مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی یاس خواننده رپ + عکس های همسرش و در مورد زندگی شخصی و هنری خواننده

یاس

یاس یکی از خوانندگان محبوب سبک رپ است که به دلیل ترانه های اجتماعی که خوانده است بسیار محبوب شده است. او یکی از خوانندگان قدیمی رپ ایرانی است که بسیار در این عرصه اعتبار دارد. در ادامه بیوگرافی کامل یاسر بختیاری، عکس های خانوادگی و همسرش و اطلاعاتی از زندگی شخصی و هنری او را می خوانید.

بیوگرافی یاس خواننده رپ

یاس (یاسر بختیاری) متولد 30 خرداد سال 1361 در شهرستان تالش استان گیلان است او خواننده رپ است. او دیپلم دارد و در دانشگاه ترک تحصیل کرد. او سه خواهر و یک برادر کوچک تر از خودش دارد.

یاس

مضمون ترانه های یاس

او یکی از برجسته ترین چهره های موسیقی رپ فارسی است و مضمون بیشتر ترانه های یاس انتقاد و یا اعتراض به مشکلات و بحران های اجتماعی مانند افسردگی، فقر، اعتیاد، بی کاری، جنگ، روسپی گری، خودکشی، طلاق و … می باشد.

یاس

مجوز گرفتن

یاس یکی از قدیمی ترین خوانندگان سبک رپ در ایران است و نخستین خواننده رپ فارسی است که در ایران توانسته است برای پخش موسیقی اش مجوز بگیرد و آهنگ یادت نره نخستین آهنگ او بود که مجوز گرفت و این آهنگ را همراه با خواننده پاپ، مجید غفوری اجرا کرده است.

وی در مورد درخواست برای مجوز از دولت ایران و ناکام ماندن برخی از ترانه‌هایش این چنین گفت:

من در ترانه‌هایم نفرین و فحاشی نمی‌کنم و درباره سکس و خشونت نمی‌خوانم. من می‌خواهم با افتخار در جلوی خانواده‌ام ترانه‌هایم را اجرا کنم. ترانه من معمولاً با گله و شکایات از جامعه آغاز می‌شود. اما پایان آن همیشه امید است. اهمیت این کار، الهام بخشیدن به نسل جدید است تا از بهترین قوه پتانسیل و نهفتهٔ خود بهره بگیرند. ما به این نیاز داریم.

یاس

کنسرت های یاس در خارج ایران

یاس کنسرت های زیادی در شهرهای مختلف آمریکا برگزار کرده است که با استقبال روبرو شده اند. او در نشست موسیقیایی در راستای معرفی و توسعه رپ فارسی در دانشگاه میشگیان شرکت کرده است. همچنین وی در لندن، دبی، قطر، مونترال و تورنتو کانادا، میلان و گرجستان نیز برنامه‌هایی را در قالب کنسرت اجرا کرده‌است. همچنین او در شهرهای بزرگ ایران مانند تربت حیدریه کنسرت‌های اجتماعی برگزار کرده‌است.

یاس

علاقه به رپ

یاس وقتی که 16 ساله بود با گوش دادن به موسیقی رپ به این سبک هنری علاقه مند شد و این زمانی بود که پدرش از سفرهای تجاری اش به کشور آلمان برگشت و برای او آخرین سی دی توپاک را آورد.

یاس

ترک تحصیل و شروع خوانندکی

یاس در سن 18 سالگی پدرش را از دست داد و به دنبال فوت پدرش مجبور شد مسئولیت خاناوده اش را بعهده بگیرد. پدرش بدهی هایی به جا گذاشته بود و خانواده یاس با مشکلات اقتصادی روبرو شدند و در نتیجه او مجبور شد که تحصیلات دانشگاهی را ترک کند. در همین دوره بود که او شروع به نوشتن شعر کرد و بعد به همراه دوستان دوران دبیرستانش این ترانه ها را تبدیل به موسیقی کرد.

یاس

نخستین آهنگ

نخستین آهنگ او پس از زلزله بم در ایران بود و با ترانه ای تحت نام بم با آهنگسازی میتا ملکی منتشر شد و این آغاز حرفه خوانندگی او حساب می شود.

یاس

اعتراض به انتشار فیلم رسوایی جنسی

پس از انتشار فیلم رسوایی جنسی یکی از بازیگران معروف ایرانی در سال 1385، یاس ترانه سی دی را بشکن به همراه آمین خواند که در مورد زهرا امیرابراهیمی بود. زهرا امیرابراهیمی به دلیل انتشار فیلم خصوصی از رابطه اش آن روزرها تبدیل به چهره ای جنجالی شده بود و پس از این اتفاق از ایران برای همیشه مهاجرت کرد. در ترانه یاس افرادی مورد انتقاد قرار گرفتند که در پخش کردن این فیلم دخیل بودند و یاس از آنها می خواست که این کار زشت را متوقف کنند.

یاس

اعتراض به فیلم 300

پس از انتشار فیلم جنجالی 300، یاس ترانه هویت من را در اعتراض به فیلم منتشر کرد. این فیلم به طور کل تاریخ ایران را تحریف کرده بود و چهره ای خون آشام از سربازان ایرانی و شاه ایران به نمایش گذاشته بود.

یاس

همکاری با دیگر خوانندگان

وی به تازگی با تک ناین، بزرگترین رپ کن مستقل آمریکا نیز همکاری کرده‌است که نام این اثر صدای اتحاد (Sound Of Unity) است و در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۲ در ساعت ۹:۳۰ منتشر شد. تک ناین یاس را برادر خود از مادری جداگانه در ایران معرفی کرده و با اشتراک‌گذاری ویدیوی سرباز وطن از یاس برای طرفدارانش، اعلام کرد یاس امروز از ایران به سمت کانزاس سیتی آمریکا پرواز کرده و امروز رپ ایران و آمریکا در استودیوی شخصی او با هم متحد خواهند شد.

یاس

مصاحبه با سی ان ان و بی بی سی

یاس علاوه بر مصاحبه با تعداد زیادی مجلهٔ داخلی، با شبکه CNN آمریکا و همچنین با اردشیر احمدی در قالب مستندی به نام از زیر زمین تا بام تهران نیز مصاحبه کرده‌است. آهنگ و موزیک ویدئو اتحاد در سال ۲۰۱۴ انتشار یافت. شبکه BBC در گزارشی وی را حامل صلح و نماد صدای اعتراض قشر متوسط جامعه ایران معرفی کرده‌است. یاس بخاطر کارهای همیشه باکیفیتش به شهرت رسید و بر خلاف رپرهای دیگر ایرانی پر فراز و نشیب نیست.

یاس

بازیگری

یاس در سال 82 در آخرین فیلم بلند برنا کازرانی به نام رعد یک داستان زنانه ایفای نقش کرده است و خوانندگی تیتراژ پایانی فیلم را هم به عهده داشته است. او نماینده خوانندگان رپ فارسی در فیلم مستند راک آن بود. این مستند به صورت تخصصی به موسیقی راک در ایران می پردازد و تهیه کننده آن شهریار کبیری است.

آلبوم

تا کنون هیچ آلبومی به‌طور رسمی از یاس متتشر نشده‌است ولی هم‌اکنون او در حال کار بر روی یک آلبوم می‌باشد.

 

ازدواج و همسر یاس

از ازدواج  و یا مجرد بودنش هیچ اطلاعاتی در دست نیست ولی چند سال پیش عکسی از او در کنار خانمی به نام ندا منتشر شد که این شبه را به وجود آورد که همسرش است.

یاس

مصاحبه جدید با یاس خواننده رپ

مهمان امروز برنامه ما یکی از پایه گذاران اصلی رپ پارسی در ایران است. ما وی را با سبک منحصر به فرد اجتماعی اش می شناسیم، بطوریکه حالا هر شخصی که سبک اجتماعی را پیش میگیرد ما اول نام وی را به یاد می آوریم. مهمان این برنامه: یاس.

 

سخته حرفم رسیده وقت رفتن، گذشت اون روزا تو حرفا بودی حرف اول

حس می‌کردم اخیرا حرفات با خراشه، اونجا بود که فهمیدم این قصه آخراشه

وقته رفتنِ و وقت دفنِ قلبمِ؛ وخودت میدونی تمومه الکی جو نده

حرف هاي‌ تلخت هم که نمکه زخممِ؛ و تنها دلخوشیم به قلمِ دستمِ

 

خوب یاسر جان خوش آمدی

– مرسی، قربانت

 

چرا اسم یاس رو بعنوان اسم هنری انتخاب کردی؟

– چون منو تو خونه یاس صدا می کردن، از قدیم تو خونه بهم می گفتن یاس. بعد حس کردم برای مسیری که انتخاب کردم، برای هدفی که انتخاب کردم اسم یاس خیلی مناسب باشه.

 

اسم خودت هم اسم کوتاهی هست «یاسر». کوتاه تر کردی این اسم رو؟

– آره، بنظر من یاسر واسه اون سبکی که ما داریم خیلی جالب نیست. ما جالب تره که یک اسم مستعار داشته باشیم که خیلی آسان تر ادا بشه اسم، یاس خیلی بهتر رو زبون می چرخه.

 

خب ما شنیدیم که شما تنها رپر مجاز ایران هستی این حرف صحت دارد؟

– خب مجاز رو بخوای از چه دیدی بهش نگاه بکنی…

 

وزارت ارشاد شما رو تایید می‌کند؟

– نه

 

خوب یعنی کارهات رو نمی تونی تکثیر کنی به صورت سی دی؟

– نه دیگه، من کلا مجاز اگه بخای حساب بکنی، من کسی بودم که رپ رو توی خانواده ها آوردم. واین باعث شد که یه مقداری از دیدگاه مردم مجاز باشم ولی خب میشه گفت از دیدگاه مسئولین هنوز مجاز نیستم، چون رپ مجاز نیست.

اما یکسری گفت و گو هایي رو دیدیم با مجله هاي‌ داخل ایران، که بقیه نمیتوانند و به نسبت سایر رپرها شما مجاز تر هستی

– من خودمم موندم توش، بعضی وقت ها واقعابه این فکر میکنم.

 

امیدی داری که یک روز واقعا مجاز باشی؟ یا سبک رپ مجاز شود؟

– فکر نمی‌کنم. چون میدونی توی رپ کلمه اي به نام سانسور معنایی نداره، وقتی از رپر بخوای سانسور بکنه متن ها و تکست هاش رو، مثل این می مونه که بهش توهین کرده باشی.

 

تا حالا پیگیر بوده ایکه به نوعی مجوز بگیری که کارهات رو بتوانی در ایران تکثیر کنی و کنسرت بذاری؟

– تقریباً 8 یا 9 سال پیش، در شروع داستان، رفتیم دنبالش که بتونیم مجاز کار کنیم. ولی متاسفانه جواب درستی رو دریافت نکردیم. این سبک تهاجم فرهنگی محسوب می شد البته از دید مسئولین این طور بود.

 

اگر همین حالا اقدام کنی؟

– نمی رم، یعنی ترجیح می دم که دیگه دنبالش نباشم بخاطر این‌که حس میکنم اون نتیجه اي که واقعا من می تونم بگیرم رو توی این سیستم زیر زمینی می تونم دریافت کنم نه سیستم مجاز.

 

در کاری که فعالیت می کني درآمدی نداری؟

– نه اصلا

 

تا به حال از رپ درآمدی نداشتی؟

– از رپ درآمد خاصی رو نداشتم، البته متاسفم که این حرف رو می‌زنم اما رپ، هیپ هاپ یعنی رسیدن به آرزوها، رسیدن به پول ولی متاسفانه ما نتونستیم.

مثلاً حالا نهایت کسب درآمدت اینه که شعرت و تکستی که مینویسی رو بفروشی یا بازرسی ضبط کسی رو داشته باشی، درآمدها بیشتر این طور هستن. اگر می تونستم کنسرت بذارم خیلی خوب می تونستم بیزینس بکنم، خیلی

 

و اون هم مستلزم این هست که مجاز باشی؟

– بله، 100 در 100

 

می گی بازم کنار هم دیگه واژه بچین؟ راجع به چی؟

خب باشه بشین، چشاتو باز کن یه لحظه مال من باش

یه لحظه بیا توی حس و حال من باش

پس میکروفن رو به دست من تو بده بگم

از این زمونه و از دلی که تکه تکه ست

هر موزیک منم مساوی با ذکر یک درد

خب جز اینم ندارم فکر بهتر

از جومونگی بگم که شده نماد رشادت

ایران براش شده مثل صندوق تجارت

 

پس هنرمند میهن هم اکنون کجاست نیست؟

اون تو زیر زمین می خونه چون که مجار نیست…

 

خب برگردیم به عقب، یعنی شروع کارت، موزیک هاي‌ شاد می خوندی، دلیل این تغییر سبک چه چیزی بود؟

– منظور از موزیک هاي‌ شاد، فکر کنم بی تو دیگه نه اصلا و هانی و این‌ها باشه، خب من بازم از این کارها می‌کنم موزیک هاي‌ شاد هم می خونم.

 

نظرت درباره رپ شیش و هشت چه چیزی هست؟ اصلا میشه رپ حساب کرد این نوع خوندن رو؟

– ببین بنظر من باید باشه. من هیچ مشکلی ندارم با این سبک. چرا فقط یه نفر بیاد مردم رو بخواد حالا با رپ یاد مشکلات شون بندازه، یا بخواد از دردها صحبت بکنه، یک نفر هم می تونه مردم رو شاد بکنه، می تونه بهشون فاز مثبت بده. من مخالفتی با اون سبک ندارم.

 

رابطه تو با رپرهای دیگه چطور هست؟

– خوبه

 

ما گاهی وقت ها میشنویم که میگن با کسی مشکل داری…

 

– بچه ها باهم دیگه مشکل دارن، ببین هم صنف ها همیشه باهم مشکل دارن. حالا شما بخوای بگی رپ، ولی خوشبختانه من با بچه ها رابطه خوبی دارم. چون اگر رابطه ها بد باشه مردم به این نتیجه مرسن که نباید روی هنرمند هاي‌ سبک رپ حساب باز کنن.

در نزن که بازه در واسه حرفای تازه تر

سواره کلمات بشیم کم کم اگه پایه اي بشین ترکم

دربست بریم به مرکز و مرهم بدیم به هر زخم و

هر کس که سیر از درد و پس حرکت به زیر هم کف

چپ و راست به هر در زدیم سبک رپ و راک و از دست ندیم

مثل برق و باد و از هر طریق درد و رنج مارو هرکس ندید

میدونی که کسی پشت ما نیست واسه دستگیریم مژدگانیست

پس میشه رشد ما ریسک، ولی اینا مانع رشد ما نیست

مغزم سراسر تو فکر نو نبضم هماهنگ با مترونوم تو

می‌بینی دستم میکروفون وخوب میخونم این و رو ریتم تند و هوو

اینه سلاحه دستمو میاد از سینه صدای خستم

وقتشه همه ی باهم یکی بشیم حرف قلب و آسان بگیم

 

به نظرت تاثیر موسیقی رپ که در حیطه اون کار می کني چه تاثیراتی روی جامعه اي مثل ایران دارد؟

– می تونه تاثیرگذار ترین سلاح باشه برای اجتماع، کلا چیزی که استایل زیر زمینی داشته باشه، بیشتر مردم بهش توجه می کنن. و می تونه واقعا تاثیرگذار باشه برای مردم حالا بستگی به حرف هایي داره که تو داری توی رپ می‌زنی.

 

بعضی ها می گن کاسه داغ تر از آش شدي، یاسر جان نظر خودت چیه درباره این حرف هایي که یکسری می‌زنند؟

– این برمی گرده به این‌که، واقعا مردم فکر می کنن که من زندگی خیلی خوبی دارم با لای پر قو بزرگ شدم. و این چیزهایی که من می گم فقط یک شعری هست که خونده می شه من زندگی خوبی نداشتم واقعا تجربیاتی که تا همین حالا کسب کردم اکثریت تلخ بوده و همین سختی ها بود که از من یاس رو ساخت.

 

 

در آخر هم یاس خودش چه موسیقی هایي گوش میده؟

– من همه ی جور موسیقی گوش میدم.

 

مرسی یاسر جان از این‌که این چند دقیقه با ما بودی

– نوکرتم.

مطالب مشابه را ببینید!