مجله تاپ‌ناز‌

بی پریدین (Biperiden)؛ عوارض، نحوه مصرف و تداخل دارویی بی پریدین

بی پریدین

بی پریدین (Biperiden) یکی از داروهایی است که برای بهبود کنترل عضلات بدن می باشد و باعث درمان بیماری پارکینسون می شود. از عوارض بی پریدین می توان به سرگیجه، سردرد، یبوست و حالت تهوع اشاره کرد.

پارکینسون هنگامی ایجاد می شود که مقدار دوپامین به مقدار کافی در مغز ترشح نشوند. پارکینسون می تواند باعث لرزش بدن، مشکلات حرکتی و عدم توانایی در حفظ تعادل بدن، سفت شدن عضلات بدن، مشکلات خواب، نگرانی و افسردگی، اختلال در نعوظ، اشکال در بلعیدن غذا، بی اختیاری ادرار و مشکلات روانی اشاره کرد.

می توان گفت که پارکینسون هنوز درمانی ندارد ولی می توان با داروها این بیماری را کنترل کرد. روش های درمانی دیگری مانند فیزیوتراپی و گفتاردرمانی هم می توانند در کنار درمان های دارویی و برای بهبود حال عمومی بیمار به کار گرفته شوند. داروی بی پریدین  یکی از داروهایی است که برای کنترل پارکینسون تجویز می شود که در این مطلب به اطلاعات دارویی آن اشاره می کنیم.

اطلاعات دارویی بی پریدین

بی پریدین (Biperiden) هم به تنهایی و هم با داروهای دیگر مانند لوودوپا به منور درمان پارکینسون تجویز می شود. مصرف این دارو می تواند باعث کنترل عضلات و کمک به حرکت طبیعی بدن شود. از این دارو برای کنترل واکنش های شدید عضلانی و کاهش عوارض جانبی که ناشی از مصرف دیگر دارو ها می باشد هم استفاده می کنند. این دارو به صورت خوراکی ممکن است همراه با دیگر داروهای آرام بخش برای بیماران روان پریش هم تجویز گردد.

این دارو به صورت آمپول و قرص در دسترس می باشد.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

نام‌های تجاری بی پریدین : Akineton , Akineton HCl

موارد مصرف بی پریدین : به منظور درمان بیماری پارکینسون

عوارض بی پریدین : یبوست، خشک شدن دهان، سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، احتباس ادراری، تار شدن دید، بیقرار شدن، عدم آگاهی نسبت به مکان و هدف، کاهش فشار خون، اختلال رفتاری، آب سیاه چشم، واکنش های رفتاری مانند تنگی نفس، متورم شدن لب ها، التهاب و قرمز شدن پوست

تداخل دارویی بی پریدین : گلیکوپیرولات، گلیکوپیررونیم تسیلات، متوکلوپرامید، سکرتین انسان، پتاسیم، الکل، آنتی‌هیستامین، پیریدوستیگمین، پتاسیم سیترات، کینیدین، مپریدین، ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای

نحوه مصرف و میزان استفاده از  بی پریدین

مقدار دقیق مصرف داروی بی پریدین باید توسط دکتر شما مشخص شود. به صورت معمول درمان بیماری پارکینسون 1 قرص خوراکی، 1 تا 3 بار در روز می باشد که این میزان با نظر پزشک تغییر می کند. حداکثر میزان مصرف این دارو، 8 قرص (16 میلی گرم) در هر 24 ساعت می باشد.

نکاتی در مورد مصرف بی پریدین

 • چنانچه با مصرف این دارو دچار علائم حساسیت مثل تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف را ادامه نداده و به اورژانس رجوع کنید.
 • با پزشک خود در مورد بهترین زمان برای مصرف داروی بی پریدین، صحبت کنید.
 • دوره درمان را کامل کرده و هرگز مصرف دارو را به صورت ناگهانی قطع نکنید.
 • در صورتیکه مبتلا به مشکلات مربوط به پروستات هستید، این دارو را تحت نظر پزشک مصرف کنید.
 • طی درمان با این دارو هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده یا نشسته، باید احتیاط کرد.
 • چنانچه به بیماری‌هایی نظیر انسداد روده، گلوکوم، مگاکولون، افسردگی یا مشکلات روحی، بیماری‌های کلیوی یا کبدی، صرع و یا آریتمی قلبی مبتلا هستید، از این دارو استفاده نکنید.
 • توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز مشکلات گوارشی دارو را همراه با غذا مصرف کنید.
 • احتمال دارد مصرف این دارو موجب خواب‌آلودگی شود بنابر این از رانندگی یا کار با ماشین‌آلاتی که نیزمند هوشیاری هستند باید پرهیز شود.
 • اثربخشی این دارو برای کودکان به اثبات نرسیده است.
 • از آنجاییکه مصرف این دارو تعریق را کاهش می‌دهد، به هنگام قرار گرفتن در هوای بسیار گرم باید احتیاط شود.
 • اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، به پزشک خود بگویید.
 • در صورت وجود هر نوع آلرژی دارویی یا آلرژی نسبت به غذاها، رنگ‌ها، نگهدارنده‌ها یا حیوانات، به پزشک اطلاع دهید.
 • دارو را دقیقا طبق دستورالعملی که پزشک داده است، استفاده کنید.
 • در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت از دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.
 • فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی) در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.

اطلاعات دارویی بی پریدین، نحوه مصرف بی پریدین، مقدار مصرف، عوارض و دیگر اطلاعات دارویی بی پریدین را خواندید. این دارو را حتما تحت نظر پزشک مصرف کنید.

مطالب مشابه را ببینید!