قرص کابرگولین (Cabergoline)؛ موارد مصرف و عوارض قرص کابرگولین

کابرگولین (Cabergoline) چیست؟ قرص کابرگولین چطور مصرف میشه؟ عوارض کابرگولین چیست؟ آیا کابرگولین تداخل دارویی داره؟ نحوه مصرف کابرگولین (Cabergoline) چگونه است؟

کابرگولین (Cabergoline) دارویی است که باعث کاهش میزان هورمون پرولاکتین در غذه هیپوفیز می شود و از طریق بعضی از اختلالات هورمونی مانند اختلالات قاعدگی را درمان می کند. از عوارض این دارو می توان به یبوست، تهوع، سردرد، ضعف، سرگیجه، خواب آلودگی، ضربان قلب نامنظم و تعریق اشاره کرد.

قرص کابرگولین

غده های زیادی در بدن ما وجود دارند که تا هنگامی که به درستی کار می کنند ما زیاد به آنها توجه نمی کنم. این غده ها هر کدام هورمون خاصی ترشح می کنند و باعث کارکرد درست بدن می شوند. غده هیپوفیز در مغز قرار گرفته است و همین وظیفه را دارد. غده هیپوفیز هورمونی به نام پرولاکتین در بدن ترشح می کند که در صورتی که کمتر و یا بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن این کار را انجام دهد، فعالیت بعضی از ارگان های بدن را مختل می کند، برای تنظیم نمودن میزان ترشح هورمون ها در بدن می توانید به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی تجیوز شده را استفاده کنید. قرص کابرگولین یکی از این داروها است که در این مطلب به نحوه مصف و عوارض احتمالی آن می پردازیم.

قرص کابرگولین چیست؟

قرص کابرگولین (Cabergoline) از داروهایی است که میزان هورمون پرولاکتین ترشح شده از غده هی‍پوفیز را در مغز کاهش داده و از این طریق اختلالات هورمونی را درمان می‌کند. از این دارو برای کنترل و درمان بیماری پارکینسون و درمان اختلالات قاعدگی نیز استفاده می‌شود.

قرص کابرگولین (Cabergoline)؛ موارد مصرف و عوارض قرص کابرگولین

موارد مصرف، نام های تجاری، عوارض و تداخل دارویی

نام های تجاری : Dostinex

موارد مصرف : رفع اختلالات هورمونی

عوارض این دارو : تهوع، یبوست، سردرد، ضعف، سرگیجه، خواب‌ آلودگی، ضربان قلب نامنظم، تعریق، افزایش یا کاهش وزن، گرفتگی پا و خشکی دهان

تداخل دارویی :  داروهای خواب‌آور، داروهای آرامبخش، داروهای ضد تشنج، داروهای ضد درد، داروهای ضدافسردگی و داروهای کاهش‌دهنده فشار خون

نحوه مصرف قرص کابرگولین و مقدار آن

مقدار دقیق مصرف این دارو در بیماری های مختلف متفاوت است و باید توسط پزشک تعیین شود. این دارو معمولا دو بار در هفته و حداقل برای 6 ماه مصرف می شود. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز مصرفی دارو را تغییر دهد تا مطمئن شود بهترین نتایج را دریافت می کنید.

نکاتی درم ورد مصرف قرص کابرگولین

 1. در صورت داشتن هر گونه حساسیت دارویی نباید از این دارو استفاده کنید.
 2. چنانچه فشار خون بالا داشته و یا سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی-تنفسی را داشته‌اید تنها با نظر پزشک باید از این دارو استفاده کنید.
 3. اگر به بیماری‌های کبدی مبتلا هستید قبل از مصرف دارو پزشک را در جریان قرار دهید.
 4. در مورد تمام داروهای دیگر (مخصوصا داروهای فشار خون) که استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 5. بهتر است طی درمان با این دارو با پزشک خود در ارتباط باشید.
 6. برای اطمینان از این که این دارو به وضعیت شما کمک می‌کند، خون شما باید به طور منظم برای اندازه‌گیری سطح پرولاکتین مورد آزمایش قرار گیرد.
 7. اگرچه انتظار نمی‌رود این دارو به جنین آسیب برساند اما با این وجود در صورتیکه باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.
 8. چنانچه در دوران شیردهی به نوزاد به سر می‌برید قبل از مصرف این دارو پزشک را در جریان قرار دهید.
 9. دارو را مطابق دستور پزشک مصرف کنید.
 10. چنانچه مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید و به زمان مصرف بعدی نزدیک بودید، دوز فراموش شده را رها کرده و طبق برنامه مصرف دارو را ادامه دهید. هیچ گاه برای جبران نوبت فراموش‌شده میزان دارو را در نوبت بعدی افزایش ندهید.
 11. ممکن است با مصرف این دارو دچار سرگیجه شوید. بنابراین به هنگام تغییر وضعیت بدن احتیاط کنید.
 12. در صورتیکه با مصرف این دارو دچار مشکلات پوستی، دشواری تنفس یا تورم در صورت، دهان و یا گلو شدید، مصرف دارو را قطع کرده و به اورژانس مراجعه کنید.
 13. اگر طی مصرف این دارو دچار تنگی نفس، سرفه خشک، ضعف و خستگی، کاهش وزن سریع، از دست دادن اشتها، درد کمر و تورم در مچ پا شدید مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

در این مطلب اطلاعات دارویی قرص کابرگولین را خواندید و امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!