مجله تاپ‌ناز‌

روشن شدن پوست ؛ با 15 ماسک و برنامه غذایی پوستی روشن و صاف داشته باشید

برای اینکه پوست روشن و سفیدی داشته باشید می توانید با روش های خانگی و 5 نوع ماسک سفید کننده که از مواد طبیعی تشکیل شده اند استفاده کنید.

معرفی ماسک های مناسب خانگی و گیاهی برای روشن شدن پوست

یکی از مواردی که باعث زیبایی می شود رفع تیرگی پوست و داشتن پوست روشن است که در این مطلب روش های روشن کردن پوست با نسخه های طب سنتی را بررسی می کنیم. در این مطلب ماسک های طبیعی روشن کننده پوست را معرفی می کنیم.

15 روشن کننده و سفید کننده پوست خانگی

1- ماسک پاپایا و عسل:

برای تهیه این ماسک به یک قاشق چای خوری عسل و نصف فنجان پاپایا نیاز دارید. تکه های پاپایا را خرد و له کنید و یک خمیر ضخیم و صاف بدست آورید. سپس عسل را به این خمیر اضافه کنید و بگذارید تا مواد به خورد هم بروند. این خمیر یا ماسک را به مدت 20 دقیقه روی پوست خود قرار دهید و سپس با آب گرم بشویید و دوباره با آب سرد بشویید. هر شب قبل از خواب این ماسک را امتحان کنید. این ماسک برای پوست های چرب و معمولی مناسب است.

 

احتیاط: پاپایا ممکن است برای بعضی ها ایجاد حساسیت کند و اگر شما به پاپایا حساس هستید از آن استفاده نکنید.

 

روشن کننده پوست

2- ماسک پوست پرتغال خشک شده و ماست:

به مقداری پوست پرتقال و یک قاشق غذاخوری ماست احتیاج داریم. در ابتدا باید پوست پرتقال را به مدت 3 روز در مقابل نور خورشید قرار دهیم تا خشک شوند. بعد از خشک شدن آنها را پودر می کنیم. یک قاشق غذاخوری از پودر بدست آمده را با ماست ترکیب می کنیم تا خمیری صاف و نسبتا ضخیم به دست اید. ماسک و خمیر را بر روی پوست خود قرار بدهید و بعد از حدود 20 دقیقه با آب گرم بشویید. می توانید از این ماسک هر شب استفاده کنید. این ماسک برای انواع پوست مناسب است.

 

 

روشن کننده پوست

3- ماسک گوجه فرنگی،ماست و جو پرک:

برای تهیه این ماسک به یک قاشق چای خوری ماست تازه و یک قاشق جوی پرک و یک عدد گوجه فرنگی نیاز دارید.

گوجه فرنگی را نصف کنید و آب ان را بگیرید. سپس جو پرک را درون کاسه بریزید و آب گوجه فرنگی و ماست را با آن مخلوط نمایید، پوست را تمیز بگیرید و این مخلوط را بر روی پوست قرار دهید. بعد از گذشت 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید. می توانید این ماسک را 2 یا 3 بار در هفته مورد استفاده قرار دهید.

این ماسک برای پوست معمولی و چرب مناسب است.

روشن کننده پوست

 

4-ماسک شیر،آب لیمو و عسل:

تمام مواد را مخلوط کنید. صورت خود را خوب بشویید و تمیز باشد. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و بعد از گذشت 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این ماسک بهتر است قبل از خوابیدن استفاده شود و در نظر داشته باشید که برای انوع پوست هم مناسب می باشد.

احتیاط: اگر حس سوش کردید که به دلیل اسیدی بودن لیمو است خیلی سریع ماسک را بشویید و کمی یخ بر روی ناحیه ملتهب قرار بدهید.

روشن کننده پوست

5- ماسک آرد نخود چی و گلاب یا ماست:

دو قاشق ارد نخودچی و سه قاشق چای خوری گلاب برای این ماسک مورد نیاز است.

مواد را با هم ترکیب کنید و وقتی ترکیب همگن شد و ینواخت شد می توانید مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر پوست شما چرب و نرمال است از گلاب و اگر پوست شما خشک است از گلاب استفاده نید. بعد از 30 دقیقه با اب گرم بشویید و بهتر است که قبل از خوابیدن انجام دهید.

احتیاط: مطمئن شوید که برای پوست های خشک،به جای گلاب ،از ماست استفاده کنید.و گرنه مایک گلاب باعث میشود که پوستتان خشک تر هم شود.

روشن کننده پوست

6- ماسک پودر پوب صندل :

یک قاشق غذاخوری از پودر پوب صندل و یک قاشق غذاخوری از پودر بادام و شیر را با هم مخلوط کنید تا خمیری صاف به دست آید و سپس مصرف کنید.

احتیاط: اگر به لبنیات حساسیت دارید بهتر است به جای شیر از گلاب یا آلوئه ورا استفاده کنید.

روشن کننده پوست

8- ماسک مرکبات:

به یک سفیده تخم مرغ، یک قاشق چای خوری اب گریپ فروت، یک قاشق چای خوری ابلیمو و دو قاشق چای خوری خامه ترش نیاز دارید.

سفیده تخم مرغ را درون یک کاسه بریزید و هم بزنید تا پف کند و در کاسه دیگر خامه ترش و اب گریپ فروت و لیمو را با هم ترکیب کنید و د آخر این دو ترکیب را با هم مخلوط کنید. ماسک را بر روی صورت خود بمالید و بعد از 15 دقیقه بشویید. این ماسک را قبل از خواب استفاده کنید. این ماسک برای پوست های چرب معمولی و مختلط مناسب است.

 

احتیاط: افرادی که پوست خشک دارند ،هم میتوانند از این ماسک استفاده کنند ،اما مطمئن باشند که بلافاصله بعد از آن ،پوست خود را مرطوب کنید.

روشن کننده پوست

9- آب سیب زمینی:

برای این ماسک فقط به یک سیب زمینی نیاز دارید. پوست سیب زمینی را بگیرید و خرد کنید و مواد را در قسمت هایی که می خواهید روشن شود، بمالید. بعد از 20 دقیقه با اب بشویید. می تانید آب سیب زمینی را بگیرید و با استفاده از یک پد به صورت خود بمالید. بهتر است این کار را تا سه بار در هفته انجام دهید. این ماسک برای هر نوع پوستی مناسب است.

احتیاط: توجه داشته باشید که این ماسک سبب خشکی پوست میشود، سپس فراموش نکنید که بلافاصله بعد از آن ،از مرطوب کننده استفاده کنید.تا برای انواع پوست مناسب شود.

روشن کننده پوست

10- ماسک آرد برنج و شیر:

نیاز به نصف فنجان برنج خام و 4 قاشق چای خوری شیر دارید.

برنج خام را خوب پودر کنید و با شیر ترکیب کنید و این مخلوط را بر روی پوست خود بمالید و بعد از 30 دقیقه با آب گرم بشویید، این کار باید دو تا سه بار در هفته تکرار کنید. این ماسک برای هر نوع پوستی مناسب است.

احتیاط : اگر به لبنیات حساسیت دارید، میتوانید گلاب و یا آب معمولی را جایگزین کنید.

روشن کننده پوست

11- ماسک زغال اخته:

به تعدادی زعال اخته و نصف فنجان ماست نیاز دارید. زعال اخته را له کنید و با ماست مخلوط نمایید و بعد این ترکیب را روی صورت خود بمالید و بعد از 15 دقیقه با اب گرم بشویید. این کار را دو بار در هفته و قبل از خواب انجام دهید. این ماسک برای انواع پوست مناسب است.

 

احتیاط: اگر به زغال اخته حساس هستید باید قبل از استفاده به عنوان ماسک بر روی صورت، بر روی دیگر قسمت های بدن تست کنید.

روشن کننده پوست

12- اسکراب آلوئه ورا و آرد برنج:

یه یک عدد برگ الوئه ورا و دو قاشق غذاخوری ارد برنج نیاز است.

درد ابتدا برگ الوئه ورا را باز کنید و ژل داخت ان را تخلیه کنید. سپس ارد برنج را درون ژل خیس نمایید و خیلی آرام و به صورت دایره ای روی پوست خود ماساژ دهید. چند دقیقه صبر کنید و سپس ابتدا با اب گرم و بعد با آب سرد بشویید. با یک پد صورت خود را خشک کنید و از مرطوب کننده استفاده کنید. این اسکراب را بعد از ظهر استفاده کنید تا تاثیر شگفت انگیز ان را کمی بعد ببینید. این اسکراب برای انواع پوست مناسب است.

احتیاط: در هنگام استفاده از اسکراب،به آرامی این کار را انجام دهید ؛ اعمال فشار بیش از حد میتواند به پوست شما آسیب برساند.

روشن کننده پوست

13- اسکراب جوش شیرین:

شما به یک یا دو قاشق غذا خوری جوش شیرین و آب نیاز دارید.

این دوعنصر را با هم ترکیب کنید،تا حالت خمیری ایجاد شود سپس آن را به مناطقی که میخواهید روشن شوند،به مدت 5 دقیقه قرار دهید بعد آن را با آب بشویید و از کرم مرطوب کننده ،استفاده کنید. برای اینکه واقعا تفاوت را در پوست خود احساس و مشاهده کنید،هفته ای یکبار این کار را تکرار کنید. این اسکراب برای انواع پوست مناسب می باشد.

احتیاط: اگر پوست حساسی دارید،از این اسکراب استفاده نکنید.

روشن کننده پوست

14- ماسک سفید کننده شیر:

شیر یک سفید کننده طبیعی پوست است و شما میتوانید،شیر را به تنهایی استفاده کنید و یا اینکه چند قاشق غذا خوری،لیمو و یا عسل به آن اضافه کنید پس برای این کار فقط به 2 یا 3 قاشق غذا خوری شیر خام نیاز دارید.

شیر را روی پوست خود برای چند دقیقه ،ماساژ دهید ؛ این کار را به آرامی و از بالا به پایین و از پایین به بالا ماساژ دهید و بعد ازماساژ، صورت خود را فقط با آب بشویید.این ماسک برای انواع پوست،مناسب است.

احتیاط: مراقب باشید،که اگر پوست شما در معرض آکنه قرار دارد.از این ماسک استفاده نکنید که وضیعت را بدتر میکند.

روشن کننده پوست

روشن شدن پوست با ماسک شیر

15- روغن های گیاهی و طبیعی برای روشن شدن پوست:

این روغن ها بسیار مستعد ایجاد آلرژی هستند، پس حتما قبل از استفاده از آن تست کنید.

1- اسانس روغن گل رز:

این اسانس دارای عطری خوشایند میباشد و باعث میشود که پوست شما روشن شود و آکنه ،زخم و چین و چروک را کاهش میدهد ؛ شما به یک فنجان شیر سرد و ده قطره از اسانس روغن گل رز نیاز دارید.

روغن و شیر را با هم،به خوبی مخلوط کنید و سپس برای مدتی حتی روی کل بدن خود بمالید و بعد با آب بشویید شما میتوانید این کار را هر روز،یا یک روز در میان انجام دهید.این روغن برای انواع پوست،مناسب است.

2- روغن اسانس پرتقال

این روغن ،برای ترویج تولید کلاژن،مناسب میباشد بنابراین،با علائم پیری ،مانند چروک ها و لکه های تیره مبارزه میکند و همچنین از آسیب پوست،در برابر uv محافظت میکند ودر نتیجه ،باعث روشن تر شدن و سالم تر شدن پوست میشود. شما به 3 الی 4 قطره از اسانس پرتقال، 3 الی 4 قطره روغن نارگیل و جوجوبا نیاز دارید ؛ در ابتدا،این دو روغن را ترکیب و روی بدن خود به مدت 4 تا 5 دقیقه ماساژ دهید و بعد از دقایقی ،با آب گرم بشویید ؛این کار را ،هر روز به مدت یک یا دو هفته انجام دهید. این روغن،برای انواع پوست مناسب است.

3- روغن اسانس لیمو:

این روغن ،خواص چند منظوره دارد ضد عفونی کننده،ضد باکتریایی ،ضد آنتی اکسیدان و مرطوب کننده میباشد و همچنین باعث جوان سازی پوست شما میشود و ان را روشن تر میکند. شما به 3 یا 4 قطره روغن اسانس لیمو ،یک قاشق غذا خوری روغن جوجوبا یا آب نیاز دارید ؛ این روغن را با جوجوبا یا آب مخلوط کنید و روی پوست خود بمالید. برای دقایقی این کار را ادامه دهید و سپس با آب بشویید و یا میتوانید از یک تکه پنبه برای پاک کردن آن استفاده کنید ؛ به مدت یک هفته،هر روز این کار را تکرار کنید.این روغن،برای انواع پوست مناسب است.

احتیاط: بعد از اعمال این روغن،بلافاصله در معرض نور خورشید قرار نگیرید.زیرا ممکن است ،باعث آفتاب سوختگی شود.

4- روغن اسانس ( نرویلی که در صنعت عطر سازی کاربرد دارد.)

این روغن،بر ای روشن شدن پوست به خوبی کاربرد دارد.و برای پوست های چرب بسیار مناسب است. و این روغن ،خواص ضد پیری هم دارد. شما به چند قطره روغن نرویلی ،یک قاشق غذا خوری و یک قاشق غذا خوری روغن حاصل نیاز دارید ؛ ابتدا هر دو روغن را با هم ترکیب کنید و روی پوست خود اعمال کنید.برای چند دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را بشویید یا با دستمال مرطوب یا پنبه پاک کنید .این کار را برای چند روز،تکرار کنید ؛ این روغن برای انواع پوست مناسب میباشد.

روشن کننده پوست

روشن شدن پوست با روغن های گیاهی

توصیه های روزانه مراقبت از پوست:

  • در کنار داروهای خانگی که در بالا ذکر شده است.این نکات را رعایت کنید تا سریع تر به نتیجه برسید:
  • صورت خود را هر روز ،یکبار در صبح و یکبار در شب با یک پاک کننده ملایم و مناسب نوع پوست خود،پاک کنید.
  • از اسکراب های ساده ،مثل آنهایی که در این مقاله ،ذکر شده است میتوانید دو یا سه بار در هفته استفاده کنید.
  • از ماسک ها بیشتر از دوبار در هفته ،استفاده نکنید.
  • برای خشک کردن پوست صورت و گردن از حوله های نرم استفاده کنید.
  • استفاده از یک تونر، در هنگام مراقبت از پوست شما ضروری است که PH پوست را متعادل میکند و به عنوان یک مرطوب کننده نیز کاربرد دارد.

روشن کننده پوست

توصیه هایی فوق العاده برای مراقبت از پوست

همیشه از مرطوب کننده هایی که برای پوست شما مناسب است ،استفاده کنید به عنوان مثال:

اگر پوست چرب دارید، از مرطوب کننده های بدون روغن استفاده کنید.

اگر پوست خشک دارید، از مرطوب کننده های قوی تر روغنی استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب هرگز نباید تمام شود و از بین برود،و مدام باید تمدید شود.چه هوای آفتابی باشد چه ابری.

متخصصان پوست توصیه میکنند از کرم های حداقل spf20 استفاده نمایند.

همیشه قبل از خوابیدن آرایش خود را پاک کنید.

اگر این کارها را به صورت روزانه انجام دهید، ما به شما تضمین میدهیم که پوستتان در عرض چند روز سالم تر میشود.

روشن کننده پوست

بهترین روش ها برای روشن شدن پوست

تغذیه ای برای روشن شدن پوست صورت و بدن

رژیم های غذایی هم میتوانند،به روشن شدن پوست شما کمک کنند ؛ پوست شما یک انعکاس مستقیم از چگونگی رژیم غذایی شما است علاوه بر اجتناب از مواد غذایی نا سالم مانند:غذاهای چرب ،تند،شیرین، میتوانید ،مواد غذایی خاصی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که به روند بهبود پوستتان کمک میکند.

غذاهای غنی از ویتامین c مثل:پرتقال و گریپ فوروت ،انبه، زغال اخته،کرم بروکلی و توت فرنگی.

ویتامین E یک ویتامین عالی برای حفظ پوست شماست.

آوو کادو،روغن زیتون، بادام سرشار از ویتامین E هستند.

اسیدهای چرب امگاء موجود در ماهی و دانه های چیا پوست شما را جوان سازی میکند.

خوردن اسفناج (چه پخته چه خام) باعث سم زدایی بدن و رفع چین وچروک میشود.

روشن کننده پوست

انواع ماسک برای روشن شدن پوست

» همچنین ببینید :

برای روشن و سفید شدن پوست چه بخوریم؟

ماسک های موثر سفید کننده و روشن کننده پوست صورت

پوست تیره را اینگونه روشن کنید

روشن کردن پوست تیره با لیمو در منزل

مطالب مشابه را ببینید!