مجله تاپ‌ناز‌

دلیل افسردگی پس از رابطه جنسی چیست؟

افسردگی پس از رابطه جنسی

بعضی از افراد، چه زن و چه مرد ممکن است پس از انجام رابطه جنسی دچار افسردگی پس از سکس (افسردگی پس از رابطه جنسی)  شوند که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد. اما راه درمان چیست؟

افسردگی پس از رابطه جنسی

در مطالعه جدید که توسط نشریه Journal of Sex & Marital Therapy  انجام شده است گفته شده که : خانم ها بعد از رابطه جنسی جای اینکه حس خوبی داشته باشند، احساس افسردگی می کنند که این حس فقط خاص زن ها نیست و مردها هم این حس را تجربه می کنند. این حالت غم و اندوه، افسردگی بعد از رابطه جنسی است.

درگذشته تصور می شد که این تجربه فقط مربوط به خانم ها است و تحقیقات علمی شواهدی پیدا نکرده بود که مردها هم دچار این حالت می شوند. در مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا روی مردهای استرالیایی صورت گرفت، حدود 41 درصد از افراد شرکت کننده، در طی 4 هفته قبل از انجام مطالعه و بررسی، افسردگی بعد از رابطه جنسی را تجربه کردند.

4 درصد از این افراد گفتند که همیشه پس از سکس دچار افسردگی می شوند. بعضی از احساساتی که این مردها گزارش کردند نوعی احساس بی انگیزه بودن و پوچی بود. بیشتر آنها در این مورد چنین گفتند : دوست ندارم بعد از سکس کسی مرا لمس کند و دلم می خواهد که تنها باشم. حس نارضایتی و آزردگی و بیقراری می کنم. فقط می خواهم تنها باشم و هیچ کاری انجام ندهم.

این جملات شاید برای شما هم آشنا باشند. با یک روانشناس بالینی و سکسولوژیست در مورد افسردگی پس از رابطه جنسی صحبت کردیم و هر چیزی را که لازم است در مورد افسردگی بعد از رابطه جنسی بدانید او برای شما می گوید.

افسردگی پس از رابطه جنسی دقیقا یعنی چه؟

احتمالا انتظار داریم که پس از رابطه جنسی حس سر حال بودن داشته باشیم و بسیار پر انرژی باشم. اما عده از افراد این چنین حس ها را ندارند، یعنی پس از سکس ممکن است آشفته، بد اخلاق، پمضطرب، افسرده و بسیار غمگین شوند. این اتفاق ارتباطی با احساس خیالی در مورد کیفیت رضایت از رابطه جنسی ندارند.

هیجانات فرد به روش منفی و بدی در او جاری می شوند و او تعجب می کند که چرا پس از رابطه جنسی تا این حد حس بدی دارد، و نمی تواند دلیلی برای این احساس پیدا کند.

علا‌ئم افسردگی پس از آمیزش جنسی چیست؟ 

علائم اولیه شامل احساس افسردگی می‌شود؛ یک واکنش هیجانی منفی که به دنبال ارگاسم ایجاد شده و هیچ دلیل خاصی نمی‌توان برای این حس بد و ناخوشایند پیدا کرد. ممکن است این حس تا چند روز بعد از رابطه جنسی نیز ادامه داشته باشد.

افسردگی پس از رابطه جنسی

دلیل افسردگی پس از آمیزش چیست؟ 

هر چند طبق تحقیقات به نظر می‌‌رسد بیشتر زنها دچار افسردگی بعد از رابطه جنسی می‌شوند، اما واقعیت این است که مردها نیز دچار چنین حالتی می‌شوند. دلایل واقعی هنوز شناخته شده نیستند. اما به نظر می‌رسد فرارسان‌های عصبی در ناحیه‌ای از مغز که مسئول تاثیر احساس خوب است، آنطوری که انتظار می‌‌رود، عملکرد طبیعی ندارند. سابقه‌ی مورد تجاوز قرار گرفتن در دوران کودکی ممکن است در برانگیختن این احساسات منفی نقش داشته باشند و خاطرات بد گذشته را یادآوری کنند.

به گفته‌ی سرپرست تحقیقات اگر قرار باشد چیزهایی را که در مورد افسردگی پس از رابطه جنسی در زنان می‌دانیم ملاک قرار دهیم، باید یک مدل زیستی – روانی – اجتماعی را فرض کنیم، چون طیفی از فاکتورها این میان وجود دارند که شامل زمینه‌ی ژنتیکی، فاکتورهای هورمونی احتمالی و پتانسیل آنها و فاکتورهای روانی – اجتماعی می‌شوند که ما هنوز آنها را نمی‌شناسیم.

آیا این احساس ارتباطی با زندگی جنسی یا شریک جنسی‌تان دارد؟ 

به نظر نمی‌رسد چنین ارتباطی وجود داشته باشد اما گاهی مسئله، پیچیده‌تر از این حرفهاست. این واقعیت که شما بعد ازرابطه جنسی احساس افسردگی و اندوه می‌کنید نمی‌تواند ارتباط مستقیمی با احساس شما نسبت به شریک جنسی‌تان داشته باشد، مگر اینکه بتوانید دلایل خاصی را مرتبط با شریک جنسی‌تان پیدا کنید که در آن زمان باعث احساس ناراحتی شما شده باشد.

احساس ناخوشایند بعد از ارضای جنسی، فراتر از صرفا ناامیدی و دردناک‌تر از احساس خجالت و شرمندگی است. این مشکل یک بیماریست که نیاز به مداخلات درمانی دارد.

در مورد این مشکل چگونه با همسرم حرف بزنم؟ 

درست مانند هر مشکل دیگری در رابطه جنسی باید همسرتان را در جریان قرار دهید. اگر او بعد از رابطه جنسی، افسرده و غمگین ببیند فورا تصور می‌کند در رابطه‌ی جنسی با او مشکلی دارید، از او راضی نیستید و یا او به قدر کافی برای‌تان خوب نیست. حتی اگر سعی کنید احساس منفی‌تان را پنهان کنید او باز هم ناراحتی شما را می‌بیند و پیش خودش قضاوت‌هایی خواهد کرد. همه‌ی اینها منجر به اختلاف شده و شرایط را بدتر می‌کند.

پس با همسرتان در مورد احساس‌تان حرف بزنید و به او این اطمینان را بدهید که احساس بد شما هیچ ارتباطی با کیفیت رابطه جنسی‌تان و احساس شما نسبت به او ندارد. از او بخواهید از شما حمایت کند و با هم به یک سکسولوژیست مراجعه کنید تا او در بیرون آمدن از این شرایط کمک‌تان کند.

اگر همسرم من را درک نکرد چطور؟ 

شرایط خیلی سختی خواهد بود اگر همسر نتواند یا نخواهد موقعیت را درک کند. درک کردن یا درک نکردن همسرتان می‌تواند به مسائل روحی و عاطفی بین شما و بلوغ هیجانی او ارتباط داشته باشد. اگر همسرتان تمایلی به همدلی و درک مشکل شما نداشته باشد، رابطه‌تان به خطر خواهد افتاد چون درک و حمایتی وجود نخواهد داشت.

افسردگی بعد از رابطه جنسی این پتانسیل را دارد که نه تنها موجب استرس خود ِ فرد بلکه باعث رنج و ناراحتی همسرش نیز بشود. زیرا بوسه، نوازش و گفتگو بعد از رابطه جنسی برای تقویت صمیمیت و ایجاد پیوند عاطفی ضروری‌اند.

حس منفی این مشکل این پتانسیل را دارد که پروسه‌های مهم رابطه زناشویی را مختل کرده و موجب اختلاف‌های گسترده در درون رابطه شود.

خوشبختانه مطالعه‌ی دیگری در سال 2015 روی زنان دچار مشکل افسردگی بعد از رابطه جنسی انجام شد دریافت هیچ ارتباطی میان افسردگی بعد از رابطه جنسی و میزان صمیمیت در رابطه‌شان وجود نداشته است.

برای این احساس ناخوشایندم چه می‌توانم بکنم؟ 

این کشل طوری نیست که اگر کاری نکنید به مرور زمان برطرف شود. نادیده گرفتن علائم آن می تواند مشکل را بدتر هم بکند، زیرا باعث اضطراب پبش از دخول و نگرانی از بابت هیجانات احتمالی پس از آن خواهد شد.

به متخصص جنسی مراجعه کنید تا اگر نیازی به دارو دارید بتوانید برای اختلال خلقی برای شما دارو تجویز کند. اگر هم لازم باشد ممکن است در کنار دارو درمانی، تحت مشاوره هم قرار بگیرید زیرا شاید خود دارو عوارضی داشته باشد که باعث اختلال در آمیزش جنسی شود.

مطالب مشابه را ببینید!