مجله تاپ‌ناز‌

تصاویر خانه بروجردی ها با معماری جالب و بی نظیرش در کاشان

آشنایی با خانه بروجردی و معماری بی نظیرش

یکی از آثار تاریخی شهر کاشان، خانه بروجردی ها است. این خانه در محله سلطان میراحمد قرار گرفته است و در نیمه دوم قرن 13 هجری و در زمان قاجار و تحت شماره 1083 در فهرست آثار ملی کشور ایران ثبت گردیده است. در این خانه بادگیرهای قرینه هلالی شکل زیبایی بر بام تالار ئ کلاه فرنگی روی آن باعث ایجاد جلوه زیبایی از معماری شده است که باعث جلب نگاه ها می شود. در کتیبه ای در 4 طرف تالار آماده است ساخت این خانه را حدود سال 1292 نگاشته اند.

 

 

خانه بروجردی هاخانه بروجردی‌ها در کاشان

 

این خانه چگونه ساخته شد؟

نقاشی های زیبای این خانه و گچ بری های ظریفش، زیر نظر صنیع الملک یکی از نقاشان بزرگ ایران و عموی کمال الملک اجرا شده است. صاحب این خانه، حاج سید مهدی نطنزی بود که یکی از بازرگان ها نطنزی مقیم شهر کاشان بود و معمار این خانه استاد علی مریم کاشانی بوده است.

 

 

خانه بروجردی ها عکس های خانه بروجردی‌ها در کاشان

 

او به دلیل داشتن سفرهای زیاد به شهر بروجرد به بروجردی معروف شد. او عاشق دختر سید جعفر طباطبایی که یکی از بزرگترین تاجران فرش آن زمانبود می شود و پدر دختر برای رضایت دادن ازدواج، شرطی می گذارد. این دختر که در خانه طباطبایی ها زندگی می کرد پدرش سرط گذاشت گه سید مهدی خانه ای مانند همین خانه بسازد تا دخترش را به همسری او قبول کند.

 

 

خانه بروجردی هاخانه بروجردی‌ها

 

سید مهدی هم قبول می کند و این خانه را می سازد که بعد از 7 سال حیاط اندرونی به پایان می رسد و در خانه ساکن می شود و بعد از 11 سال هم تالار اصلی آن تکمیل می شود. این خانه هم اکنون محل اداره میراث فرهنگی کاشان است. خانه تاریخی بروجردی‌های کاشان از نظر محبوبیت جاذبه توریستی به عنوان انتخاب برتر یونسکو در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اعلام شد.

 

خانه بروجردی هاعکس های خانه بروجردی‌ها

 

خانه بروجردی هاخانه بروجردی‌ها در کاشان

خانه بروجردی هاخانه بروجردی‌ها در کاشان
خانه بروجردی ها

مطالب مشابه را ببینید!