زندگینامه سحر ریحانی +عکس

سحر ریحانی

 

شاندال ریحانی بازیگر ایرانی است. در مرداد ۱۳۹۱ خبر انعقاد قرار داد چند صد میلیونی آستان قدس رضوی با وی برای ساخت یک فیلم خبر ساز شد و انتقادات فراوانی را بر علیه مدیریت آستان قدس بر انگیخت. همچنین ادعای وی مبنی بر برنده شدن در المپیاد ریاضی و اهدای مدال‌هایش به موزه آستان مورد تردید قرار گرفت این غائله به ماجرای مصطفی واعظ طبسی و سحر ریحانی مشهور است .

 

فیلم‌شناسی

وی فعالیت بازیگری خود را از سال ۱۳۸۵ آغاز کرده و بر اساس اطلاعات بانک جامع اطلاعات سینمای ایران در پنج فیلم بازی کرده‌است.

سالنام فیلمسمتکارگرداناکران
۱۳۸۷پاتو زمین نذاربازیگرسیروس تسلیمی
۱۳۸۷در شب عروسیبازیگررضا قهرمانی
۱۳۸۷کلبهبازیگربرزو نیک نژاد
۱۳۸۶احضار شدگانبازیگرحجت قاسم زاده
۱۳۸۵بی وفابازیگرفرهاد توحیدی

قرار داد جنجالی

وی در مصاحبه‌ای با سایت قانون در ۱۳۹۱/۵/۲۱ گفت که بعنوان تهیه کننده قرار دادی با آستان قدس پیرامون ساخت فیلمی درباره آستان منعقد کرده‌است. وی بودجه این کار را یک میلیارد و پانصد میلیون تومان توصیف کرد و گفت که ۹۰ درصد از کار توسط مصطفی واعظ طبسی و ۱۰ درصد دیگر که بخش فنی بوده‌است توسط وی و عوامل انجام شده‌است. وی پیرامون نحوه آشنایی و ارتباط با مسئولان آستان قدس گفت:

من دانشجوی صنعتی شریف هستم و چهار سال متوالی در المپیاد ریاضی برنده شدم. سال گذشه که برای مسابقه بهکره رفته بودیم حاج آقای طبسی هم در مراسم تجلیل حضور داشتند. یک روز حرف رسید به این که خواسته‌های من چیست. من گفتم حاج آقا من خیلی دوست دارم در ایران دفتر تولید داشته باشم که از نظر بودجه و حمایت‌ها در سطح عالی باشد و حرف اول را بزند. گفتم، حاج آقا دوست دارم آدم پولداری باشم. البته این فقط برای من آرزو بود چون می‌دانستم به قد و قواره من این حرف‌ها نمی‌خورد. ایشان ولی گفتند ایده خوبی داری ولی باید پله پله شروع کنی، اما من گفتم که نمی‌توانم یواش یواش کار کنم و کمال‌گرا هستم و اگر ساپورت مالی و قانونی پشت دفتر تولید نباشد زمین می‌خورم. بعد از این حرف بود که حاج آقا پیشنهاد داد که به رغم اینکه حرفه‌ای نیستم، به خاطر جایزه‌ای که در ریاضی دریافت کردم و البته اینکه آن را به آقا امام رضا اهدا کرده‌ام در آستان شروع به کار کنم. این شد که کم‌کم فعالیت‌های ما شروع شد. ایشان خوششان آمد و یک‌دفعه وارد مرکزیت آستان شدم و اینقدر این کارهایی که انجام دادیم خوب شده که خودم باورم نمی‌شود. خدا را شکر ایشان هم جواب اعتمادشان را گرفتند….۹۰ درصد زحمات این پروژه برعهده رئیس دفتر تولیت بود؛ یعنی حاج مصطفی واعظ طبسی. ۱۰ درصد بقیه هم کار ما، یعنی قسمت فنی بود.

وی همچنین گفت که برای ساخت سریال دیگری که در شبکه نمایش خانگی پخش خواهد شد قرار داد دیگری نیز با آستان منعقد کرده‌است:

الان برای پروژه «پرستاران ایرانی» ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دقیقه را سفارش داده‌اند. هنوز هیچی نشده سه هفته پیش آمدند دفتر من را تجهیز کردند والله – قسم کبیره‌است ها- سه بار ناظر فرستاده‌اند، نه باب فضولی، برای اینکه بپرسند آیا کم و کسری دارید؟ باور کنید از هر چیزی که نیاز دیدند بهترینش را خریدند. در حدی تجهیز کردند که حتی برای صدابرداری مجبور نباشم به جای دیگری برویم. طبقه پایین دفتر را برایم صداگذاری دالبی گذاشتند. چیزی که در ایران فقط یک نفر دارد؛ یعنی بعد از عروج فیلم دفتر من است که حدود ۴۰۰ متر سیستم دالبی است.

پس از انتشار این مصاحبه و بازتابهای آن، تکذیبیه‌ای از سوی وی منتشر شد که در آن آمده بود:

در خصوص ادعای یکی از پایگاههای خبری در مورد دریافت مبلغ میلیاردی پروژه مذکور توسط اینجانب، هرگونه دریافت این مبالغ نجومی از اساس کذب محض بوده و اصولاً کسانی که سعی دارند با ارائه مبالغ نجومی و چندین برابری از یک اثر فرهنگی و هنری ارزشمند و وزین، آمار غلط و نادرست دهند، ره به جائی نخواهند برد و اینگونه حرکات سخیف قطعاً در راستای تشویش اذهان عمومی و ایجاد جنگ روانی سازمان یافته و خوارک دهی غلط به اهالی رسانه و افکار عمومی می‌باشد که دریافت این مبالغ به شدت تکذیب می‌گردد. ۲- همچنین در مورد قرارداد لازم می دانم به محضر اهالی فرهنگ و رسانه برسانم که قرارداد ذکر شده بر اساس اعلام نیاز مردمی به آستان مقدس رضوی در مورد لزوم آشنائی با آثار و اراضی ملکوتی امام رضا(ع) و پس از استعلام‌های متعدد و بر اساس پائین ترین رقم پیشنهادی به اینجانب واگذار گردید که مدارک و ادله کافی برای اثبات موضوع موجود است.

 

وبگاه قانون نیز در توضیحی اعلام کرد که مبلغ اعلام شده قرار میان وی و آستان و سایر موارد متن مصاحبه او بوده‌است که فایل صوتی آن موجود است.

پاسخ آستان قدس

آستان قدس در جوابیه‌ای به این مصاحبه برای رسانه‌ها اعلام کرد:«قرارداد سرکار خانم ریحانی در خصوص تهیه و تولید مستندهای آئینی حرم مطهر رضوی با عنوان «زلال بی‌انتها» در قالب ۱۰ اثر ۲۵ دقیقه‌ای به مدت کلی ۲۵۰ دقیقه و به مبلغ پانصد میلیون تومان به سفارش معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی منعقد گردیده‌است و دقیقا مطابق با ضوابط و آئین‌نامه معاملات آستان قدس رضوی بوده‌است و تاکنون بیش از ۷۰۰ دقیقه از تصاویر باکیفیت مطلوب و ارزشمند تحویل این مجموعه گردیده‌است. لازم به توضیح است سایر ارقام مطرح شده توسط ایشان مربوط به برآوردهای احتمالی از سایر پروه‌هایی است که در دست بررسی بوده و جنبه عملیاتی پیدا نکرده‌است.»

ابهام پیرامون المپیاد ریاضی

در پی مصاحبه وی برخی رسانه‌های با موزه آستان قدس و همچنین بنیاد ملی نخبگان پیرامون مدالهای مورد ادعای وی تماس گرفتند.سایت الف به نقل از مسئول موزه آستان مدعی شد «مسئول موزه سکه و مدال در پاسخ به خبرنگار الف در این رابطه گفت: من دو سال است که مسئول موزه مدال و سکه هستم و در طی این دو سال، هیچگونه مدالی از طرف خانم ریحانی اهدا نشده‌است.»روزنامه کیهان نیز مدعی شد که یک منبع آگاه در بنیاد ملی نخبگان “نام این فرد در فهرست نخبگان جامعه دانشگاهی و مدال آوران المپیادها وجود ندارد.”

پرویز کرمی – مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: «هیچ گونه پرونده، فرم و یا وضعیت تحت پوشش در بنیاد ملی نخبگان به نام سحر ریحانی وجود ندارد.» این خبرگزاری همچنین نوشت: «بررسی سه دوره اخیر برگزیدگان المپیادهای کشوری و بین المللی و همچنین برگزیدگان المپیاد ریاضی که دانشجویان شریف برندگان آن بودند، نشان می‌دهد نامی از “سحر ریحانی” در این میان نیست.»

مطالب مشابه را ببینید!