مجله تاپ‌ناز‌

پاک کردن لکه استفراغ و بوی بد استفراغ از روی فرش و لباس ها

استفراغ وقتی روی فرش و لباس بریزد لکه ایجاد می کند و حتما بوی بدی هم می دهد، بهتر است در ابتدا مواد را با دستمال بردارید و سپس برای رفع آن از نمک، بکینگ پودر و شامپو استفاده کنید.

استفراغ را چطور از روی فرش پاک کنیم؟

 • لباس مناسب و دستکش را بپوشید، طوری که لباس های خانگ شما هنگام کار کردن کثیف نشود. دستکش ها مانع از بو گرفتن دست می شود.
 • درب ها و پنجره ها با باز کنید تا بویی در خانه نماند.
 • از حوله کاغذی و دستمال برای برداشتن استفراغ جامد استفاده کنید و آن را در سطل زباله بریزید. این دستمال ها را در ماشین لباسشویی نشویید زیرا ممکن است مواد آن به لباس بچسبد.
 • بعضی از مواد جاذب مانند نمک، بکینگ پودر، نشاسته ذرت، شن یا دئودرانت فرش را در بخش آلوده بریزید و محل را به مدت 15 دقیقه ترک کنید، این کار باعث می شود که استفراغ از الیاف فرش بلند شود.
 • جاروبرقی را بردارید و مواد باقیمانده را دور بریزید.
 • برای تمیز کردن محل آلوده می توانید از شامپو فرش استفاده کنید.

پاک کردن لکه استفراغ و بوی بد استفراغ از روی فرش و لباس ها

پاک کردن لکه استفراغ از روی فرش

 • لکه ها را با یک پارچه مرطوب تمیز و پاک کنید. پارچه را به زمین نسایید زیرا باعث می شود که مواد استفراغ لای الیاف فرش بروند.
 • بگذارید قسمتی را که تمیز کرده اید، یک شب بماند و به صورت طبیعی خشک شود.
 • اگر فرش را بخوبی تمیز کرده باشید و تهویه اتاق هم مناسب باشد، ممکن است بوی تند و زننده استفراغ باز هم ادامه داشته باشد. اگر بو خیلی تند بود، این مراحل را دوباره انجام دهید.
 • قسمت آلوده شده روی فرش را می توانید با استفاده از یک بخار شو به صورت کامل تمیز کنید. بخار باعث از بین رفتن بکاتری ها و میکروب هایی که باعث ایجاد بوی بد می شوند تاثیر دارد.
 • برای اطمینان از تمیزی کامل میتوانید از برخی ضد عفونی کننده ها نیز استفاده کنید.
 • از یک دئودورانت فرش برای اسپری کردن روی محل مورد نظر استفاده کنید ؛ و نیز میتوان از روغن مرکبات ، روغن درخت چای یا روغن اسطخودوس برای تمیز کردن فرش از هرگونه بوی بد استفاده کرد.
 • پس از انجام تمامی این مراحل فرش کاملا تمیزمیشود ، اکنون یک بار دیگر با دستمالی تمیز محل مورد نظر را تمیز کنید.

پاک کردن لکه استفراغ و بوی بد استفراغ از روی فرش و لباس ها

پاک کردن لک استفراغ از روی لباس ها و فرش

روش های پاک کردن لکه و از بین بردن بوی بد استفراغ از روی لباس

استفراغ بوی خیلی بدی دارد و ممکن است به راحتی از بین نرود به حدی که شاید لکه کاملا از بین برود ولی بوی آن هنوز به جا مانده باشد به طوریکه لباس قابل استفاده نباشد.

برای همین باید قبل از شستشو با ماده ای جاذب بوی بد ایجاد شده را از بین ببرید. این ماده جاذب می تواند پودرهایی مانند جو شیرین، نمک یا پودر بچه باشد. برای از بین بردن بوی بد وقتی لکه هنوز تازه است این پودر را روی آن بریزید وقتی پودر خیس و خمیری شد آن را بردارید و در صورت نیاز مجددا این کار را تکرار کنید.

پاک کردن لکه استفراغ و بوی بد استفراغ از روی فرش و لباس ها

رفع بوی بد استفراغ و پاک کردن لکه

روش پاک کردن لکه استفراغ خشک شده از روی لباس

در صورتی که هنگام ریختن استفراغ از روی لباس فرص تمیز کردن لکه را ندارید و لکه خشک شد نگران نباشید و به این دلیل که باز هم می توانید آن را از بین ببرید به روشی که در ادامه که می خوانید عمل کنید.

برای پاک کردن لکه خشک شده استفراغ از روی لباس باید هر گونه ماده اضافی را با یک دستمال یا قاشق یا چاقو از روی لباس جدا کنید و سپس آب ولرم را با فشار زیاد روی لکه بگیرید یک یک این که لباس را داخل یک ظرف پر از آب ولرم قرار دهید تا خیس شود.

سپس مایع یا پودر شستشوی لباس روی لباس بریزید در این مرحله لباس را بر اساس دستورات نوشته شده روی برچسب مراقبتی بشویید. این روش شستشو را 2 تا 4 بار تکرار کنید تا دیگر اثری از لکه باقی نماند.

پاک کردن لکه استفراغ و بوی بد استفراغ از روی فرش و لباس ها

مطالب مشابه را ببینید!