مجله تاپ‌ناز‌

نمای کامپوزیت ساختمان

نمای کامپوزیت یک پوشش شیک و یکی از مصالح نوین و پیشرفته است که در شهرهای ایران هم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های کامپوزیت به صورت نیمه جعبه بر روی نما نصب می شوند.

نمای کامپوزیت ساختمان و انواع آن

نمای کامپوزیت ساختماننمای کامپوزیت

به ساختمان های شهر دقت کرده اید؟ آیا می دانید چه موادی در آنها به کار رفته است؟ شاید نام کامپوزیت را شنیده باشید؛ اما در مورد کامپوزیت چه می دانید؟ در این مطلب در مورد متریال و مواد به کار رفته در کامپوزیت و معایب و مزایای آن می خوانید.

معماری مدرن، سیک جدیدی از معماری است که خیلی از کشورها از آن تبعیت می کنند. کشور ایران هم با وجود معماری غنی که از گذشته داشته، طبق این روند جهانی پیش می رود. آلومینیوم کامپوزیت متریالی محبوب و فراگیر در عرصه معماری شده است.

معنای نمای کامپوزیت ساختمان

هر وقت که برای پوشش نهایی از ورق های الومینیومی استفاده شد، این بدین معنی است که نما از آلومینیوم کامپوزیت است. متریال کامپوزیت در حقیقت از پلاستیک فشرده و لایه ای نازک چند میلی متری از فلز آلومینیوم است که در بیشتر مواقع در ابعاد دلخواه به صورت کوچک و یا بزرگ و به ضخامت 4 میلی متر تولید می شود. دلیل محبوب شدن این متریال، کیفیت خوب، عدم محدودیت در طراحی و اجرا و همچنین دارا بودن طیف گسترده ای از رنگ ها است، به گونه ای که هر نوع سلیقه ای را راضی می کند.
نمای کامپوزیت ساختمان

نمای کامپوزیت زیبا

کاربردهای ورق الومینیوم کامپوزیت

البته این متریال فقط برای نمای بیرون نیست و در مواردی برای دکوراسیون داخلی فروشگاه ها، دیوارها، سقف، اشپزخانه، تراس هم استفاده می شود. وقتی که از آن به عنوان متریال نمای بیرونی نام بردیم، این طیف شامل انواع ساختمان مانند فروشگاه، بیمارستان و حتی جایگاه های سوخت می شود. بازسازی ساختمان های قدیمی و تغییر دکوراسیون و همچنین تابلوهای تبلیغاتی هم هم موارد استفاده این نوع متریال است.

نمای کامپوزیت ساختمانکامپوزیت خاص

معرفی انواع کامپوزیت

۱. آلومینیوم کامپوزیت پانل

نمای کامپوزیت ساختمان

نمای آلومینیوم کامپوزیت پانل

این نوع مدل کامپوزیتاز چند لایه مختلف با پوششی از آلومینیوم است. این لایه ها از دو صفحه الومینیوم روکش شده می باشد که به وسیله فرآیندهای شیمایی و مکانیکی، به هسته پلیاتیلنی آن چبیده می شود. این روش بدین جهت مورد استفاده قرار میگرد تا مقابل ورقه ورقه شدن به شدت مقاومت می کند و به سادگی از هم پاشیده نمی شود.

۲. آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو

نمای کامپوزیت ساختمان
کامپوزیت پانل نانو با خاصیت خود تمیزشوندگی
این مدلم از تکنولوژی برتر نانو ایجاد شده که دارای محاسن و مزایایی می باشد. این نوع پوشش در برابر اتش مقاوم است، ضد الایندگی است، استحکام بالایی دارد، خود تمیزشونده است و در مقابل مواد قلیایی و اسیدی هم بسیار مقاوم است. شاید یکی از دلایل اصلی استفاده از این نوع نما در ساختمان های بند، خاصیت خود تمیز شوندگی این نوع نما باشد.

۳. آلومینیوم کامپوزیت پانل ضدباکتری

نمای کامپوزیت ساختمان
 نمای کامپوزیت پانل ضدباکتری
این نوع نمای ضد باکتری با استفاده از دو ورق آلومینیومی با تکنولوژی پیشرفته دو طرف هسته پلیاتیلن با وزن مخصوص کم و ضد آلاینده ساخته شده است. شاید در مورد نام ضدباکتری در ذهن شما سوال بوجود آمده باشد که باید گفت : بر روی سطوح این ورث، یک رنگ ضد باکتری بکار رفته است که هم نمای زیبایی به آن داده است و هم باعث محافظت محیط های خاص مانند اتاق عمل، مراکز تولید و نگهداری دارو، آزمایشگاه ها و … می شود.

۴. آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی (رنگی)

نمای کامپوزیت ساختمان
نمایی از کامپوزیت رنگی

در این نوع کامپوزیت پوشاندن سطح بین ورق به وسیله رنگ براق خاصی، باعث رنگارنگ دیده شدن پنل در زوایه های مختلف تابش خورشید می شود. این نوع پنل به دلیل این ویژگی جالبش می تواند یک گزینه مناسب برای استفاده در دکوراسیون داخلی و خارجی در مکان های عمومی تبلیغات نمایشگاهی و … باشد.

۵. آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش

نمای کامپوزیت ساختمان
کامپوزیت مقاوم در مقابل آتش

این نوع که جدید است، مابین ورق های آلومینیومی دارای هسته پلاستیکی نسوز است که این نوع هسته یک عنصر ضد آتش است. ویژگی مثبت این نوع کامپوزیت این است که آتش نمی گیرد و موقع آتش سوزی هم هیچ گاز خطرناکی تولید نمی کند.

۶. نمای کامپوزیت ساختمان با طرح چوب

نمای کامپوزیت ساختمان
نمای کامپوزیت چوبی
آخرین مدل کامپوزیت، کامپوزیت با طر چوب است که با یک لایه لمینیت است که باب میل افرادی است که علاقه ای به نمونه فلرزی این نوع متریال ندارند و به دنبال طرح چوبی برای طراحی خود هستند.

نمای کامپوزیت چه مزایایی دارد؟
اصلی ترین ویژگی این متریال وزن کم و شکل پذیری خوب آن است. برای هر متر مربع وزنی معادل 5 تا 8 کیلوگرم مورد نیاز است. شکل پذیری آن هم طوری است که می تواند زوایای مختلف تا 135 درجه را به راحتی فرم بگیرد. حسن بعدی این متریال عایق صوتی بودن آن است که به دلیل وجود فضای خالی پشت ورق های کامپوزیت ایجاد شده است. از دیگر مزایای این نوع متریال به صورت خلاصه می توان به مقاومت بالا در شرایط اب و هوایی، نصب سریع و آسان و قابلیت جابجایی پنل های و تعوبض پنل در صورت آسیب دیدن، عایق حرارتی، قابلیت اجرای تاسیاساتی تو کار مانند چراغ، مقاونت در مقابل اتش سوزی، قابل شستشو بودن و تنوع رنگ اشاره کرد.

نمای کامپوزیت ساختمان

نمای کامپوزیت ساختمان چه معایبی دارد؟

این متریال به قیمت بالایی دارد و هزینه خرید و نصب آن نسبتا گران است، نیاز به ابزار مخصوص و اکیپ ماهر برای نصب، الایندگی محیط زیست مخصوصا در مورد کامپوزیت پلیمری و تافنس اشاره کرد.

نمای کامپوزیت ساختمان
روش اجرای کامپوزیت ساختان به دو روش سیستم فیکس و سیستم هنگ است.

مطالب مشابه را ببینید!