تاریخچه جمعه سیاه (Black Friday)

تاریخچه جمعه سیاه (Black Friday)

برای میلیون ها نفر از مردم، جمعه سیاه یا Black Friday زمان مناسبی برای یک خرید جدی برای کریسمس و سال جدید است. حتی قبل از اینکه باقیمانده های غذای روز شکرگزاری تمام شود، جمعه سیاه اولین جمعه بعد از روز شکرگزاری است و یکی از روزهای خرید اصلی سال در بسیاری از کشورها می باشد که بین ۲۳ تا ۲۹ نوامبر در تقویم آنها قرار گرفته است. در حالی که این روز به عنوان یک تعطیلی رسمی در آمریکا شناخته نمی شود، بسیاری از کارمندان به جز آنهایی که در خرده فروشی کار می کنند، در این روز تعطیل هستند. برای اولین بار استفاده از واژه “جمعه سیاه” در ایالات متحده آغاز شد. البته امروزه حضور فروشگاه های اینترنتی در برگزاری حراج جمعه سیاه یا بلک فرایدی باعث برگزاری وسیع تر این کمپین شده است.

چرا بلک فرایدی (جمعه سیاه) محبوب شد؟

زمانی که خرده فروشان متوجه شدند که می توانند جمعیت بزرگی از مشتریان را با قیمت های نزولی جذب کنند، جمعه سیاه تبدیل به روزی محبوب برای خرید با قیمت مناسب، حتی بهتر از روزهای دیگر در کریسمس و قبل از کریسمس شد. برخی از خرده فروشان اجناس خود را برای فروش در صبح روز شکرگزاری قرار می دهند. یا پیشنهادهای ویژه آنلاین برای مصرف کنندگان را چند روز یا یک هفته قبل از رویداد واقعی قرار می دادند. با توجه به نزدیکی به کریسمس و سال جدید، پرفروش ترین ها در این روز، لباس های کاهش قیمت یافته هستند، چرا که به شدت کاهش قیمت دارند. در این روز، قیمت ها در همه پوشاک از مانتو و روسری زنانه، پیراهن و شلوار مردانه گرفته تا کیف و کفش شکسته می شوند. امروزه علاوه بر فروشگاه های فیزیکی، بسیاری از سایت های فروش آنلاین همزمان با حراج بلک فرایدی شروع به برگزاری کمپین های می کنند که مشتریان و کاربران اینترنتی می توانند با مراجعه به آنها، خریدهای جمعه سیاه خود را به صورت آنلاین انجام دهند.

جمعه سیاه، یک روز طولانی است، و بسیاری از خرده فروشان در ساعت 5 صبح یا حتی بعد از ظهر روز شکرگزاری به انبوهی از افرادی که در خارج از پنجره مشتاقانه منتظر هستند، می پیوندند. بسیاری از این قیمت ها در این روز به ضرر فروشندگان است، قیمت ها به حدی پایین است که ممکن است خریداران باعث ضرر فروشندگان شوند. اکثر فروشندگان آگهی های فروش روز جمعه خود را به صورت پوستر، آگهی های آنلاین و کوپن خرید برای آگاهی مشتریان در اختیارشان قرار می دهند تا برای خرید، برنامه ریزی کنند. بعضی از شرکت ها رویکرد متفاوتی اتخاذ می کنند، آن ها تا آخرین لحظه برای تبلیغات صبر می کنند تا مشتریان را مشتاقانه به دنبال خود بکشند و تا آخرین لحظه منتظر اعلام خبر باشند.

برخی از مصرف کنندگان، خرید آنلاین را انتخاب می کنند. به جای آنکه برای خرید، صبح زود، در سرما و آن هم در پشت صف طولانی خریدارانی که بر سر محصولات پر فروش می جنگند، وقت خود را هدر دهند، در میان محصولات حراج اغلب مردم به دنبال محصولات با زمان محدود می روند و هدف آن ها فروش محصولات خاص با قیمت های بسیار فوق العاده از قبیل پالتو، بارانی و کاپشن زنانه و … است که دارای قیمت های استثنایی هستند. از آنجا که این لباس ها در صفحه محصولات حراج به سرعت فروش می روند، تعداد کمی از خریداران دست خالی فروشگاه را ترک می کنند و تقریبا همه محصولات به فروش می رسند.

یکی از مزیت های خرید آنلاین این است که اگر پلیور، بلوز یا ژاکت مردانه ای که دنبالش هستید، تمام شد، در لحظه از موجودی آن با خبر می شوید و بدون اینکه از یک مغازه به مغازه دیگر بروید، همان مدل یا محصولات مرتبط دیگری را برای خود پیدا و خریداری می کنید.

البته بسیاری از فروشگاه های اینترنتی روزهای خاص دیگری برای عرضه محصولات خود با قیمت حراج دارند و شما مجبور نیستید تا روز بلک فرایدی صبر کنید. به عنوان مثال فروشگاه اینترنتی دلیچی به صورت هفتگی محصولاتی را تحت عنوان پیشنهاد پرتقالی به حراج می گذارد. اگر به یکی از مشتریان دائمی این فروشگاه ها تبدیل شوید، خبرهایی از حراج های هفتگی و یا ماهانه را دریافت می کنید و به راحتی و بدون هیچ گونه استرسی می توانید خرید خود را انجام دهید.

 

مطالب مشابه را ببینید!