لرزش بدن هنگام استرس و تکان های شدید اندام ها به چه دلیلی است؟

لرزش بدن و اندام های بدن هنگام استرس به چه دلیلی است؟

هنگامی که فرد دچتر استرس و اضطراب شدید می شود بدن ممکن است واکنش هایی از خود نشان دهد مقلا دچار لرزش شود که بعضی از مواد غذایی هم باعث تشدید لرزش بدن می شوند.

دلایل لرزش و تکان های شدید بدن هنگام استرس و اضطراب

بازوها، پاها، شکم، دست ها، پهلوها، سینه، کمر، سر، باسن و ناحیه ران و یا جتی کل بدن ممکن است دچر لرزش شود و یا مرتعش باشد و ممکن است بدون هیچی دلیلی دچار لرزش شود، بدن شما درد می کند و هنگامی که نگران هستید و استرس دارید، بدن شما بسیار تکان می خورد و حسی مانند ویبره در بدن دارید.

بعضی از مردم این علائم را به عنوان لرزش های بدن توصیف می کنند؛ بعد از یک چرت و یا هنگامی که از خواب بیدار می شود بدن شما دچار لرزش می شود، لرزش ها ممکن است قابل مشاهده باشند و یا مشاهده نشوند.

علائم لرزش بدن

لرزش بدن می تواند در قسمت بیرونی بدن اتفاق بیفتد و یا احساس شود که در داخل یا هر دو حال رخ می دهد.

لرزش بدن و تکان ها می تواند روی یک ناحیه از بدن تاثیر بگذارد، و یا می تواند به تمام مناطق بدن تاثیر بگذارد.

لرزش ها و علائم لرزش به دندرت رخ می دهند و یا صورت نامحدود عمل می کنند. برای مثال، ممکن است شما حس ناراحتی لرزش بدن خود را یک بار در یک زمان احساس کنید و نه اغلبريال و یا همیشه آن را حس کنید.

لرزش بدن و تکان ها شاید غلایم اضطراب باشند و یا افزایش احساسات و نشانه های اضطراب های دیگر به تنهایی رخ دهد.

چرا بدن می لرزد؟

لرزش بدن علائم تکان ها، می تواند در حد متوسط، خفیف تا شدید متفاوت باشد همچنین می تواند به صورت امواج ایجاد شود، یک لحظه قوی و شدید و لحظه ای دیگر ملایم باشد.

لرزش بدن و علائم تکان ها می تواند از روزی به روزو دیگر و یا حتی از لحظه ای به لحظه دیگر متغیر باشد.

لرزش بدن، علائم تکان ها بیشتر مواقع ناراحت کننده هستند وقتی که می خواهید استراحت کنید یا به خواب بروید، یا زمانی که از خواب یا چرتتان بیدار می شوید.

در حالی که بعضی از افراد ممکن است قادر به کنترل لرزش بدن خود با آرام کردن خودشان یا با سفت کردن و شل کردن عضلات خود باشند، اما بیشتر این علائم ناخودآگاه اتفاق می افتند، به این معنی که خیلی زیاد نمی توانیم جلوی رخ دادن این لرزش ها را بگیریم.

برخی افراد فقط در هنگام حرکت ماهیچه ها، لرزش را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر بدون توجه به حرکت ماهیچه ها، احساس لرزش می کنند ؛ همه انواع لرزش ها و ترکیب های موارد فوق عادی هستند.

لرزش بدن و اندام های بدن هنگام استرس به چه دلیلی است؟

چه چیزی باعث لرزش اضطرابی بدن هنگام استرس می شود؟

رفتار واکنشی، واکنش استرسی را فعال می کند که به سرعت باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی، روان شناختی و عاطفی خاص می شود که توانایی بدت برای مقابله با یک تهدید را افزایش می دهد – برای مقابله یا گریز از آن که دلیل پاسخ استرس اغلب با مبارزه یا واکنش گریز از آن است.

بخشی از واکنش پاسخی استرس شامل سفت شدن ماهیچه های بدن می شود، به طوری که آن ها نسبت به آسیب مقاوم می شوند و سیستم عصبی را تحریک می کنند، به طوری که حواس ما به سرعت بالا برده و واکنش نشان می دهد.هر دو این تغییرات می توانند باعث لرزیدن بدن شوند، در حالی که واکنش استرسی فعال است.

وقتی این واکنش ها به ندرت اتفاق می افتند، بدن می تواند نسبتاً سریع از تغییرات فیزیولوژیکی، روان شناختی و عاطفی که واکنش استرسی ایجاد می کند، بهبود یابد.

لرزش بدن اضطرابی چیست؟

هنگامی که واکنش های استرس به دفعات زیاد و یا به طور چشمگیری رخ دهند، بدن یک وضعیت دشوار تری دارد که می تواند منجر به حالت آماده باش کامل بدن شود که ما آن را هایپراستیمولیشن واکنش استرس می نامیم.

این جسم می تواند احساسات و نشانه های مشابه در واکنش استرسی فعال را نشان دهد. ولی یک تفاوت وجود دارد. بدن می تواند احساسات و نشانه ها را در هر زمانی بروز دهد، طوری به نظر می رسد که انگار بدون دلیل رخ می دهند.

این احساسات و علائم غیر ارادی می توانند در هر زمانی رخ دهد. تا زمانی که بدن هایپراستمیولت باشد، می تواند باعث بروز احساسات و نشانه های هر نوع، شدت، مدت، فرکانس و در هر زمان شود. لرزش بدن، لرزیدن و نشانه های تکانی، نشانه ای شایع از واکنش تنش فعال و هم واکنش های استرس – پاسخی است.

مواد غذایی موجب لرزش بدن می شود؟

کافیین زیادی هم باعث تحریک و لرزش می شود چون کافئین یک محرک است، بنابراین استرس و تنش ناشی را افزایش می دهد، چون هورمون های استرس محرک هستند. برخی از مردم می گویند که آن ها یک “پرونده اعصاب” دارند، زیرا آن ها بسیار می لرزند.

این علائم با کمبود خواب نیز تشدید می شوند محرومیت از خواب می تواند تاثیری منفی بر سیستم عصبی بدن داشته باشد و باعث شود بدن هورمون های استرس بیشتری تولید کند.

ترکیبی از یک سیستم عصبی که بیش از حد تحریک شده است می تواند باعث بروز مشکلات مربوط به سیستم عصبی از جمله کسانی شود که بر ماهیچه های بدن تاثیر می گذارند. لرزش, تکان و ارتعاش به دلیل کمبود خواب اتفاق می افتد. بسیاری از افرادی که کمبود خواب دارند، این علائم را تجربه می کنند.

برای درمان لرزش اعضای بدن چه کنیم؟

گاهی اوقات بدن ما تکان می خورد و می لرزد، که باعث اذیت شدن در کارهای روزمره زندگی می شود. لرزش در دست ها و پاها قابل توجه تر است. دلایل زیادی وجود دارد که چرا بدن شما ممکن است بلرزد.

بدن شما ممکن است تکان بخورد و بلرزد در زمان اضطراب, گرسنگی, مصرف کافیین زیاد, و یا در مشکلات پزشکی. در برخی موارد, این یک تغییر سبک زندگی ساده می تواند به شما کمک کند لرزشتان تمام شود, اما در موارد دیگر ممکن است به توجه پزشکی نیاز داشته باشید.

نفس عمیق بکشید

افزایش آدرنالین می تواند باعث لرزش بدن شود. این لرزش احتمالاً در دست و پاهای شما قابل توجه خواهد بود. اگر متوجه شدید که به دلیل ترس و اضطراب می لرزید, بهترین کاری که می توانید بکنید این است که یک نفس عمیق بکشید.

تنفس عمیق سیستم عصبی پاراسیمپتیک را تحریک می کند که با خواب و آرامش مرتبط است. با چند نفس عمیق می توانید خود را به حالت آرام تری قرار دهید. یک نفس عمیق بکشید و هوا را از بینی خود خارج کنید و برای چند ثانیه آن را نگه دارید. بسپسعد, هوا را بیرون بدهید.

چند نفس عمیق برای کمک به آرام کردن خود بکشید. اگر می توانید, دراز بکشید چند دقیقه، تا تنفس عمیق شما موثرتر شود.می توانید 4-7-8 تنفس را امتحان کنید تا به تمدد اعصابتان کمک کنید.

یوگا یا تمرین های مدیتیشن را تمرین کنید

استرس و اضطراب ممکن است باعث لرزیدن شما شود ؛ تکنیک های تمدد اعصاب مانند یوگا و مدیتیشن می تواند به شما کمک کند تا از استرس و اضطرابتان جلوگیری کنید. کلاس های یوگا و یا مدیتیشن را امتحان کنید تا ببینید چطور به لرزش شما کمک می کند.

درمان لرزش بدن با بهبود وضعیت جسمانی

ماساژ بگیرید

ماساژ برای کاهش لرزش در افرادی که لرزش اساسی دارند, وضعیتی است که باعث ایجاد لرزش در بازوها, پاها و سر در همه زمان ها می شود.در مطالعه ای شدت لرزش بعد از ماساژ کاهش یافت.

اگر لرزش به دلیل استرس و اضطراب دارید, می توانید با گرفتن ماساژ عادی کمی تسکین پیدا کنید. ماساژ را امتحان کنید تا ببینید لرزش شما را متوقف می کند یا خیر.

به انداره کافی بخوابید

خوابیدن به اندازه کافی می تواند باعث لرزیدن یا تکان دست و پاها شود، اگر لرزش اساسی داشته باشید. مطمئن شوید که هر شب به مقدار توصیه شده می خوابید.نوجوانان در 24 ساعت روز نیاز به 8.5 تا 9.5 ساعت خواب در شب دارند, در حالی که بزرگسالان بین 7 تا 9 ساعت خواب در شب نیاز دارند.

تنظیم سبک زندگیتان را در دست بگیرید:

ببینید چقدر می خورید

قند خون پایین باعث لرزیدن دست و پا می شود، مخصوصا اگر دیابت داشته باشید.قند خون پایین باید به سرعت درمان شود تا از عوارض جدی تر مثل گیجی, غش کردن و یا حمله جلوگیری شود.

اگر فکر می کنید لرزش هایتان ناشی از قند پایین خونتان است، یک آب نبات بخورید یا چیزی شیرین بخورید تا قند خونتان بالا برود ؛ همچنین اگر غذای بعدی تان بیش از 30 دقیقه بعد باشد, باید یک اسنک یا یک کلوچه همراه خود داشته باشید.

مقدار کافئین مصرفی را در نظر بگیرید

نوشیدن بیش از حد کافیین مانند قهوه, کولا, نوشابه های انرژی زا, و چای می تواند باعث لرزش شما شود. تا 400 میلی گرم کافئین یک مقدار ایمن برای بزرگسالان و 100 میلی گرم برای نوجوانان در نظر گرفته شده. بچه ها نباید اصلا کافئین بخورند.

از آنجا که افراد متفاوت هستند, ممکن است شخصی با مقدار کمتری هم لرزش بگیرد.برای توقف لرزیدن ناشی از کافئین، کافئین را محدود کنید و یا آن را به طور کامل حذف کنید.

برخی از راه هایی که شما می توانید مصرف کافئین را محدود کنید شامل موارد زیر است:

  • نصف فنجان قهوه در صبح بنوشید.
  • مصرف نوشابه را حذف یا محدود کنید.
  • از ظهر که گذشت هیچ نوشیدنی کافئینی نخورید.
  • چای را با قهوه عوض کنید.

مصرف الکل را قطع کنید

زیرا الکل باعث بدتر شدن لرزش می شود.

نیکوتین عامل بسیار بدی است

سیگار کشیدن می تواند باعث لرزش دستان شما شود، چون نیکوتین یک محرک است. اگر شما سیگاری هستید ممکن است دست لرزان شما ناشی از سیگار کشیدن شما باشد.

کناره گیری از نیکوتین نیز می تواند موجب لرزش شود و حتی اگر شما اخیراً سیگار را ترک کرده باشید، ممکن است اثرات آن را احساس کنید. خبر خوب این است که ترک نیکوتین معمولا بعد از دو روز اوج می گیرد و پس از گذشت این زمان کم تر می شود.

به تغییرات اخیر سبک زندگی خود توجه کنید

آیا اخیراً چیزی را ترک کرده اید؟ اگر اینطور است، لرزش شما ممکن است نتیجه ترک کردنتان باشد.اگر به مدت زیادی وابسته به الکل و یا مواد مخدر بوده اید، پس باید در هنگام دفع مسمومیت به دنبال درمان باشید. در طول فرآیند دفع مسمومیت، برخی افراد دچار صرع، تب، و توهم می شوند. این مشکلات شدید حتی می تواند باعث مرگ شود.

درباره عوارض جانبی دارویی که مصرف می کنید از پزشک خود سوال بپرسید:

خیلی از داروها داروها عوارض جانبی تاسف باری دارند که باعث می شود دست ها، بازوها و یا سر تکان دهند. این اثر جانبی لرزش ایجاد شده با دارو می باشد. از داروهای سرطانی تا داروهای ضد افسردگی و یا حتی آنتی بیوتیک ها همه می توانند اثر جانبی لرزش داشته باشند.

اگر شما هم دچار لرزش شده اید و فکر می کنید که ممکن است یک عارضه جانبی از داروی شما باشد، با پزشک خود در مورد گزینه های خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که شما یک داروی مختلف را امتحان کنید، یا مقدار مصرف خود را تغییر دهید، یا یک داروی دیگر را برای کمک به کنترل لرزش اضافه کنید و بدون مشورت با پزشک نباید داروهای خود را مصرف نکنید.

مطالب مشابه را ببینید!