مجله تاپ‌ناز‌

معرفی کلیسای جامع بارسلونا و تصاویر این کلیسای زیبا

کلیسای جامع بارسلونا

عکس های کلیسای معروف در بارسلونا

کلیسای جامع بارسلونا (کلیسای صلیب مقدس و سنت اولالیا)

اگر قصد سفر به کشور اسپانیا را دارید و می خواهید از این کشور بازدید کنید یکی از گزینه های اصلی بارسلونا است. این شهر دیدنی های زیادی دارد که یکی از آنها کلیسای جامع بارسلونا است.

کلیسای جامع بارسلونا قدمتی دیرینه دارد و در میدان گوتیک که مرکز تاریخی بارسلونا است قرار گرفته است.این کلیسای جامع رومی همواره به فعالیست خود به عنوان محلی برای عبادت و برگزای مراسم جشن های مذهبی ادامه می داد. کلیسای جامع بارسلونا بسیار عظیم و با شکوه است و بین قرن های 13 تا 15 میلادی ساخته شده است و گفته می شود فعالیست اصلی در توسعه و ساخت این کلیسا در قرن 14 میلادی صورت گرفته است.

 

کلیسای جامع بارسلونا

کلیسای زیبای جامع در بارسلونا

در کشور اسپانیا بیشتر مردم این کلیسا را، کلیسای جامع بارسلونا می نامند اما اسم کامل این کلیسا، کلیسای صلیب مقدس و سنت اولالیا است. نام ان کلیسا اشاره دارد به این که کلیسا برای یادبود سنت اولالیا ساخته شده است. محلی های این کشور بر این باور هستند که در زمان سلطه رومی ها بر این منطقه دختر جوانی به نام اولالیا بوده که می خواسته سنت های مذهبی مسیحیت را به جا آورد و رومی ها از این کار او بسیار خشمگین شده اند و او را درون بشکه ای پر از چاقو های تیز و برنده قرار داده اند و او را در سرازیری تپه این شهر رها کرده اند تا بمیرد. آنها اعتقاد دارند که جسد این دختر درون دخمه ای در کلیسا مدفون است.

لا سئو

 

اگر در سفر به اسپانیا به دنبال کلیسای جامع بارسلونا می گشتید و از مردم محلی درباره آن سوالی پرسیدید و آن ها با نام لا سئو به شما پاسخ دادند متعجب نشوید. لغت سئو در زبان کاتالانی به معنی جای نشستن است. آن ها به خاطر این که اسقف اعظم در این کلیسا سکونت دارد این نام را برای کلیسای جامع بارسلونا انتخاب کرده اند. در حال حاضر اسقف اعظم بارسلونا به نام Juan José Omella i Omella که در سال ۲۰۱۵ به این مقام رسیده است در این کلیسا سکونت دارد.

 

کلیسای جامع بارسلونا

باسیلیکای کوچک

در سراسر جهان حدود ۱۷۰۰ باسیلیکا وجود دارد و فقط چهار مورد از آن ها به عنوان باسیلیکای بزرگ شناخته می شوند و بقیه لقب باسیلیکای کوچک را از آن خود کرده اند. این لقب ویژه به این خاطز است که کلیسای جامع بارسلونا به خاطر طبیعت فوق العاده و امتیازات ویژه اش شناخته می شده است.

رسمیت یافتن در سال ۱۳۳۹

ساخت کلیسای جامع بارسلونا در حدود دو قرن به طول انجامید. ساخت آن اواسط قرن ۱۳ میلادی آغاز شد و تا قرن ۱۵ میلادی ادامه یافت. در واقع در سال ۱۲۹۸ میلادی کلنگ ساخت کلیسا زده شد. اگرچه کار ساخت صومعه حدود ۱۵۰ سال بعد به اتمام رسید اما از سال ۱۳۳۹ استفاده از آن شروع شد و از همان زمان تبدیل به یکی از مهم ترین مراکز مذهبی در شهر بارسلونا شد.

 

معماری گوتیک کلیسای جامع

کلیسای جامع بارسلونا در محله قدیمی و تاریخی گوتیک قرار گرفته است. این محله مملو از ساختمان های تاریخی است که با سبک معماری گوتیک ساخته شده اند. به همین دلیل جای تعجب نیست که کلیسای جامع هم بیش از همه بخاطر معماری باشکوه گوتیک اش مورد تحسین قرار بگیرد. مهم ترین ویژگی معماری این کلیسا طاقی های نوک تیز است که هم از هم داخل کلیسا و هم از دور کاملا قابل مشاهده هستند.

بازسازی های نئوگوتیک قرن نوزدهمی

بله، با این حالی که کلیسا دارای ویژگی های معماری گوتیک قرن ۱۴ است اما بازسازی هایی که روی این کلیسا انجام شده برخی ویژگی های نئوگوتیک را هم به آن اضافه کرده است. نتیجه این کار ترکیبی بی نظیر از معماری قرن ۱۴ و ۱۹ شده که به زیبایی هرچه تمام تر در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

صومعه ای در کنار کلیسا وجود دارد!

این صومعه در سال ۱۴۴۸ ساخته شده و درست در کنار کلیسای جامع قرار دارد. اگر برای بازدید به این کلیسا رفتید حتما سری به صومه تاریخی هم بزنید و از فضای آرامش بخش آن لذت ببرید. درخت های نخل سربه فلک کشیده سایه ساری لذتبخش ایجاد کرده اند و این صومعه و باغ را به باغی مخفی در پشت هیاهوی کلیسای جامع تبدیل کرده اند.

۱۳  غاز در این کلیسا زندگی می کنند!

یکی از ویژگی های منحصربفرد این صومعه که برای بازدیدکنندگان هم جذابیت زیادی دارد ۱۳ غاز مشهور هستند. گفتیم که کلیسای جامع بارسلونا به نام کلیسای سنت اولالیا هم نامیده می شود. سنت اولالیا دختری ۱۳ ساله بوده که بیگناه و به طرز فجیعی کشته شده است. از آن زمان همیشه ۱۳ غاز سفید در این صومعه زندگی می کنند که نمادی از سن سنت اولالیا هنگام مرگ بوده است. در داخل صومعه مجسمه ای از سنت اولالیا را هم می توانید مشاهده کنید. حضور این غازهای سفید و زیبا در فضای سرسبز باغ صومعه چشم اندازی بسیار دل انگیز ایجاد کرده است.

 

کلیسای جامع بارسلونا

شمع های برقی جایگزین شمع های سنتی شده اند!

یکی از رسم و رسوم مسیحیان این است که هنگام حضور در کلیسا و نیایش شمع روشن می کنند. با این حال، در کلیسای جامع بارسلونا این رسم جای خود را به روشی نوین و مدرن داده است.

 

کلیسای جامع بارسلونا یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری این شهر و کشور اسپانیاست و سالانه میلیون ها گردشگر برای بازدید از این کلیسا به بارسلونا سفر می کنند. اگر این حجم از بازدیدکنندگان بخواهند هرکدام یک شمع روشن کنند هر روز انبوهی از شمع در این کلیسا جمع می شود. به همین دلیل مسئولین این کلیسا تدبیری اندیشیده اند و شمع های برقی را جایگزین شمع های سنتی و مومی کرده اند. البته علاوه بر مصرف بالای شمع، روشن کردن این تعداد بالای شمع می تواند خط آتش سوزی را زیاد کند و تهدیدی برای جان توریست ها باشد.

» همچنین ببینید : 

کلیسای وانک در اصفهان -گردشگری ایران

عکس های جالب از کلیسای یخی

کلیسای جامع تثلیث، بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان +تصاویر

عکس های کلیسای بانوی ما در آنتورپ – بلژیک

مطالب مشابه را ببینید!