چه زمانی طلا بخرم؟

تکنیک‌های دریافت سود روی طلا (+ پیش بینی قیمت طلا) رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

دلیل افتادگی دریچه میترال قلب و علائم این مشکل قلبی

وقتی قلب دچار افتادگی دریچه میترال می شود ضربان قلب تند و نامنظم می شود و فرد دچار خستگی و سرگیجه می شود و نام دیگر افتادگی دریچه میترال قلب، سندروم کوبیدن ناگهانی می باشد.

علت افتادگی دریچه میترال قلب و روش های درمان این مشکل

افتادگی دریچه میترال  MVP  هنگامی رخ می دهد که دریچه های میترال به داخل محفظه چپ بالایی قلب (دهلیز چپ) افتاده شود، مانند چتر نجات در طول انقباض های قلب، افتادگی دریچه میترال ممکن است منجر به خونریزی به عقب دهلیز چپ شود، وضعیتی که به نام برگشت دریچه میترال قلب شناخته می شود.

در این بخش سلامت تاپ ناز خواهید فهمید که افتادگی دریچه میترال قلب تهدید کننده حیات نیست و نیازی به درمان و یا تغییر شیوه زندگی ندارد. اما بعضی از افراد که مبتلا به افتادگی دریچه میترال هستند، نیاز به درمان پیدا می کنند.

دلیل افتادگی دریچه میترال قلب و علائم این مشکل قلبیافتادگی دریچه میترال قلب و خطرات این بیماری

نشانه های افتادگی دریچه میترال :

اگر چه افتادگی دریچه میترال معمولا یک اختلال مادام المعر است، اما خیلی از افراد مبتلا به این بیماری هیچ علائمی ندارند. وقتی این بیماری تشخیص داده می شود، ممکن است فرد فکر کند که مشکل حاد قلبی دارد. وقتی علائم و نشانه ها رخ می دهد، ممکن است به این دلیل باشد که خون از طریق دریچه به عقب نشت پیدا می کند که به آن رگورژیت می گویند.

علائم افتادگی دریچه میترال قلب می تواند به صورت گسترده ای از یک نفر به یک نفر دیگر تفاوت داشته باشد و انها اصولا معتدل و کم باقی می مانند و به آرامی توسعه پیدا می کنند؛ علائم می تواند شامل این موارد باشد :

 • ضربان قلب نامنظم یا تند (آریتمی)
 • درد قفسه سینه که توسط یک حمله قلبی یا بیماری عروق کرونر ایجاد نمی شود.
 • سرگیجه یا سبک سری
 • تنفس دشوار یا تنگی نفس، اغلب هنگامی که دراز کشیدن و یا در طول فعالیت بدنی
 • خستگی

همچنین بخوانید : مشکل تپش قلب و ضربان تند قلب یا تاکی کاردی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید که یکی از این علائم بالا را دارید، به پزشک مراجعه کنید. خیلی از شرایط دیگر هم باعث علائم مشابه افتادگی دریچه میترال می شود، پس فقط بازدید پزشک می تواند علت علائم شما را تعیین کند.

اگر درد قفسه سینه دارد و نمی دانید که یک حمله قلبی است یا خیر، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. اگر قبلا افتادگی دریچه میترال برای شما تشخیص داده شده و اگر علائم آن بدتر از قبل شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

دلیل افتادگی دریچه میترال :

وقتی که قلب به درستی کار کند، دریچه میترال به صورت کامل در طول انقباض بطن چپ کاملا بسته می شود و از جریان خون به داخل محفظه قلب ( دهلیز سمت چپ ) جلوگیری می کند اما در بعضی از افراد مبتلا به افتادگی دیرچه میترال، یک یا هر دو فلپ دریچه میترال بافت های اضافی برامده دارند، مانند چتر نجات داخل به دهلیز چپ.

برامدی می تواند دریچه را از محکم بسته شدن دور نگه دارد. وقتی که نشتی خون از دریچه قب می آید، برگشت خون دریچه میترال نامیده می شود. اگر کمی از خون به درون اتاقک های قلب برسد، باعث مشکلات بزرگی نمی شود. اختلال شدید برگشت خون دریچه میترال می تواند علائمی مانند تنگی نفس، خستگی و یا سرگیجه ایجاد کند.

نام دیگر این بیماری سندروم کوبیدن ناگهانی است. وقتی که پزشک با استفاده از استتوسکوپ به قلب شما گوش می کدهد، ممکن است صدای کیبورد بشنود، همانطور که ورق های دریچه از آن بیرون می ایند، و بعد از آن سرو  صدا که ناشی از جریان خون به دهلیز است، شنیده می شود.

 

نامهای دیگر برای توصیف پرولاپس دریچه میترال عبارتند از:

 • سندرم بارلو
 • سندروم دریچه فلاپ
 • سندرم موج دریچه میترال
 • بیماری دریچه میترال میکسوماتوس

 

عوامل خطر افتادگی دریچه میترال :

افتادگی دریچه میترال در هر فردی با هر سنی می تواند مشکل ایجاد کند؛ علائم جدی افتادگی دریچه میترال اقلب در اقایان بالای 50 سال دیده می شود. افتادگی میترال ممکن است ارثی باشد و ممکن است با چندین مشکل دیگر در ارتباط باشد مانند ؛

 • سندرم مرفان
 • سندرم الرس دانلوس
 • ناهنجاری ابستین
 • دیستروفی عضلانی
 • بیماری گریوز
 • اسکولیوز

 

عوارض جانبی افتادگی دریچه میترال:

اکثر افرادی که افتادگی دریچه میترال دارند هیچ گونه مشکلی ندارد، امام ممکن است عوارضی برای آنها رخ دهد و ممکن است شامل موارد زیر باشند :

 • بازگشت خون دریچه میترال. شایع ترین عارضه ای است که در آن دریچه خون را به داخل دهلیز سمت چپ می ریزد (دریچه میترال).
 • مرد بودن یا داشتن فشار خون بالا، خطر ابتلا به اختلال سوراخهای میترال را افزایش می دهد.
 • اگر برگشت خون شدید باشد، به منظور بهبودی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید، عمل جراحی برای تعمیر یا تعویض دریچه.
 • مشکلات ریتم قلب (آریتمی). ریتم های نامنظم قلب اغلب در محفظه های بالا قلب رخ می دهد.
 • آنها ممکن است مزاحم باشند، اما معمولا تهدید کننده زندگی نیستند.
 • افرادی که دارای بازگشت خود دریچه میترال شدید یا انحراف شدید دریچه میترال خود هستند، در معرض خطر ابتلا به مشکلات ریتمیک هستند که می تواند جریان خون را از قلب تحت تأثیر قرار دهد.
 • عفونت قلب (آندوکاردیتیس):داخل قلب توسط یک غشای نازک به نام اندوکارد پوشانه شده. اندوکاردیتیس عفونت این پوشش داخلی است. یک دریچه میترال غیر طبیعی باعث افزایش احتمال ابتلا به اندوکاردیتیس از باکتری ها می شود که می تواند بیشتر به دریچه میترال آسیب برساند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیتیس هستند ممکن است قبل از برخی از اقدامات دندان پزشکی و پزشکی، تجویز آنتی بیوتیک بگیرند تا خطر عفونتشان کاهش یابد.

 

جلوگیری از افتادگی دریچه میترال :

نمی توان از افتادگی دریچه میترال قلب جلوگیری کرد با این حال، می توانید شانس خود را برای جیوگری از پیشرفت عوارض این بیماری با مصرف داروها کاهش دهید.

 

روش تشخیص افتادگی دریچه میترال:

پزشکان می توانند افتادگی دریچه میترال را در هر سنی تشخیص دهند.پزشک شما افتادگی دریچه میترال را در هنگام گوش دادن به قلب با استتوسکوپ در طول معاینه فیزیکی تشخیص می دهد. آزمایش های دیگر که ممکن است برای ارزیابی قلب شما مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:

اکوکاردیوگرام :

اکوکاردیوگرام معمولا برای تایید تشخیص و تعیین شدت بیماری انجام می شود. اکوکاردیوگرام یک ارزیابی سونوگرافی غیرمخرب از قلب است. این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قلب استفاده می کند و این کمک می کند که پزشکان جریان خون را از دریچه میترال ببینند و میزان نشت خون را اندازه گیری کنند.

 

فرستاده اکوکاردیوگرام:

در این آزمایش، پزشک شما یک لوله انعطاف پذیر را با یک دستگاه کوچک (مبدل) متصل به گلویتان قرار داده و به مری شما وارد می کند. از آنجا، مبدل را می توان برای گرفتن عکس های دقیق تر از قلب استفاده کرد.

اشعه ایکس ری به قفسه سینه:

اشعه ایکس قفسه سینه تصویری از قلب، ریه ها و عروق خونی شما را نشان می دهد و می تواند به تشخیص پزشک کمک کند. می تواند نشان دهد که قلب شما بزرگ شده است یا نه.

 

الکتروکاردیوگرام (ECG):

در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین پروب ها را روی سینه شما قرار می دهند تا ضربات الکتریکی را که موجب ضربان قلب می شود را ضبط کنند.سیگنال های الکتریکی را ثبت می کنند و می تواند به پزشک شما کمک کند بی نظمی ها را در ریتم و ساختار قلب، از جمله افتادگی دریچه میترال را تشخیص دهند.

تست استرس:

پزشک شما ممکن است یک آزمایش استرس را برای بررسی اختلال در عملکرد دریچه میترال تجویز کند. در آزمون استرس، شما ورزش می کنید و یا داروهای خاصی را برای افزایش ضربان قلب و سخت تر کار کردن قلب را می خورید. اگر پزشک شما سعی در تعیین وضعیت دیگری مانند بیماری عروق کرونر دارد، ممکن است آزمایش استرس برایتان تجویز شود.

 

آنژیوگرافی عروق کرونری:

این نوع با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری می کند تا عروق خونی قلب شما دیده شود. معمولا برای تشخیص افتادگی دریچه میترال استفاده نمی شود، اما برای مشکلات مشکوک دیگر استفاده می شود. در یک روش کاتتریزاسیون قلبی، پزشکان یک کاتتر را در یک شریان در کشاله ران (سرخرگ ران) یا در مچ دست قرار می دهند و سپس کاتتر از طریق رگ های خونی به قلب وارد می شود.

درمان افتادگی دریچه میترال :

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، به ویژه افراد بدون علائم، نیاز به درمان ندارند.اگر شما دارای بازگشت خون دریچه میترال هستید اما نشانه ای ندارید، پزشک ممکن است پیشنهاد کند به طور منظم برای معاینات مراجعه کنید با این حال، اگر علائمی دارید و اگر برگشت خون قابل توجهی از طریق دریچه میترال دارید، ممکن است بسته به شدت بیماری داروها یا جراحی توصیه شود.

 

عمل جراحی افتادگی دریچه میترال

اگرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیازی به عمل جراحی ندارند، اما اگر شما دارای اختلال شدید دریچه میترال با یا بدون علائم هستید، ممکن است پزشک شما درمان جراحی را پیشنهاد کند.

مشکل شدید بازگشت خون دریچه میترال می تواند در نهایت سبب نارسایی قلبی شود و باعث جلوگیری از پمپاژ قلب شما می شود. اگر بازگشت خون بیش از حد طول بکشد، قلب شما ممکن است برای عمل جراحی ضعیف باشد.

اگر پزشک شما عمل جراحی را پیشنهاد کند، ممکن است پیشنهاد تعمیر یا جایگزینی دریچه میترال را بدهد.

تعمیر و تعویض دریچه ممکن است با عمل جراحی قلب باز یا جراحی کم تهاجمی انجام شود. جراحی کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر است و خونریزی کمتر و زمان بهبودی سریعتر از جراحی باز را دارد.

 

تعمیر دریچه برای افتادگی دریچه میترال:

تعمیر دریچه میترال جراحی است که دریچه شما را حفظ و تعمیر می کند ؛ دریچه میترال شما شامل دو فلپ با اندازه مثلثی است که برگچه نام دارد. برگچه های دریچه میترال از طریق یک حلقه به نام آنولوس به عضله قلب وصل می شوند.

جراح می تواند دریچه اصلی را تغییر دهد تا جریان خون برگشت یابد و جراح ها همچنین می توانند دریچه را با اتصال مجدد برگچه های دریچه تعمیر کند یا این تعمیر را با حذف بافت اضافی دریچه به طوری که برگچه ها محکم بسته شوند، انجام دهند. گاهی اوقات ترمیم دریچه شامل سفت کردن یا جایگزینی آنواوس انجام می شود.

 

تعویض دریچه برای افتادگی دریچه میترال:

اگر تعمیر کردن دریچه میترال ممکن نباشد، ممکن است دریچه میترال را تعویض کنند. در جراحی تعویض دریچه، دریچه میترال آسیب دیده توسط یک دریچه مصنوعی (پروتز) جایگزین می شود. دریچه های مصنوعی دریچه هایی مکانیکی یا بافتی هستند.

دریچه های مکانیکی مدت زیادی می توانند بمانند با این حال، اگر شما دریچه مکانیکی داشته باشید، باید از یک دداروی ضد انعقادی خون مانند وارفارین برای بقیه زندگی خود استفاده کنید تا از تشکیل لخته خون در دریچه ها جلوگیری کنید.

اگر لخته خون در اطراف دریچه ایجاد شود، بدون شک آزاد می شود و می تواند باعث اسیب به مغز شود و موجب سکته مغزی شود. دریچه های بافتی، از بافت حیواناتی مانند شیر یا گاو یا خوک ساخته می شوند ممکن است در طول زمان خراب شوند و نیاز به جایگزین پیدا شود با این حال، یکی از مزیت های دریچه های بافتی این است که مجبور نیستید داروها ضد انعقادی طولانی مدت را استفاده کنید.

همچنین بخوانید :

تصلب شرایین یا گرفتگی عروق چیست

دلیل نارسایی قلبی چیست و چگونه درمان می شود؟

با این 10 کار قلب نابود می شود!

مطالب مشابه را ببینید!