مجله تاپ‌ناز‌

آشنایی با تمام عوارض داروهای بیهوشی

عوارض داروهای بیهوشی

داروهای بیهوشی ممکن است برای سلامت عوارضی داشته باشند. از شایع ترین عوارض داروهای بیهوشی می توان به ایجاد مشکلات پوستی و کاهش حافظه اشاره کرد که در ادامه مطلب با این عوارض بیشتر آشنا می شوید.

عوارض داروی بیهوشی پس از عمل یکی از شایع ترین مشکلاتی است که خیلی از افراد از آن شاکی هستند، این عوارض خیلی سریع بعد از تمام شدن عمل جراحی شروع می شود و ممکن است به مدت طولانی روی فرد تاثیر بگذارد.

عوارض داروهای بیهوشی به شرایط جسمی و فیزیکی فرد ربط دارد و در هر فردی می تواند تفاوت داشته باشد. این عوارض ممکن است از ابتدا خود را نشان دهند و یا می تواند در طول مدت زمان بیشتری عوارض خود را روی بدن بگذارند.

تمام عوارض داروهای بیهوشی

وقتی که فرد از اتاق عمل به اتاق ریکاوری منتقل می شود ممکن است عوارض داروهای بیهوشی به صورت زیر ظاهر شوند.

 

حالت تهوع مداوم و استفراغ: 

یکی از شایع ترین عوارض داروهای بیهوشی که سریع پس از اتمام عمل ایجاد می شود حالت تهوع و استفراغ است. این حالات می تواند برای چند روزی باقی بماند. در اینجا شما می توانید برای درمان حالت تهوع از روش های طبیعی و یا قرص ضد تهوع کمک بگیرید.

 

خشک شدن دهان:

یکی دیگر از عوارض شایع داروهای بیهوشی که بلافاصله پس از بی هوش شدن آن را احساس می کنید خشک شدن شدید دهان می باشد جوری که نوشیدن آب برای شما سخت باشد.

 

تب و لرز: 

کاهش میزان دمای بدن پس از تمام شدن جراحی یکی از نشانه های عوارض داروهای بیهوشی می باشد، این عارضه می تواند چند ساعت در بدن بماند.

 

گلو درد:

باید بگوییم که این مورد ربطی به عوارض داروی بیهوشی ندارد، گلو درد به این دلیل است که لوله ای برای کمک به تنفس در دهان شما گذاشته می شود و ممکن است باعث ایجاد گلو درد می شود.

احساس گیجی:

یکی از ابتدایی ترین عارضه داروهای بی هوشی که از همان ابتدا در فرد ایجاد می شود احساس منگ بودن است این عارضه به دلیل اثراتی است که داروی بی هوشی ایجاد می کند. شما می توانید با نوشیدن آب از این احساس بکاهید.

 

درد عضلات:

این درد به دلیل آن است که زمانی که فرد بی هوش می شود تمام عضلات وی به صورت آرامیده در می آید و زمانی که فرد به هوش می آید عضلات منقبض شده و باعث ایجاد درد ماهیچه می شود.

 

خارش:

برخی از دارو های خاصی در بی هوش وجود دارند که اثراتی مانند خارش را بر جای می گذارند.

 

مشکل در دفع ادرار:

بعد از به هوش آمدن ممکن است که نتوانید به راحتی ادرار کنید، این مشکل با گذشت ۱ الی ۲ روز رفع خواهد شد. این عارضه در زنان به صورت بی اختیاری دیده می شود اما در مردان عدم کنترل ادرار مشاهده می شود.

 

سردرد:

 معمولا دارو هایی که برای پایین آورد فشار خون استفاده می کنند بعد از به هوش آمدن می تواند باعث بروز سردرد شدید شود.

 

آلزایمر:

 محققان دریافته اند که اثرات و عوارض داروی بیهوشی می تواند حجم مغز را کم کند و میزان قدرت ذهنی را کاهش دهد به خصوص در افراد مسن که می تواند به صورت زوال عقل آشکار شود. همچنین اثرات دارو های بیهوشی باعث به وجود آمدن اختلالات شناختی می شود که می تواند زمینه های ابتلا به آلزایمر را به وجود آورد. این اثرات در افراد مسن می تواند تا ۶ ماه بعد از عمل جراحی ادامه داشته باشد.

 

عوارض دارو های بیهوشی در کودکان

داروی های بیهوشی برای کودکان هم عوارضی دارد و ممکن است به صورت مشکلات عصبی و تغییر یافتن ساختار مغز کودک باشد. این عوارض در کودکانی که زیر 4 سال سن دارند می تواند مشکلات گفتاری و کم شدن ضریب هوشی را در بر داشته باشد. این اتفاق میزان ماده خاکستری در مغز را کاهش می دهد.

بیشترین داروهایی که برای کودکان استفاده می شود شامل : ایزوفلوران، سووفلوران، هالوتان است.

 

عوارض دارو های بیهوشی در افراد مسن

عوارض داروی بیهوشی می تواند اثرات بلند مدت داشته باشد که البته رایج نیست و بیشتر در بین افراد مسن این مشکلات به وجود می آید.

  1. هذیان گویی: این اثرات علاوه بر وجود حس گیجی و منگی برای افراد مسن تر هذیان گویی را هم در بر دارد. این عارضه می تواند برای ۱ هفته یا بیشتر باقی بماند.
  2. مشکلات حافظه: این مشکل در بعضی از افراد به صورت مختل شدن حافظه بروز پیدا می کند، این عارضه مربوط به دارو های بی هوشی نیست چرا که بیشتر از عوارض خود عمل جراحی است، این عوارض بیشتر شامل افراد مسن ۶۰ سال به بالا دیده می شود و اگر این افراد مشکلات زیر را داشته باشند این عارضه در آن ها بیشتر می شود. از جمله این مشکلات:
  • کسانی که قبلا دچار سکته قلبی شده اند
  • کسانی که دچار بیماری های قلبی هستند
  • کسانی که دچار بیماری های ریوی هستند
  • کسانی که مبتلا به آلزایمر هستند
  • کسانی که مبتلا بیماری پارکینسون هستند.

بیشتر افراد تصور می کنند که بیهوشی عوارضی مانند ریزش مو و مشکلات پوستی ایجاد می کند که این موضوع درست نیست زیرا که دلیل مشکلات می تواند استرس زیاد برای عمل جراحی باشد.

مطالب مشابه را ببینید!