مجله تاپ‌ناز‌

جوش در گوش ؛ دلیل در آمدن جوش در گوش چیست و چطور درمان می شود؟

جوش در گوش

در آمدن جوش در گوش می تواند خیلی دردناک و ناراجت کننده باشد ممکن است در هر یک از گوش خارجی و داخل کانال گوش یا پشت گوش توسعه پیدا کند که در اثر فعالیت باکتری در منافذ مسدود کننده توسط سبوم و دیگر ناخالصی ها رخ می دهد.

جوش در گوش ممکن است در روزهای نخست زیاد موضوع برزگی نباشد ولی می تواند خیلی دردناک شود.

دلیل ایجاد جوش در گوش شما چیست؟

جوش های سر سفید هنگامی ایجاد می شوند که چربیو یا سبوم منافذ پوست بسته شوند. جوش سر سیاه هم در زمانی اتفاق می افتد که سبوم در معرض هوا قرار بگیرد و رنگ آن تیره شود. کیسه ای که حاوی سبوم است در زیر پوست قرار دارد و امکان دارد که بترکد و خارش ایجاد کند و یا عفونی بشود و کیست و غده ایجاد کند.

جوش درون گوش در اشکال مختلف پدیدار می شود، مانند لاله گوش و کانال خارجی گوش. پوست گوش خارج، غضروف گوش را پوشش می دهد و دارای مقداری چربی زیر پوستی می باشد. پوست کانال گوش، دارای پیزهای مو (سلول های مو) است و همچنین عددی است که روغن و جرم گوش تولید می کند.

اگر این غدد بیش از حد چربی تولید کنند باعث شکل گیری آکنه در گوش شما می شود. آکنه زمانی روی میدهد که سلول های مرده پوست و یا باکتری در منافذ پوستی جمع شوند.

وقتی که این اتفاق رخ می دهد ممکن است شما در ناحیه ای که منافذ پوستی توسط باکتری ها و یا سلول های مرده پوستی احاطه شده ایجاد جوش و یا آکنه کنند.اگر چربی باقی بماند و یا باکتری ها در منافذ پوست جمع شوند جوش داخل گوش ایجاد می شود.

 

برخی از عوامل ایجاد جوش عبارتند از:

 • استرس
 • عدم توازن هورمونی
 • واکنش آلرژیک به رشد مو، مواد آرایشی بهداشتی
 • قرار گرفتن در معرض یک محیط آلوده یا پر از گرد و خاک
 • تولید چربی بیش از اندازه غدد گوش
 • استفاده مشترک از هدفون یا هدست با دیگران
 • استفاده از هدفون‌های آلوده
 • فرو بردن اجسام یا انگشت آلوده در گوش
 • تماس یا شنا کردن در آب‌های آلوده
 • سوراخ کردن گوش به روشی کثیف و آلوده
 • استفاده از کلاه یا کلاه ایمنی به مدت زمان طولانی

جوش در گوش

چرا جوش درون گوش دردناک است؟

اگر تا به حال گوشتان جوش زده باشد، حتماً می‌دانید که چقدر آزاردهنده هستند؛ اگرچه اگر اجازه دهید به صورت مناسب درمان شوند، به ندرت خطرناک هستند. احتمال اینکه جوش باعث عفونت گوش شود یا مایع جوش یواش یواش وارد گوشتان شود، بسیار کم است.

جوش‌های گوش به این خاطر خیلی دردناک هستند که پوست آن سفت است و مهمتر اینکه غضروف آنجا هست. هر گاه اطراف غضروف التهاب ایجاد شوید، نظیر اطراف بینی یا گوش، همواره با درد زیاد همراه است.

 

درمان جوش گوش 

برخلاف تمایل شخصی باید از ترکاندن جوش داخل گوش خودداری کرد. این کار قرمزی جای جوش را از بین می برد و یا ممکن است باعث بد تر شدن آن بشود.

ترکاندن جوش داخل گوش به باکتری ها فشار وارد کرده و موجب می شود تا باکتری به منافذ عمیق پوستی نفوذ کند. این کار موجب می شود تا ناحیه ی جوش ملتهب شده و خارش بیشتری پیدا کند. اگر شما جوش را بترکانید و چرک زیر آن بیرون آمده و ممکن است باعث ایجاد زخم شود.

اگر جوش عفونی شود امکان دارد تبدیل به دمل شود. این تبدیل جوش به دمل خود به خود انجام می شود. همچنین به علت کنده شدن ، سوراخ کردن و یا فشرده شدن جوش که نوعی آسیب به ناحیه ی جوش محسوب می شود، ممکن است جوش به دمل تبدیل شود.

شما می توانید برای رفع جوش های سطح پوستتان با استفاده از کمپرس گرم، جوش ها را نرم کرده و از روی پوست پاک سازی کنید. گرما چرک زیر جوش را به سطح پوست نزدیک می کند و باعث می شود تا به تنهایی چرک خشک و تخلیه شود. در صورت تخلیه چرک جوش داخل گوش، سریعا محل مورد نظر را با دقت پاک کنید.

شما نباید ناحیه ی جوش را تحریک کنید و از پخش شدن باکتری جلوگیری کنید. از تمیز شدن ناحیه ی مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

بخوانید : تمام روش های درمان سریع “جوش سر سفید” در منزل و پیگیری کردن از این نوع جوش

پمادهای موضعی

درمان های موضعی برگرفته از ویتامین A بصورت بدون نسخه و با نسخه در اختیار شما قرار می گیرد. ترتینوئین معروف ترین پماد موضعی است که بدون نسخه در اختیار شما قرار می گیرد.

 

روغن درخت چای

خواص ضد باکتریایی قوی اسانس درخت چای با باکتری عامل جوش مبارزه می کند خواص ضد التهابی آن تورم را کاهش و به روند شفا سرعت می بخشد.

یک قاشق چای خوری از روغن درخت چای را به9  قاشق چای خوری آب اضافه کنید.

با یک قاشق هم بزنید و مخلوط کنید.

با استفاده از یک گوش پاکن محلول را روی جوش بمالید.

این درمان را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید تا جوش به طور کامل شفا یابد.

 

آنتی بیوتیک

پزشک ممکن است در مواردی که آکنه همراه با باکتری است آنتی بیوتیک هایی نظیر مینوسیکلین و داکسی سایکلین پیشنهاد دهد. اما باید مراقب مقاومت بدن به آنتی بیوتیک و درمان های آنتی بیوتیکی بود. این نگرانی ها در گذشته مسئله ی مهمی نبوده است.

 

چای کیسه ای سیاه

تانن موجود در چای التهاب را کاهش دهد در حالی که خواص قابض آن سبب خشک کردن جوش از داخل می شود گرما از چای کیسه ای داغ، جوش تخفیف و درد را کاهش می دهد.

کیسه چای را در آب داغ به مدت 1 دقیقه قرار دهید.

با فشار، آب اضافی از کیسه چای را خارج و آن را در گوش خود، درست بالای جوش قرار دهید.

گوش خود را با یک لیف حمام گرم بپوشانید و آن را برای مدت 10 تا 15 دقیقه ترک کنید.

این درمان را دو بار در روز انجام دهید تا جوش درمان شود.

 

پراکسید بنزوئیل

ترکیبات مختلفی از پراکسید بنزوئیل وجود دارد که در اختیار شما قرار می گیرد. برای آکنه هایی که وضعیت وخیمی ندارند از پمادی استفاده کنید که دارای حداقل ۵ درصد پراکسید بنزوئیل است.

توجه کنید استفاده از این نوع پماد ها در نزدیکی زخم و غشای مخاطی نظیر بخش داخلی بینی و دهان، استفاده نکنید.

 

شیر

آلفا هیدروکسی اسید موجود در شیر منافذ را غیر مسدود و سلولهای مرده پوست را حذف می کند که به نوبه خود به روند بهبودی زخم ها و جوش سرعت می بخشد.

یک گلوله پنبه را در شیر خیس دهید و آن را فشار دهید.

از این توپ پنبه مرطوب برای پاک کردن جوش بر روی گوش خارجی استفاده کنید.

پنبه روی جوش را به مدت 10 دقیقه ترک کنید.

این منطقه را با آب ولرم تمیز کنید.

این درمان را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید.

 

دارو های سیستمیک

داروهای سیتمیک برگرفته از ویتامین A، نظیر ایزوترتینوئین، معمولا برای درمان آکنه های کیستی وخیم تجویز می شوند. این داروها تاثیر گذارند اما عوارض جانبی زیادی دارند.

زخم های آکنه ای و به خصوص آکنه ی وخیم، دردناک است. درمان مناسب و سریع برای این موارد با داروهای غیر استروئیدی، نظیر ایبوپروفن و ناپروکسن شروع می شود. پزشک شما ممکن است در صورت عدم بهبود با این دارو ها، نسخه ی دیگری را برای شما تجویز کند.

درمان های مختلف آکنه ممکن است تداخلات دارویی جدی داشته باشد. برای مثال آنتی بیوتیک ها تاثیر داروهای ضد بارداری را کاهش می دهند. برای درمان حساسیت به خورشید از بعضی آنتی بیوتیک ها، ترکیبات ویتامین A و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده می شود.

 

ژل آلوئه ورا

ماده موثره ترکیب یافت شده در ژل آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد التهاب قوی است که با از بین بردن باکتری جوش زا، التهاب و درد را کاهش می دهد.

مقداری از ژل  آلوئه ورا را به انگشت خود زده و آن را به جوش بمالید.

بعد از سی دقیقه آن را با پنبه پاک کنید.

این درمان را دو بار در یک روز تکرار کنید.

با انجام دادن این روش ها می توانید از شر جوش های گوش راحت شوید و درد نداشته باشید.

مطالب مشابه را ببینید!