مجله تاپ‌ناز‌

عوارض و فواید خودارضایی بر سلامت بدن زن و مرد

عوارض و فواید خودارضایی

خودارضایی بر خلاق بعضی از تصورات و باورها قدیمی برای بدن عوارض حانبی و جسمی در پی ندارد. ولی اگر در انجام خود ارضایی افراط شود باعث می شود که به روابط شما و زندگی روزمره شما آسیب وارد شود. اگر خود ارضایی در وقت مناسب انجام شود حتی می تواند برای بدن و روحیه هم مفید باشد.

عوارض و فواید خود ارضایی بر سلامت و اثرات آن

خودارضایی یا جلق زدن یک رفتار رایج بین جوانان و نوجوانان است. راهی طبیعی و ایمن برای کشف بدن، احساس لذت و ازاد کردن تنش های جنسی است که افراد مختلف با جنسیت و سن و نژادهای متفاوت این عمل را انجام می دهند.

انجام افراطی خود ارضایی می تواند به زندگی روزمره شما آسیب وارد کند.

» همچنین بخوانید : روشهای ترک خود ارضایی دختران

عوارض خود ارضایی 

ار لحاظ علمی خودارضایی هیچ گونه عارضه جسمی ندارد، ولی بیشتر مردم بعد از آن احساس گناه می کنند که به دلیل تصورات و ذهنیت بدی است که از گذشته ها وجود داشته است.

 

خود ارضایی و احساس گناه

بعضی از زنان و مردان به دلیل اعتقادات مذهبی، فرهنگی و یا معنوی نسبت به خود ارضایی اجساس گناه می کنند. این عمل نه غلط و نه غیر طبیعی است ولی ممکن است شما هنوز حرف هایی بشنوید مبنی بر اینکه خود ارضایی کاری کثیف و مضر است. اگر شما هم از انجام آن احساس گناه می کنید با کسی که به او اعتماد دارید درباره این نیاز و این راه برای رفع آن صحبت کنید تا بر احساس گناه تان غلبه کنید. امروزه متخصصانی در زمینه ی امور جنسی وجود دارند که می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند.

اعتیاد به خود ارضایی

بعضی از نان و مردان ممکن است بخ عمل خودارضایی معتاد شوند. وقتی شخص به این مرحله می رسد که تکرار عمل خود ارضایی منجر به مواد زیر شود :

•    از انجام امور روزمره تان باز بمانید.

•    از درس و شغل خود عقب بمانید.

•    دیدارهای دوستانه و خانوادگی را کاهش بدهید.

•    فعالیت های اجتماعی را از دست بدهید.

اعتیاد به خود ارضایی ضربه ی زیادی به روابط انسانی و دیگر موارد زندگی تان وارد می کند. ممکن است شغل و تحصیل شما را مختل کند و زندگی عادیتان را به خطر بیندازد. همچنین می تواند به روابط و دوستی های شما لطمه بزند، چون دیگر مثل گذشته به آنها اهمیت نمی دهید و برایشان وقت کافی نمی گذارید. اگر فکر می کنید که به خود ارضایی اعتیاد پیدا می کنید و ازین بابت نگران هستید، با یک پزشک یا مشاور در مورد راه های کاهش آن صحبت کنید. گفت و گو درمانی برای مدیریت و کنترل اعتیاد شما مفید است.

همچنین می توانید خودتان را با فعالیت های دیگری مشغول کنید. دفعه بعدی که میل به خود ارضایی داشتید راه های زیر را امتحان کنید:

•    رفتن به پیاده روی

•    نوشتن یک متن

•    بیرون رفتن با دوستان

•    دویدن

آیا خود ارضایی بر کاهش میل جنسی اثر می گذارد؟ 

برای زنانی که با کسی در رابطه ی جنسی نیستند، مالش با دست، در قالب خود ارضایی باعث افزایش میل و احساس جنسی می شود. در واقع به دنبال ۲ تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۹ به این نتیجه رسیدند که استفاده از وسایل لرزاننده در میان زنان و مردان مستقیما باعث افزایش میل جنسی، برانگیختگی و تحریک شدن پیش از فعالیت جنسی می شود. همچنین گزارش می شود که برای زنان خواص ضد درد و برای مردان نعوظ بهتری داشته باشد.

خود ارضایی برای مردان روی آستانه ی تحریک پذیریشان در طول رابطه ی جنسی تاثیر مثبت دارد. در عین حال تحقیقات نشان داده انجام خود ارضایی با شدت زیاد باعث کاهش تحریک پذیری در مردان می شود. کارشناسان سلامت جنسی پیشنهاد می کنند که برای حفظ سطح تحریک پذیری از روش های مختلف برای خود ارضایی استفاده کنید.

عوارض و فواید خودارضایی

فواید خود ارضایی

خود ارضایی یک عمل سالم است که از لحاظ روحی و جسمی فواید زیادی دارد. تحقیقات انجام شده در زمینه ی رابطه ی جنسی و گزارشات معقول حاصل از آن، مالش دستی را چه در رابطه ی جنسی و چه به صورت خود ارضایی برای موارد زیر مفید می دانند:

•    رهایی از تنش های روحی

•    خواب بهتر

•    بهبود خلق و خو

•    آرامش

•    رسیدن به لذت

•    شل شدن عضلات و آرامش

•    رهایی از تنش جنسی

•    داشتن رابطه ی جنسی بهتر

•    شناخت بهتر نیازها و خواسته های تان

خود ارضایی و سرطان پروستات

بعضی تحقیقات نشان می‌ دهد که انزال های منظم خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد، اگرچه هنوز دلیل آن را نمی دانند.

یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که خطر سرطان پروستات در مردانی که حداقل ۲۱ بار در ماه انزال را تجربه می کنند تا ۲۰ درصد کاهش می یابد. یک مقاله ی استرالیایی در سال ۲۰۰۳چاپ شد که طبق آن رابطه ی مستقیمی بین دفعات انزال و کاهش خطر سرطان پروستات وجود دارد. با اینحال مدارک محکمی وجود ندارد که نشان دهد انزال منظم مانع از سرطان پیشرفته ی پروستات می شود.

 خود ارضایی در طول دوران بارداری

هورمون ها در طول دوران بارداری تغییر می کنند که باعث افزایش میل جنسی در بعضی از زنان باردار می شود. خود ارضایی راهی امن برای تخلیه ی نیازهای جنسی در این دوران است. با این کار هم چنین برخی عوارض بارداری شامل کمردرد کاهش می یابد. ممکن است زنان باردار قبل و بعد از خود ارضایی دچار انقباضات آرام یا شدید عضلانی یا دردهایی شبیه درد زایمان شوند. این دردها به طور طبیعی از بین می روند. اما اگر متوجه شدید که دردتان رو به افزایش است و از بین نمی رود به پزشک خود مراجعه کنید .

خود ارضایی ممکن است برای زنانی که دوران بارداری سخت و پر خطری را سپری می کنند صحیح نباشد زیرا به ارگاسم رسیدن در این زمان می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

جمع بندی

خودارضایی یک راه امن، سالم و طبیعی برای تمرین دوست داشتن خود و بهبود سلامتی است که می تواند فواید روحی و جسمی هم داشته باشد. علیرغم اعتیاد به آن، هیچ مضراتی برای این عمل ذکر نشده است. برای لذت بردن از خود ارضایی باید راحت و آرام و بدون داشتن احساس گناه و شرم باشید. با یک روانشناس و مشاور و یا فردی که مورد اطمینان است راجع به احساست منفی خود در این مورد صحبت کنید.

» همچنین بخوانید : 

اطلاعات کامل در مورد خود ارضایی

دلیل خودارضایی مردان متاهل چیست؟

مطالب مشابه را ببینید!