مجله تاپ‌ناز‌

بیماری هایی که در کمین افراد باهوش است

بیماری های افراد باهوش

اگر فکر می کنید جزو افراد باهوش است باید بیشتر مراقب باشید زیرا بعضی از اختلالات روانی و جسمانی ممکن است به سراغ شما بیایند.

بیماری های در کمین افراد باهوش

مدت ها است که هوش یک خصیصه ای انسانی برگزیده قلمداد می شود. وقتی درباره ی ویژگی افراد باهوش فکر می کنیم، می دانیم که آنها عموما پول بیش تری به دست می آورند، مدت بیش تر به دانشگاه می روند، و مواجهه با دردسرهایی که ما در زندگی با آنها رو به رو می شویم برای آنها آسان تر است. ظاهرا آنها خرد بیش تری دارند و چیزهایی را می بینند که در دراز مدت رخ خواهدداد. حتی شاید در بازی هایی مانند پوکر نیز بهتر باشند.

اگرچه افراد باهوش از گذشته تاکنون در انجام بیشتر مهارت های زندگی چند قدم جلوتر از افراد معمولی بوده اند، اما به تازگی محققان دریافتند نرخ ابتلا به اختلالات روانی و جسمانی در این افراد بیشتر است.

بیماری های افراد باهوش

بیماری روانی در افراد باهوش

وقتی با یک فرد خیلی باهوش وقت می گذرانید، بدیهی است که او باهوش است. نیازی نیست که به شما بگوید باهوش است، شواهد دستاوردهای را به شما نشان دهد، یا مغرور و متکبر باشد. شما خودتان متوجه می شوید. استعداد و خرد او در طول گفت وگوهای معمولی خود را نشان می دهد.

گروهی از محققان دانشگاه میشیگان برای اولین بار با مطالعه بر روی اعضای انجمن بین المللی تیزهوشان(منسا) دریافتند که حتی اعضای این جامعه به رغم داشتن مهارت های ذهنی و اجتماعی خاص از نظر جسمی و روانی با مشکلاتی همراه هستند.

منسا یک انجمن بین المللی تیزهوشان با گروه های متعدد ملی و منطقه ای در سراسر جهان است که از افراد دارای بهره هوشی بالا دعوت کرده و با برنامه های سازماندهی شده، سعی در استفاده هرچه بهتر از هوش این اعضا را دارد.

همچنین بخوانید : زائران اربعین مراقب بیماری های واگیردار باشند

شرط عضویت در انجمن جهانی تیزهوشان، کسب امتیاز لازم در یکی از آزمون های تعیین ضریب هوشی یا سایر آزمون های معتبر و استاندارد مورد تایید انجمن است. نحوه رده بندی نتایج حاصل از آزمون به این صورت است که نتیجه آزمون بر حسب فراوانی مدلسازی شده و با نمودار استاندارد مطابقت داده می شود و جایگاه هر یک از شرکت کنندگان در آزمون نسبت به سایر افراد مشخص می شود و کسانی که بالاترین امتیاز را در گروه شرکت کننده خود کسب کنند، امکان عضویت در منسا را به دست می آورند.

محققان از بیشتر اعضای انجمن جهانی تیزهوشان خواستند تا در یک نظرسنجی شرکت کنند. در این نظرسنجی بیماری های مربوط به ذهن و روان و بیماری های جسمانی همچون آلرژی، آسم و حتی اوتیسم مورد بررسی قرار گرفت.

سوالات این نظرسنجی به گونه ای مطرح شده بود که از شرکت کنندگان تقاضا کرد که در صورت مبتلا شدن به هر یک از این بیماری ها صادقانه آن را بیان کنند.

محققان پس از بررسی نتایج دریافتند که بیشترین تفاوت بین اعضای انجمن جهانی تیزهوشان و افراد معمولی مربوط به نرخ ابتلا به بیماری های روحی و روانی است.

در این نظرسنجی به وضوح مشخص شد که بیش از یک چهارم(26.7 درصد) اعضای جامعه جهانی تیزهوشان تحت درمان بیماری های روانی قرار گرفته اند و این در حالی است که آمار به دست آمده از بررسی جمعیت استاندارد تنها معادل 10 درصد است.

محققان بر این باورند که یکی از دلایل احتمالی برای توضیح این تفاوت، شرایط زندگی خاص و متمایز افراد باهوش جامعه است. به عنوان مثال یک فرد باهوش با توجه به برنامه تحصیلی و کاری فشرده کمتر به مسائل مربوط به ورزش، سلامت و تغذیه توجه می کند، بنابراین همین تمایز عامل احتمالی نرخ بیشتر بیماری های روحی و روانی در افراد باهوش جامعه است.

مطالب مشابه را ببینید!