام و آب وان خالی می‌شود، مقداری از آلودگی‌ها به دیواره‌های وان می‌چسبد. اگر یکی دیگر از اعضای خانواده که می‌خواهد به عنوان نفر بعدی حمام کند، وان را از آب پر کند، این آلودگی‌ها دوباره وارد آب می‌شوند و آب را آلوده می‌کنند.

رعایت بهداشت در وان

اگر همه اعضای خانواده‌‌ عادت دارند در وان حمام کنند، باید به رعایت بهداشت وان که وسیله‌ای عمومی ‌به حساب می‌آید، توجه کافی داشته باشند. لازم است هر نفر پس از استحمام، دیواره‌های وان را با وسیله‌ای زبر از آلودگی‌ها پاک و ضدعفونی کند تا برای استفاده نفر بعدی آماده باشد.

کیسه کشیدن و سفیدآب زدن ممنوع!

استفاده از کیسه و سفیدآب را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم؛ چون باور‌هایی که درباره آن در فرهنگ ما وجود دارد، غلط است. ما با کیسه کشیدن می‌خواهیم به زور طبقه سطحی پوست را که لایه شاخی نام دارد، از سطح پوست برداریم و خیلی‌ها وقتی به اصطلاح با کیسه چرک می‌کنند، تصور می‌کنند این چرک‌ها هستند که از پوست خارج شده‌اند؛ درحالی که ‌این لایه‌ای از پوست است که شما به زور کنده‌اید. وجود لایه شاخی پوست که سطح آن را می‌پوشاند و لایه‌ای مرده از سلول‌های پوستی است، برای حفاظت لایه‌های زیرین پوست که زنده‌ هستند، لازم است.

استفاده از صابون و لیف نرم

توصیه من این است که استفاده از یک لیف نرم و صابون، بهتر است. یک لیف نرم برای برداشتن عرق از سطح پوست کافی است. با استفاده از یک لیف نرم، آن بخش از سلول‌های سطحی پوست که آمادگی جدا شدن از سطح پوست را دارند، برداشته می‌شوند و می‌ریزند. بنابراین لازم نیست شما با یک کیسه زبر و سفیدآب زبرتر و با فشار دست به جان طبقه سطحی پوست‌تان بیفتید. این کار سلامت پوست و نقش حفاظتی آن را به خطر می‌اندازد.

چند بار شامپو بزنیم؟

برخی‌ها در یک‌بار حمام رفتن، سه بار سرشان را شامپو می‌کنند. باید بگویم شامپو کردن شیوه خاصی دارد. اگر شما پوست طبیعی یا مایل به چرب دارید که اغلب جوان‌ها چنین پوستی دارند، می‌توانید از این روش استفاده کنید. اگر هر روز حمام می‌روید، باید یک بار شامپو کنید. اگر یک روز در میان به حمام می‌روید، باید دو بار شامپو کنید و اگر سه روز یک بار حمام می‌کنید، باید سه بار شامپو کنید؛ یعنی به ازای هر روز باید یک بار شامپو بزنید. ولی بهتر است با فواصل کمتری به حمام بروید تا کمتر شامپو بزنید. پس اگر هر روز حمام بروید و یک بار شامپو بزنید، بهتر از سه روز در میان سه بار شامپو زدن است.

آن عده‌ای که پوست طبیعی مایل به خشک دارند، باید بر حسب خشکی موهای‌شان یک روز در میان یا دو روز در میان به حمام بروند و تعداد دفعات شامپو زدن را کمتر کنند. کسانی که به دلیل پیری، پوست و مو‌های‌شان خشک شده است می‌توانند هر روز حمام کنند ولی هر روز شامپو نکنند و با آب تنها دوش بگیرند. بهتر است به دلیل خشکی پوست و موی‌شان دو یا سه روز یک بار شامپو بزنند.

خشک کردن فاصله میان انگشتان پا

توصیه‌ای که در انتها دارم این است که پس از استحمام، فاصله میان انگشتان پا به طور کامل خشک شود؛ به دلیل اینکه پس از شستن پا، اغلب رطوبت میان انگشتان پا باقی می‌ماند و این رطوبت زمینه‌ساز پرورش قارچ‌هایی در این محیط می‌شود که بیماری‌زا هستند و به سفید شدن و لیچ شدن میان انگشتان پا منجر می‌شوند. برای پیشگیری از این مشکل باید پا را پس از شستن، خوب خشک و سپس از جوراب و کفش استفاده کرد./آرایشیک

مطالب مشابه را ببینید!