مجله تاپ‌ناز‌

سوپ رژیمی | رژیم سوپ کلم برای لاغری در 7 روز و روش تهیه این سوپ

افرادی که می خواهند کاهش وزن سریع داشته باشند می توانند از سوپ رژیمی استفاده کنند و رژیم سوپ کلم را در برنامه خود داشته باشند، البته این سوپ عوارضی هم به دنبال دارد.

استفاده از رژیم سوپ کلم برای رسیدن به لاغری و کاهش وزن

سوپ کلم رژیم غذایی کوتاه مدت به منظور کاهش وزن است و بسیار تاثیر دارد. طرفداران رژیم سوپ کلم می گویند که این برنامه غذایی می توند باعث کاهش 10 پوند در حدود 4.5 کیلوگرم در یک هفته شود، اما خیلی از کارشناسان بهداشتی می گویند که این رژیم غذایی ناسالم است و نتایج آن ناپایدار است که در این بخش تاپ ناز در مورد اثرات آن بیشتر می خوانید.

سوپ کلم باعث کاهش وزن می شود و دلیلش این است که کالری را بسیار کاهش می دهد. به محض اینکه این برنامه غذایی را متوقف کنید، باز هم وزن شما بالا می رود.

رژیم سوپ کلم چیست؟

سوپ کلم رژیم غذایی به منظور کاهش وزن سریع می باشد. حامیان این رژیم غذایی ادعا می کنند که در هفت روز رژیم غذایی می تواند باعث کاهش وزن تا 10 پوند شود. رژیمش دقیقا همان طور عمل می کند که از نامش معلوم است – تا یک هفته، شما تقریبا جز سوپ کلم خانگی چیزی نمی خورید. همچنین هر روز می توانید 2 و یا 1 غذای دیگر مانند شیر، میوه و یا سبزیجات داشته باشید.

هدف از این رژیم لاغری برای هفت روز لاغری است و برای بلند مدت نیست، رژیم سوپ کلم با نام های دیگری مانند رژیم قلبی بیمارستان یا رژیم مایو کلینیک هم شناخته می شودف به دلیل اینکه در بیمارستانی برای کاهش وزن سریع قبل از جراحی برای بیماران قلبی اجرا می شود ولی بیمارستان های دخیل این ادعاها را انکار می کنند و برای همین هیچ دلیل و مدرکی مهمی در مورد این ادعا وجود ندارد پس بدون مشورت یا پزشک متخصص نمی توان در مورد آن تصمیم گرفت. هیچ کسی دقیقا نمی داند که این رژیم غذایی منحصربفرد زا کجا نشات گرفته است، هر چند که نخستین بار در دهه 1980 محبوب شد.

سوپ رژیمی

برنامه غذایی سوپ کلم

سوپ کلم، پایه و اساس این رژیم غذایی را تشکیل می دهد. برای شروع، شما باید دسته های بزرگی از سوپ را برای کل هفته آماده کنید. به خاطر داشته باشید که مواد غذایی خاص برای سوپ ممکن است که تفاوت داشته باشند.

طرز تهیه سوپ کلم

مواد لازم:

 • 2 عدد پیاز
 • 2 عدد فلفل سبز
 • 2 قوطی گوجه فرنگی
 • یک مشت کرفس
 • 1 کله کلم
 • 3 عدد هویج
 • 1 بسته قارچ
 • 1-2 مکعب از آبگوشت یا سبزیجات یخی (اختیاری)
 • 6-8 فنجان آب

دستور العمل:

 • سبزیجات را به صورت مکعب خرد کنید.
 • در یک قابلمه بزرگ، پیاز را با مقدار کمی روغن سرخ کنید.
 • سپس سبزیجات باقی مانده را اضافه کرده و با آب و یا کوکتل سبزیجات بپوشانید و در صورت تمایل مکعب های آب گوشت یا مرغ را با هم مخلوط کنید.
 • جوش بیاورید، سپس تا حرارت متوسط کاهش دهید. بگذارید تا زمانی که سبزیجات نرم شوند، حدود 30 تا 45 دقیقه آرام بماند.
 • می توانید سوپ را با نمک، فلفل، سس تند، گیاهان و یا ادویه فصلی تهیه کنید و هم چنین می توانید دیگر سبزیجات غیر نشانه ای مانند اسفناج و یا لوبیا سبز را نیز اضافه کنید.
 • هر روز، شما باید سوپ کلم بخورید، حداقل برای چند وعده غذا.

قوانین و برنامه کامل این رژیم لاغری با سوپ کلم :

به شما اجازه داده می شود که هر روز 1 تا 2 غذای کم کالری علاوه بر سوپ بخورید اما مهم است که هیچ جانشین دیگری درست نکند و فقط آب و یا نوشیدنی های بدون کالری مانند چای شیرین نشده را بنوشد. توصیه می شود مولتی ویتامین مصرف کنید این ها قوانین رژیم سوپ کلم هستند.

روز 1: سوپ کلم و میوه نامحدود، اما به جز موز.

روز 2: فقط سوپ و سبزیجات.

روی سبزیجات خام و یا پخته شده تمرکز کنید. از نخود، ذرت و لوبیا اجتناب کنید.همچنین می توانید یک عدد سیب زمینی پخته شده با کره یا روغن داشته باشید.

روز 3: از بسیاری میوه ها و سبزیجات استفاده کنید، علاوه بر سوپ. بدون سیب زمینی پخته شده و موز.

روز 4: موز نامحدود، شیر بدون چربی و سوپ کلم.

روز 5: بشما اجازه داده می شود 10 تا 20 اونس گوشت داشته باشید (280 الی 567 گرم) که می تواند جایگزین مرغ یا ماهی شود.شما هم چنین می توانید تا 6 عدد گوجه فرنگی تازه هم داشته باشید. حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

روز 6: سوپ، گوشت و سبزیجات. اگر این کار را زودتر انجام ندهید، ممکن است گوشت را برای ماهی بریان عوض کنید. روی سبزیجات پر شاخ و برگ تمرکز کنید نه سیب زمینی پخته شده.

روز 7: شما می توانید سبزیجات، برنج و آب میوه نامحدود مصرف کنید- اما بدون شکر اضافه .

شما نباید به مدت بیش از هفت روز به این رژیم غذایی خود ادامه دهید با این حال می توانید رژیم غذایی خود را تا دو هفته بعد تکرار کنید.

سوپ رژیمی

این رژیم واقعا برای کاهش وزن اثر می کند؟ فواید رژیم سوپ کلم چیست؟

رژیم سوپ کلم هیچ وقت مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین نمی توان اثربخشی آن را تایید کرد با این حال، به دلیل این که سوپ کلم کالری خیلی پایینی دارد، احتمالاً باعث کاهش وزن می شود. در حالی که شما مجاز به خوردن مقادیر نامحدود سوپ و برخی غذاهای خاص در طی این رژیم غذایی هستید، اما انتخاب ها بسیار محدود و کم کالری هستند که خوردن به اندازه کافی برای حفظ وزن بدن بسیار دشوار است.

اگرچه رژیم سوپ کلم احتمالاً به شما کمک می کند وزن کم کنید، اما بیشتر این وزن ممکن است به محض اینکه رژیم غذایی را متوقف کنید، بر گردد.

کاهش متابولیسم یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از کاهش وزن در رژیم های بلند مدت است با این حال، سوخت و ساز شما ممکن است شروع به کاهش پیدا کند در سه روز اول. این کندی ممکن است توضیح دهد که چرا نمی توان مانع از افزایش وزن پس از خروج از رژیم غذایی شد با این وجود، رژیم غذایی کم کالری نیز فوایدی دارد.

مطالعات نشان می دهند که وقتی افراد چاق به مدت 4 تا 12 هفته تحت نظارت یک پزشک، رژیم های غذایی کم کالری را دنبال می کنند، می توانند پیشرفت های قابل توجهی در کاهش وزن و سلامت متابولیک تجربه کنند.

برخی مطالعات نشان می دهند که حتی رژیم غذایی کم کالری می تواند به طور موقت مقاومت انسولین را کاهش دهد، اگرچه آن ها برای ایجاد تغییرات بزرگ در چربی بدن بسیار کوتاه هستند.

یک پتانسیل دیگر از سوپ کلم این است که شما مجبور نیستید گرسنه بمانید، چون هر روز می توانید بسیاری از غذاهای مجاز را بخورید.

این رژیم غذایی همچنین شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات است که کالری و فیبر بالایی دارند ؛ علاوه بر این، رژیم غذایی بسیار ارزانی است.

بر خلاف سایر رژیم های غذایی که شما را مجبور به خرید مکمل ها و یا کتاب های گران قیمت می کنند، این رژیم غذایی تنها نیاز دارد که مواد لازم برای سوپ و چند غذای ساده دیگر را بخرید.

اثرات جانبی و عوارض رژیم سوپ کلم :

توصیه نمی شود رژیم سوپ کلم را برای بیش از یک هفته بگیرید چون باعث عدم تعادل مواد مغذی می شود.

خیلی کم کالری است:

اگرچه رژیم سوپ کلم گرسنگی ندارد، اما غذاها آنقدر کم کالری هستند که رسیدن به 1000 کالری در روز دشوار است.

حداقل 1200 کالری برای زنان و 1500 کالری برای مردان، لازم است.

رژیم غذایی کم کالری بیش از 800 کالری در روز، تنها برای افراد چاق تحت نظارت نزدیک یک پزشک توصیه می شود.

ممکن است میزان مناسب از مواد مغذی را فراهم نکند ، رژیم های کم کالری که تحت نظارت یک پزشک استفاده می شود، معمولاً مواد مغذی کافی را فراهم می کنند با این حال، انتخاب های غذایی در این رژیم بسیار محدود و نامتعادل هستند.

این رژیم غذایی شامل تقریباً هیچ پروتیینی نیست و کربوهیدرات، چربی و کالری بسیار کمی دارد ، اگر تنها برای یک هفته رژیم غذایی را دنبال کنید، ریسک جدی برای کمبود ویتامین و مواد معدنی وجود ندارد، به خصوص اگر تصمیم بگیرید که یک مولتی ویتامینبخرید اما این منجر به کمبود کالری و پروتئین نمی شود در نتیجه، بسیاری از مردم با رژیم سوپ کلم از سرگیجه، ضعف و گیجی شکایت دارند.

احتمال گرفتگی و نفخ:

از آنجا که این رژیم غذایی فیبر بسیار بالایی دارد، بسیاری از مردم از نفخ و گرفتگی شکم به عنوان اثرات جانبی مهم شکایت دارند. این اثرات با متوقف کردن رژیم غذایی خوب می شوند.

منجر به مشکلات صفرا:

چند گزارش حکایتی از سنگ صفرا و کیسه صفرا در افرادی وجود دارد که از سوپ کلم در طول بلند مدت استفاده می کنند. سنگ صفرا می تواند پیامد ناخواسته هر گونه کاهش وزن باشد ؛ به طور معمول، وقتی غذاهایی با چربی بالا می خورید، کیسه صفرا، شیره گوارشی را آزاد می کند تا به تجزیه آن ها کمک کند با این حال اگر شما هیچ چربی نخورید، ممکن است کیسه صفرا به مدت طولانی خالی نباشد و به احتمال زیاد سنگ ها را شکل دهد. سنگ صفرا ممکن است در میان افرادی که رژیم غذایی کم کالری یا رژیم غذایی کم چرب مانند سوپ کلم را دنبال می کنند، معمول باشد.

تغییر سطوح قند خون:

اگر دیابت داریدو علاقمند به گرفتن رژیم سوپ کلم هستید، با احتیاط پیش بروید.رژیم کربو هیدرات پایین و کم کالری می تواند موجب تغییرات افزایش در میزان قند خون شود.به گفته متخصصان، این رژیم غذایی به احتمال زیاد اثرات جانبی خطرناکی برای اکثر افراد سالم ندارد،تا زمانی که تنها برای یک هفته استفاده شود.

رژیم سوپ کلم برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست، زیرا فاقد مواد مغذی کلیدی است. با وجود برخی عوارض جانبی ناخوشایند، گرفتن آن برای یک هفته احتمالاً برای اکثر افراد سالم خطرناک نیست.

همانند دیگر رژیم های کم کالری، این رژیم به احتمال زیاد باعث کاهش وزن می شود، اگر بتوانید یک هفته به آن پایبند باشید با این حال، چون این فقط یک رژیم غذایی کوتاه مدت است، احتمالاً بیشتر وزنتان برمیگردد،مگر این که تغییرات دائمی در سبک زندگی خود ایجاد کنید ؛ در حالی که این رژیم غذایی ممکن است به شما کمک کند که به سرعت وزن کم کنید، اما اگر می خواهید به کاهش وزن طولانی مدت و سلامت های خاص در طی این رژیم غذایی هستید، اما انتخاب ها بسیار محدود و کم کالری هستند که خوردن به اندازه کافی برای حفظ وزن بدن بسیار دشوار است اگرچه رژیم سوپ کلم احتمالاً به شما کمک می کند وزن کم کنید، اما بیشتر این وزن ممکن است به محض اینکه رژیم غذایی را متوقف کنید، بر گردد.

کاهش متابولیسم

همانطور که در این بخش از نمناک توضیح خواهیم داد یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از کاهش وزن در رژیم های بلند مدت است.با این حال، سوخت و ساز شما ممکن است شروع به کاهش پیدا کند در سه روز اول.این کندی ممکن است توضیح دهد که چرا نمی توان مانع از افزایش وزن پس از خروج از رژیم غذایی شد با این وجود، رژیم غذایی کم کالری نیز فوایدی دارد.

مطالعات نشان می دهند که وقتی افراد چاق به مدت 4 تا 12 هفته تحت نظارت یک پزشک، رژیم های غذایی کم کالری را دنبال می کنند، می توانند پیشرفت های قابل توجهی در کاهش وزن و سلامت متابولیک تجربه کنند.

برخی مطالعات نشان می دهند که حتی رژیم غذایی کم کالری می تواند به طور موقت مقاومت انسولین را کاهش دهد، اگرچه آن ها برای ایجاد تغییرات بزرگ در چربی بدن بسیار کوتاه هستند.

یک پتانسیل دیگر از سوپ کلم این است که شما مجبور نیستید گرسنه بمانید، چون هر روز می توانید بسیاری از غذاهای مجاز را بخورید.

این رژیم غذایی همچنین شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات است که کالری و فیبر بالایی دارند و علاوه بر این، رژیم غذایی بسیار ارزانی است. بر خلاف سایر رژیم های غذایی که شما را مجبور به خرید مکمل ها و یا کتاب های گران قیمت می کنند، این رژیم غذایی تنها نیاز دارد که مواد لازم برای سوپ و چند غذای ساده دیگر را بخرید.

مطالب مشابه را ببینید!