درمان قطعی ریزش مو با استفاده از PRP

ریزش مو, درمان ریزش مو

عضو انجمن جراحان عمومی و متخصص پوست و مو گفت: از دو سال گذشته تاکنون پدیده‌ای جدید با عنوان PRP وارد ایران شده که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود و در حال حاضر اقتصادی‌ترین روش درمان است.

به گزارش فارس، در شرایطی که بیماران دچار عارضه ریزش مو از هیچ تلاشی جهت درمان این مشکل و زیبایی خود دریغ نمی‌کنند و در آشفته بازار تبلیغات انواع روش‌های درمان در مسیر گمراهی قرار گرفته‌اند که کدام روش کم عوارض‌تر و البته اقتصادی‌تر است، هجمه‌ای از تبلیغات برای درمان این معضل در سطح جامعه وجود دارد.

در میان این روش‌های موجود PRP روش نوینی است که هزینه‌های عمل آن با کیت‌های استاندارد در حدود 20 درصد هزینه‌های عمل کاشت مو است و جالب اینکه با وجود این صرفه اقتصادی چشمگیر از عوارض بسیار کمتری در قیاس با روش کاشت مو برخوردار است.

در این زمینه متخصص بیماری‌های پوست و مو سید حسن موسوی شفق در مورد ریزش مو افزود: ریزش مو و طاسی مشکلی است که سال‌های سال است مردان و حتی زنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، کلاه گیس‌های مختلف، کاشت مو، پیوند مو، استفاده از محصول‌های ریزش مو و قرص و داروها و در نهایت روش PRP مسیر تحولی است که مردان و زنان کم مو و بی مو طی کرده‌اند تا بلکه بتوانند طاسی سر خود را پنهان کرده و زیبایی خود را بیابند.

وی در ادامه در مورد درمان‌های ریزش مو در سال‌های گذشته که نتیجه چندانی در قطع ریزش مو نداشته است، بیان کرد: در سال‌های قبل کاشت موهایی نه چندان مرغوب وارد ایران شد و کم کم رشد کرد تا کار به پیوند مو کشید و استفاده از محلول‌ها برای رویش مجدد و خوردن قرص‌های روی، اکوفان، فیناستراید که همیشه کنار همه درمان‌ها وجود داشته و بسیاری سعی کرده‌اند تا با استفاده مداوم از این قبیل قرص‌ها از ریزش موهایشان جلوگیری کنند، اما امروزه دیگر دوره این درمان‌ها به سر آمده و عصر، عصر روش درمان به وسیله PRP است.

این متخصص در مورد PRP که پدیده‌ای جدید است و حدود دو سال است که وارد ایران شده و برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود، اظهار کرد: PRP پدیده‌ای جدید است که دو سال است که وارد ایران شده و هنوز هم برای بسیاری ناشناخته است و مثل هر پدیده نو ظهوری همه به دنبال به دست آوردن عوارض، هزینه‌ها و نتایج آن هستند.

از این رو گفت‌وگویی با ماهور طباطبایی عضو انجمن جراحان عمومی و یکی از پزشکان عرصه زیبایی تکنولوژی PRP رفتیم تا ایشان روشنگر ابهامات موجود در مورد این پدیده نوظهور باشند.

وی در مورد چگونگی روش درمان با استفاده از PRP است، تصریح کرد: در این روش از فرد همانند آزمایش چکاپ، مختصری خون گرفته می‌شود، خون گرفته شده در کیت‌های مخصوص و استاندارد تهیه شده و توسط سانتریفیوژهای مخصوص پلاکت‌ها و پلاسمای آن جدا می‌شود که اصطلاحا به PRP اطلاق می‌شود، PRP به دست آمده غلیظ شده، فعال می‌گردد و توسط یک دستگاه مخصوص به ناحیه سر تزریق می‌شود، لازم به ذکر است که قبل از تزریق، سر بیمار با پمادهای مخصوص بی حس می‌شود لذا بیمار درد زیادی هنگام تزریق احساس نمی‌کند.

طباطبایی در مورد نتایج به دست آمده از این روش تاکید کرد: تا کنون بیش از یک هزار تزریق جهت درمان ریزش مو انجام شده است و نتایج به دست آمده در مورد بیمارانی که فقط PRP انجام داده‌اند حاکی از رضایت بیماران از 73 درصد تا 95 درصد است و بیمارانی که PRP همراه با درمان تکمیلی دارویی انجام داده‌اند نتایج مثبت و رضایتمندی تا 97درصد افزایش یافته است و در تمامی موارد ریزش مو متوقف شده و نتایج اعلام شده در مورد رویش مجدد محسوب می‌شود.

وی در مورد دیگر کاربردهای PRP علاوه بر ریزش مو اضافه کرد: درمان چروک، سیاهی و پف دور چشم، جوان سازی پوست صورت و گردن، بهبود آثار زخم و سوخت‌گیری، دروان آثار آکنه و بهبود زخم‌های دیابت و در حال حاضر از این روش در درمان طاسی و رفع چین و چروک و زخم‌هایی که بر اثر جراحت‌های طولانی مدت به وجود آمده‌اند (زخم بستر) و شاخه‌های دیگری از علم پزشکی مانند ارتوپدی نیز استفاده می‌شود.

مطالب مشابه را ببینید!