ماه محرم 99 – 2020 چه روزی است؟ تاریخ شروع و پایان و روز عاشورا و تاسوعا

ماه محرم 98 – 2019 چه روزی است؟ تاریخ شروع و پایان و روز عاشورا و تاسوعا

تاریخ ماه محرم

شروع یا روز اول (یکم) ماه محرم سال 1442 قمری برابر با روز جمعه 31 مرداد 1399 خورشیدی و مصادف با 21  اوت 2020 میلادی میباشد.

پایان یا روز آخر (بیست و نهم) ماه محرم سال 1442 قمری برابر با روز چهارشنبه 28 شهریور 1399 خورشیدی و مصادف با 18 سپتامبر 2020 میلادی میباشد.

روز 8 شهریور ماه روز تاسوعا و روز 9 شهریور ماه روز عاشورا است.

روز 17 مهر روز اربعین حسینی است.

تقویم شهریور 99

تقویم شهریور 99

شب اول عزاداری ماه محرم برابر با پنجشنبه 30 مرداد است. عزاداری شب تاسوعا در جمعه 7 شهریور شهریور انجام می شود و روز شنبه 8 شهریور روز تاسوعا است. شب شنبه 8 شهریور شب عاشورا است و روز یکشنبه 9 شهریور هم روز عاشورا است.

ماه محرم در تقویم اسلام

ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و از جملهٔ ماه‌های حرام است. به‌همان‌گونه که پیش از ظهور اسلام، در دوران جاهلیت، جنگ و خونریزی در این ماه‌ها ممنوع بود، اسلام نیز همان را تأیید کرد.

در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجری كاروان حضرت امام حسین (علیه السلام) وارد كربلا شد و سپاهیان دشمن كه هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شد در روزهای تاسوعا و عاشورا كه روز نهم و دهم محرم می‌باشد او و یارانش را به شهادت رساندند.

امام هشتم شیعیان امام رضا(علیه السلام) در خصوص این ماه فرمود: در جاهلیت هم حرمت این ماه نگاه داشته می‌شد و در آن نمی‌جنگیدند ولی در این ماه، خون‌های ما را ریختند و حرمت ما را شكستند و فرزندان و زنان ما را اسیر كردند و خیمه‌ها را آتش زدند و غارت كردند و حرمت پیامبر را دربارة ذریه‌اش رعایت نكردند.

ماه محرم و طلوع هلال آن یادآور مصیبت بزرگ سید الشهداء علیه السلام است. ماه اندوه و حزن و ماه عزاداری دوستان اهل بیت علیهم السلام.

در این ماه و خصوصا در ده روز آغازین آن هر کدام از شیعیان بلکه هر مسلمانی وظیفه دارد تا حزن و اندوه خویش را در عزای فرزند رسول خدا صلی الله علیه وآله ابراز نماید گریستن درعزای امام حسین علیه السلام، سیاه پوشیدن، شرکت در مجالس عزا، برپاکردن مجالس عزا ویا کمکهای مادی ومعنوی در بهتر برگزارشدن این مجالس، راه انداختن دسته جات عزاداری و هر عملی که مصداق اقامه عزا برای سیدالشهداء علیه السلام باشد در تقرب انسان به خدای متعال نقش بسیار مهمی دارد.

✅ مطلب پیشنهادی: عکس استوری ماه محرم + متن و جملات مخصوص ماه محرم 99

مطالب مشابه را ببینید!