مجله تاپ‌ناز‌

کنترل خشم آنی، بد اخلاق شدن و عصبانیت با این روش ها

یکی از واکنش ها و احساسات انسان، خشم و عصبانیت است که چیزی مهم است و باید بتوانیم آن را کنترل کنیم و هنگامی که عصبانی می شویم قبل از اینکه صحبتی کنیم باید نفس عمیق بکشیم و به حرفی که می خواهیم بزنیم، خوب فکر کنیم.

20 روش برای کنترل خشم و عصبانیت و بد اخلاقی

وقتی که مترو دیر به ایستگاه می رسد در اول صبح شما بسیار خشمگین م شوید؟ هنگامی که در محل کار روز سختی داشته اید و همه چیز طبق روال عادی خود پیش نرفته است، شما احساس خستگی می کنید؟ خستگی یک احسس طبیعی و سالم است ولی باعث بروز مشکلاتی در زندگی می شود.

در این مطلب 20 روش برای مقابله با عصبانیت و خلق خوی بد را به شما می گوییم.

 

کنترل خشم و عصبانیت

راه های کنترل خشم و عصبانیت

برای کنترل خشم و عصبانیت خود این کارها را انجام دهید

1. کمی زمان به خود بدهید:

اگر حس خستگی در شما به آرامی بیشتر می شود، خودتان را از وضعیتی که در آن هستید باید دور کنید. نفس عمیق بکشید و خیلی آرام تا 10 بشمارید این روش باعث آرام شدن می شود و شما را از شیوه غلط وکنش نشان دادن دور می کنید و به شما اجازه می دهد تا مشکلاتتان را حل کنید.

 

2. خشم خود را به زور سرکوب نکنید:

اغلب مردم با یک چیز ناامید می شوند و در نهایت خشم را با خود نگه می دارند، مدتها پس از گذراندن دلیل واقعی. اگر قبل از اینکه به خانه برسید، کار خود را دوست ندارید، به ورزشگاه یا کتابخانه بروید کمی وقت بگذارید تا از خشم گذر کنید تا بقیه روزتان از بین نرود.

 

3. یک دفتر یادداشت روزانه برای خود داشته باشید:

سعی کنید در یک دفترچه برای روحیه خود در طول دو هفته یادداشت بنویسید. مراقب زمان هایی باشید که دچار تشدید عصبانیتشده اید، و زمانی سعی کنید آرام باشید. نوشتن آنچه که اتفاق افتاده است برای خلق و خوی شما، چگونگی برخورد با خشم خود و نحوه واکنش مردم به شما کمک خواهد کرد.

 

4. تکنیک های آرامش را تمرین کنید:

هنگامی که عصبانی می شوید، سعی کنید جایی را که احساس خوشحالی و آرامش می کنید تجسم کنید ، نفس عمیق بکشید و یک کلمه یا عبارت خوشایند را در ذهن خود تکرار کنید ،همانطور که مکان را پیش بینی می کنید. تکرار کنید و مکان را تجسم کنید، تا زمانی که احساس می کنید کنترل خشم خود را در دست دارید.

 

5. پیاده روی کنید:

ورزش به خودی خود می تواند یک برطرف کننده ی استرس بزرگ باشد، زیرا بدن اندورفین را به هنگام راه رفتن آزاد می کند. خودتان را از وضعیتی که به شما تحمیل شده است،خارج کنید ، پیاده روی کنید و فرصتی برای پاکسازی ذهن خود و به دست آوردن دیدگاه های جدید بگیرید ؛ هنگامی که احساس می کنید آماده برای مقابله با این وضعیت هستید، به منزل برگردید.

کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم و عصبانیت با پیاده روی

6. درکلاسی که لذت می برید، شرکت کنید:

سعی کنید به یک کلاس پیوندی که در آن شما فرصتی برای خنثی کردن و ابراز خشم خود را از طریق روش دیگری خواهید داشت،بروید ، کلاس های ورزشی ، تئاتر و نمایش همه راه های عالی برای رها کردن تنش و ایجاد محیط آرام و شاد هستند.

7. ذهنیت خود را تغییر دهید:

گاهی اوقات افراد با داشتن یک چشم انداز منفی، می توانند یک مکالمه استرس زا را بیشتر دچار استرس کنند ، گاهی اوقات حق دارید آزرده باشید، اما همیشه سعی کنید از یک دیدگاه دیگر به این مسئله نگاه کنید.

اغلب افکار بدبینانه می توانند باعث شوند همه چیز بدتر از آنچه تصور می کنید، باشد؛ سعی کنید از خودتان بپرسید که آیا بدبین، خوش بین و یا واقع بین هستید.

8. فکر کردن به یک خاطره ی خنده دار:

اگر یک روز طولانی و پرتحرک داشته باشید، هر چیزی از خانه گرفته تا رفت و آمد تا هنگام شب می تواند باعث خشمتان شود. هنگامی که احساس می کنید که تمرکز و خشم شما بر روی چیزی کوچک است، به یک خاطره خنده دار فکر کنید و آرامش خود را با خانواده یا دوستان خود حفظ کنید.به یاد بیاورید که این موقت است وچند ساعت دیگر حتی مهم هم نیست.

9. در مورد اینکه چه احساسی دارید، صحبت کنید:

اگر بیشتر با یک شخص درگیر می شوید، سعی کنید با وی صحبت کنید تا به شما کمک کند. اگر شریک زندگیتان تمیزکاری خانه را نادیده میگیرد، بگو:”من ناراحت هستم، باید هر شب خانه را خودم تمیز کنم”، به جای اینکه “هرگز خونه رو تمیز نمیکنی “.

به جای اینکه احساساتتان را در مورد دیگران کنار بگذارید، در مورد احساساتتان بحث کنید. آنها خشم شما را متوقف خواهند کرد و به جای آن سعی در کمک خواهند داشت.

10. کینه نورزید:

وقت خود را در مورد رویدادهایی که شدید و غیر قابل تغییر هستند، تلف نکنید. این امر زندگی شما را روز به روز سخت تر می کند، و به احتمال زیاد افرادی که احساس خشم می کنند ،حتی در مورد مسئله فکرهم نمی کنند. استدلال های قدیمی را خرد کنید و تمرکز کنید تا خودتان را خوشحال کنید.

کنترل خشم و عصبانیت

نحوه کنترل خشم و عصبانیت

11. گوش دادن به موسیقی در طول زمان استرس :

اگر از مسیر محل کارتان نفرت دارید، MP3 پلیر به همراه آورده و به آلبوم مورد علاقه خود گوش کنید ،تا زمانی که وارد شوید ، اگر از مسیر محل کارتان متنفر نیستید هم، یک آلبوم خوش انرژی برای گوش دادن خود دانلود کنید.

اگر با خلق و خوی خود مشکلی داشته باشید، انجام وظایفی که شما از آنها متنفر هستید، می تواند این حساسیت شما را تشدید و شما را در تمام طول روز با خشم همراهی کند. گوش دادن به موسیقی درحالی که شما انجام وظیفه ناخوشایندی دارید ،می تواند به کاهش و جلوگیری از هر گونه احساس خشم کمک کند.

12. راه حلی را شناسایی کنید:

اگر تمایل دارید که در همان حالات عصبانی باشید، بارها و بارها به طور خاص همان روشهای ابراز خشم همیشگی را تکرار کنید. اگر از وضعیت اتاق فرزند نوجوان خود ناراحت هستید، در اتاق وی را ببندید ، اگر شریک شما هرگز، زمانی که نیاز به صحبت با وی دارید، با شما ارتباطی برقرار نمی کند این مشکل را حل کنید سعی کنید به خودتان یادآوری کنید که ابراز خشم، راه حل نیست.

13. پیدا کردن دلایل:

اگر در مورد محیط زیست و یا سیاست، خشم شما افزایش می یابد، در حالی که مردم در مورد این مسائل بحث می کنند، از گفتگو در این موارد خودداری کنید. اگر مکان های شلوغ را دوست ندارید، تمام وقت خود را صرف آرامش کنید. اگر چیزهای خاصی خشم شما را تشدید می کند، از آنها اجتناب کنید یا آنها را به طور کامل برای زندگی آرام تر حذف کنید.

14. در طول روز، آلارم تنظیم کنید:

اگر خشم خود را اغلب در حالی که در محل کار هستید، نمی توانید مهار کنید در طول روز چندین آلارم بر روی تلفن خود تنظیم کنید. هنگامی که زنگ هشدار می زند، یک دقیقه به خودتان بیایید.

در طول این مدت فکر کنید که چگونه احساس می کنید و به چه دلیل این احساس را دارید. اگر احساسات منفی ای دارید، به آنها پاسخ دهید، بدانید مجبور نیستید بیشتر وقت خود را در مورد آن صرف کنید.بعد از یک دقیقه، دوباره کارهای خود را دسته بندی کنید و به کار خود ادامه دهید.

15. از رایحه های آرام بخش استفاده کنید:

اگر منزل یا یک اتاق دارید که اغلب در آنجا احساس آرامش می کنید، عطر هایی را که برای اتاقتان دوست دارید ،مانند:عصاره ی اسطوخدوس، خریداری کنید. هنگامی که در اتاق هستید، عطر آن را با احساس آرامش و فضا در آمیخته و اگر با پارچه یا دستمال کوچک معطر نیز همراه خود داشته باشید، می توانید بعدها در موقعیت های استرس زا، از آن استفاده کنید تا به آرامش برسید.

16. لبخند:

هنگامی که خشمتان قلیان می کند، آخرین چیزی که بیشتر مردم می توانند انجام دهند لبخند است ؛ با این حال، لبخند زدن واکنش استرسی بدن شما را ، در حالی که احساس خشم را تضعیف می کند ،کاهش می دهد.

کنترل خشم و عصبانیت

راههای کنترل خشم و عصبانیت

17. حرکات کششی صبحگاهی:

صبح ها، اکثر مردم تمایل دارند بیدار شوند، آلارم را خاموش کرده و به حمام بروند. با این حال، اگر احساس خشم صبحگاهی کوتاه دارید و فردی صبحگاهی نیستید، هنگامی که از خواب بیدار می شوید، حرکات کششی انجام دهید ، این امر چند دقیقه قبل از آماده شدن زمان می دهد، و برای عضلات شما مناسب است، و می تواند خیلی آرام کننده باشد.

18. به محیط اطرافتان نگاهی بیندازید:

سعی کنید محیط اطراف خود را تغییر دهید ،اگر به طور منظم در همان مکان های خشم هستید. اگر احساس می کنید که احساس خستگی شما در یک مکان خاص مانند محل کار یا باشگاه افزایش می یابد، این سؤالات را بپرسید.

آیا آدمهای اینجا را دوست دارم؟ آیا خوشحالم که اینجا هستم؟ اگر پاسخی نباشد، ممکن است که شما نیاز به پیدا کردن یک مکان جدید، جایی که احساس می کنید کم تنش تر است ،نیاز دارید.

19. جایی را پیدا کن که می توانی در آنجا تنها باشی:

اگر مکان خاصی را بسیار تنش زا میدانید و زمانی که در آنجا هستید، مرتبا خشم خود را در حال افزایش میبینید، یک مکانی پیدا کنید که می توانید برای چند دقیقه کاملا به تنهایی در آنجا سپری کنید. حتی اگر یک توالت یا یک راهرو خالی باشد، حتی تنها یک دقیقه می تواند زمان کافی برای آرام کردنتان باشد.

20. بدانید چه وقت به کمک نیاز دارید.:

کنترل خشم می تواند یک مسئله واقعی برای بسیاری از مردم باشد ؛ اگر به طور مرتب احساس می کنید که نمی توانید خشم خود را کنترل کنید، و به اعتقادتان بخش بزرگی از زندگی شما است که نمی توانید کنترل کنید، به دنبال کمک حرفه ای باشید، تا بتوانید کنترل احساسات خود را دوباره به دست آورید.

موفق باشید!

کنترل خشم و عصبانیت

کمک گرفتن برای کنترل خشم خود

مطالب مشابه را ببینید!