مجله تاپ‌ناز‌

روکش دندان | اطلاعات کاملی در مورد روکش دندان و قیمت آن

روکش دندان 

روکش و یا پروتز دندان ثابت، به انگلیسی dental crown نامیده می شود که شامل یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از فلز و سرامیک است که بر روی دندان های تخریب گسترده گذاشته می شود، تا علاوه بر محافظت از دندان در برابر شکستن، عملکرد و زیبایی دندان را هم بازگرداند.

انواع روکش دندان 

• روکشهای تمام فلزی ( all metal):

روکش های تمام فلزی تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته می شود که بسته به نوع فلزات موجود در آلیاژ ان می تواند فلز سفید و یا زرد باشد.

روکش دندان, قیمت روکش دندان, انواع روکش دندان

مزایا روکشهای تمام فلزی

 • این نوع روکش بهترین نوع روکش است.
 • به دلیل داشتن تراش بسیار کمر باعث سایش دندان های مقابل نمی شود.
 • این نوع روکش ماندگاری بالایی دارد زیرا کاملا فیت دندان می شود.

معایب روکشهای تمام فلزی

این نوع روکش دندان تنها عیبی که دارد ظاهر زشت آن است.

جنس این روکش هیچ وقت نمی تواند از یک فلز خالص باشد، همیشه آلیاژهای فلزی هستند که برای روکش دندانی مورد استفاده قرار میگیرند. این آلیاژها شامل :

آلیاژهای قیمتی ( precious): آنچه که در انواع روکش دندان به عنوان گلد استاندارد محسوب می شود همین نوع روکش است. ۶۰℅ این آلیاژها شامل فلزات قیمتی ( طلا، پلاتینیوم، وگاهی پالادیوم ) است که بالغ بر ۴۰℅ آن طلاست. این همان چیزیست که در اصطلاح عموم جامعه «دندان طلا» نامیده می شود.

آلیاژهای نیمه قیمتی (semi precious) : که بیش از ۲۵℅ از فلزات قیمتی تشکیل شده است.

آلیاژهای معمولی (non precious) : کمتر از ۲۵℅ فلزات قیمتی را شامل می شود. و بقیه آن شامل نیکل،کروم و…

• روکش سرامیکی دندان (all ceramic):

روکش های تمام سرامیک به صورت کامل از نوع چینی مانند پرسلن ساخته می شوند.

مزایا روکش سرامیکی دندان

 • این نوع روکش در مقایسه با روکش های PFM  که روتین مطب های دندانپزشکی هستند خیلی طبیعی تر به نظر می سند زیرا فلزی در زیر آن به کار نرفته است.
 • لبه فلزی ناشی از روکش های PFM  معمول وجود ندارد.
 • اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد، می تواند این روکشها را مد نظر داشته باشد.

روکش دندان

معایب  روکش سرامیکی دندان

ساختار این نوع روکش خیلی ضعیف است. پس فقط در دندان های قدامی که زیبایی مد نظر است مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع روکشهای سرامیکی ( تمام سرامیک )

-پرسلن جاکت کراون: که بیش از صد سال پیش با عنوان روکش تمام سرامیک ابداع شد و بسیار ضعیف است و به همین دلیل امروزه زیاد مورد استفاده نیست.

-پرسلنهای مدرن : که ادعا دارند با همان زیبایی جاکت کراون استحکام بالاتری دارند.

-روکش زیرکونیا : که به تفصیل درباره آن توضیح خواهم داد روکشهای pfm ترکیب سرامیک و فلز ( چینی باند شده به فلز ) روکشهای ترکیب سرامیک و فلزآنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطبهای دندانپزشکی استفاده می شود همین نوع روکش است.

روکش دندان

روکشهای pfm ترکیب سرامیک  و فلز ( چینی باند شده به فلز )

روکش های با ترکیب سرامیک و فلز هستند که به عنوان روکش به صورت غالب در مطب دندانپزشکی استفاده می شود. در واقع بخ فلزی دور تا دور دندان را پوشش می دهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب می شود و پرسلن یا چینی روی آن، زیبایی روکش را باعث می شود. در واقع زیبایی و استحکام خوبی به دندان می دهد.

مزایا روکشهایpfm

 • این نوع روکش استحکام بالاتری در مقایسه با روکش سرامیکی دندان دارد.
 • فیتنس خوب فلز با دندان (عمر این روکش ها از تمام فلزها کمتر و از تمام سرامیکها بیشتر است)

معایب روکشهای pfm

 • سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.
 • احتمال پریدگی و ترک چینی روکش وجود دارد.
 • بعضی از مواد فلز لبه روکش دیده می شود، بویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی می باشد به ویژه در دندانهای قدامی.
 • ضخامت بالاتری از دندان تراش می خورد.

روکش دندان

چه موقع نیاز به روکش دندان است؟

هنگامی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان به شدت آسیب دیده باشد و یا ترمیم های معمولی قابل پر شدن نباشد، یکی از مواردی که این موضوع را باعث می شود، بعد از درمان ریشه (عصب کشی) است.

دندانی که نیاز به روت کانال یا عصب کشی داشته باشد، نه تنها به دلیل پوسیدگی بخش وسیعی از تاج خود را از دست می دهد بلکه بعد از درمان ریشه هم خشک و شکننده می شود و چه بسا اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد می شود و از بین می رود.

مورد دیگر سمپتومها و علایم ترک در دندان می باشد، که شایع ترین علامت آن درد دندان در حین جویدن می باشد و دندانپزشک معمولا از طریق لق کردن دندان در جهات مختلف به این مشکل پی می برد. مورد دیگر استفاده از روکش بد رنگی دندان ها می باشد.

چگونه یک روکش زیبایی بر روی دندان قرار می گیرد؟

این روش درمانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. این درمان شامل دو مرحله است که بسیار مشابه روش درمانی روکش ونیر است. مراحل این روش درمانی به شرح زیر است:

مرحله اول:

در این مرحله دندان پزشک، دندان شما را برای روکش کردن آماده می کند. برای این کار دندان را قبل از تغییر شکل آن با استفاده از یک دریل کوچک تمیز می کند. ایده اصلی انجام این کار اطمینان از این موضوع است که دندان شما در شرایط مناسب برای درمان قرار دارد و امکان قرار دادن روکش بر روی آن وجود دارد. علاوه بر این لازم است اندازه و ظاهر دندان با روکش آن در این مرحله هماهنگی داشته باشد.

در ادامه دندان پزشک یک الگو از دندان های شما تهیه کرده و برای آزمایشگاه جهت ساخت قالب ارسال می کند. از این قالب برای ساخت روکش دندان استفاده می شود. در این زمان ممکن است از شما خواسته شود از یک روکش موقت تا زمان آماده شدن روکش نهایی استفاده کنید.

مرحله دو:

در این مرحله روکش جدید ساخته شده بر روی دندان شما قرار داده می شود. دندان پزشک در این مرحله سطح دندان را با اسید خراش می دهد تا بتواند یک سطح زبر بر روی آن ایجاد کند. انجام این کار باعث می شود روکش دندان بطور محکم به دندان بچسبد.

دندان پزشک در ادامه روکش را بر روی دندان شما قرار می دهد و از شما می خواهد مناسب بودن آن را قبل از چسباندن روکش به دندان بررسی کنید.

به هر حال مراحل فوق فقط برای روکش کردن یک دندان استفاده می شود. به این ترتیب اگر شما به دنبال روکش کردن چند دندان خود هستید، لازم است این روش درمانی بر روی هر یک از دندان ها مطابق مراحل فوق در چند جلسه درمانی انجام شود.

عمر یک روکش دندانی ( پروتز ثابت دندان ) چند سال است ؟

اصولا در یک حالت آرمانی دندانهای هر فرد تا پایان عمر او باید به او خدمت کند، اما متاسفانه عواملی از قبیل پوسیدگی، شکستن دندان، بیماریهای لثه و ….باعث می شود ما  دندانهای سالم اولیه خود را از دست بدهیم. در مورد روکش (پروتز ثابت دندانی ) هم وضع بر همین منوال است.

قاعدتا اگر بعد از گذاشتن روکش شما بهداشت دهانی خوبی داشته باشید، در عین حال مراجعه منظم به دندانپزشکتان جهت بررسی شرایط روکش را در برنامه خود قرار دهید، مسلما عمر روکش شما بیشتر می شود. و در صورت نیاز( موارد ذکر شده در بالا جهت تعویض روکش )، دندانپزشک به شما توصیه می کند که روکش دندان خود را عوض کنید.

فواید و عوارض روکش دندان

مهم‌ترین مزیت روکش دندان حفظ ساختار دندان در برابر شکستگی و نیز حفظ سلامت بافت‌های اطراف دندان و زیبایی آن شده است. روکش کردن دندان معمولا بدون عوارض است، اما گاهی ممکن چسب روکش در بیاید که شما در این حالت باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن را دوباره در جای خود قرار دهد. روکش کردن دندان معمولا بدون درد است.

مراقبت و نگهداری

پس از این که روکش دائمی قرار داده شد، دندان پزشک اطلاعاتی در مورد مراقبت و نگهداری از روکش دندان به شما می دهد. به طور کلی، حفظ بهداشت دهان و دندان با روزی دو مرتبه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یا استفاده روزانه از تمیز کننده‌های بین دندانی (مسواک‌ها مخصوص و خلال دندان) توصیه می‌شود.

این کارها باعث جدا شدن پلاک از جایی می‌شود که روکش به لثه می‌رسد و به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می‌کند.

از جویدن غذاهای سفت، یخ یا دیگر مواد خوردنی سفت خودداری کنید، زیرا این کار به روکش دندان شما آسیب وارد می‌کند. همچنین باید از جویدن ناخن‌های دست و دندان قروچه رفتن خودداری کنید، زیرا انجام این کارها باعث می‌شود که طول عمر و دوام روکش دندان شما کاهش پیدا کند.

در صورتی که بر حسب عادت دندان قروچه بروید، دندان پزشک محافظ دندان شبانه را برای محافظت از روکش‌ها در هنگام خواب توصیه می‌کند. عمر متوسط روکش‌های معمولی بین هشت تا ده سال است، پس از آن می توان اقدام به تعویض روکش دندان نمود.

قیمت روکش دندان

هزینه روکش دندان به جنس آن و دستمزد پزشک بستگی دارد و هزینه لابراتور هم می تواند متفاوت باشد. منظور از جنس روکش دندان بیشتر نوع ان می باشد که غالبا فلزی، سرامیکی، پرسلن باند شده به فلز و یا زیرکونیم می باشد.

ارزانترین نوع روکش، روکش های پرسلن باند شده به فلز هستند که البته قسمت روکش دندان در آنها به آلیاژ زیر آن بستگی دارد. اما با آلیاژ مرسوم در لابراتورهای دندانی، به صرفه ترین هزینه روکش دندان را دارند.

مطالب مشابه را ببینید!