مجله تاپ‌ناز‌

نگاهی به دره خزینه استان لرستان مکانی زیبا

دره خزینه استان لرستان

دره خزینه استان لرستان در پلدختر

استان لرستان یکی از زیباترین استان های ایرانی است که دارای مناظر طبیعی و بکر است و گنجینه های تاریخی را در خود جای داده است. لرستان، استانی کوهستانی است که در غرب ایران واقع شده است و دارای ابشار های متعدد، کوه های زیبا، تنگه ها و دره های زیبا و جنگل های بلوط است که باعث شده مسافران زیادی به استان بروند.

این استان علیرغم زیبایی های زیاد و پتانسیل زیادی که برای گردشگری دارد، اما به دلیل تبلیغات کم، زیاد موفق به جذب گردشگر نشده است و در جایگاه واقعی خود قررار نگرفته است.

این استان بیش از 40 هزار سال قدمت دارد و به همین دلیل جذابیت های زیادی را در خود جای داده است اما در این مطلب ما نمی خواهیم در مورد یک مکان تاریخی حرف بزنیم بلکه می خواهیم یکی از شگفتنی های طبیعی استان لرستان را معرفی کنیم. درزه خزینه پلدختر در شهر پلدختر قرار گرفته و به دلیل طبیعت زیبایی که دارد معروف شده است.

درزه خزینه یکی از زیباترین مکان های استان لرستان است که بلندترین پل معلق خاورمیانه روی آن قرار گرفته است، این دره به دلیل فرسایش طولانی در طی صدها سال به وجود آمده است و شباهت زیادی به دره شگفت انگیز گرند کانیون در آمریکا دارد و به گرند کانیون ایران ملقب شده است و جالب این است که رودخانه کرخه از این دره رد می شود و به زیبایی این دره افزوده است.

یکی از نقاط دیدنی این دره، پل معلق روی آن است که بلندترین پل اران و خاورمیانه است. این پل 112 متر طول و 85 متر ارتفاع دارد و پل معلق مشگین شهر با اختلاف 5 متر، دومین پل معلق ایران است. پل معلق بر روی دره قرار گرفته است و آب رودخانه کرخه از زیر ان عبور می کند. وقتی روی این پل می ایستید گویی که بر روی بلندترین اسمانخراش دنیا ایستاده اید. با وجود این همه ارتفاع باز هم صدای رد شدن آب را از پایین دره احساس می کنید و به شما لذت می دهد. ایستادن بر بالای این پل واثعا ماجراجویانه است و حس خوبی به شما می دهد.

یکی دیگر از کارهای هیجان انگیزی که در بازدید از این منطقه ی چشم نواز می توانید بکنید، کوهنوردی است، به خاطر ارتفاعات و پستی و بلندی هایی که در اثر فرسایش در صخره های این منطقه به وجود آمده است فرصت عالی ای برای کوهنوردی در دل یکی از زیباترین طبیعت های ایران رقم خورده است.

همان طور که در بالا هم گفتیم این دره به خاطر شباهت زیادی که به گرند کانیون در آمریکا دارد به گرند کانیون ایران معروف شده است اما این شباهت در قسمتی از دره آن قدر شدت گرفته است که حتی ممکن است در تصاویر تشخیص بین این دو کار سختی باشد، همین موضوع باعث جلب توجه همگان شده است. به این قسمت از دره خزینه پلدختر پیچ نعل اسبی می گویند که در آن صخره در وسط منطقه قرار دارد و دور تا دور آن را آب فرا گرفته است.

دره خزینه استان لرستان

کی به دره خزینه پلدختر برویم؟

از آن جا که آب و هوای لرستان آب و هوایی کوهستانی است و این دره هم در منطقه ای آفتابگیر واقع شده است بهترین زمان بازدید از آن فصل بهار و پاییز است.

از استان لرستان بیشتر بدانید

استان لرستان درغرب ایران مساحتی حدود ۲۸۲۹۴ کیلومتر مربع دارد و طبق سرشماری یک میلیون و هفتصد  پنجاه و سه هزار نفر ار در خود جا داده است. همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد این استان به خاطر تبلیغات کم چندان توسط گردشگران شناخته شده نیست که این موضوع یک بعد مثبت و منفی دارد بعد مثبت آن این است که جاذبه های آن به نسبت دیگر شرهای ایران بهتر باقی مانده اند و همچنان بکر و دست نخورده هستند اما بعد منفی آن کاهش درآمدهای اقتصادی از طریق جذب گردشگر است البته در این چند سال اقدام های مختلفی مثل ساخت هتل های جدید و بیشتر کردن امکانات گردشگری شده است که همه ی این ها به نزدیک تر شدن این استان به جایگاه اصلی اش مفید است.

دره خزینه استان لرستان

تاریخچه ی این منطقه از ایران باعث شده تا به عنوان یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسانی شناخته شود و پیدا شدن کتیبه ها، سنگ نوشته ها و ظرف و ظروف سفالین و انجام تحقیقات و رمز گشایی آن ها باعث شده تا باستان شناسان به این حقیقت برسند. این استان با استان های همدان،کرمانشاه، ایلام، خوزستان، چهار محال و بختیاری، اصفهان و مرکزی همسایه است و گرچه از راه های مختلفی می توانید به آن جا سفر کنید اما به خاطر طبیعت زیبایی که در این منطقه و شهرهای اطراف آن وجود دارد بهتر است که از طریق وسیله نقلیه ی خودتان اقدام کنید. در ارتفاعات این استان هوا همیشه خنک است و بهتر است در صورت اقدام به سفر حتی در فصل تابستان لباس گرم و تجهیزات مورد نیاز را به همراه خود ببرید. همانطور که در بالا هم گفته شد این استان دیدنی های زیادی را در خود جای داده است که از بین آن ها می توان به قلعه فلک الافلاک، آبشار نوژیان، دریاچه گهر، غار کلماکره، آبشار و باتلاق های بیشه و… اشاره کرد.

دره خزینه استان لرستان

مطالب مشابه را ببینید!