مجله تاپ‌ناز‌

11 روش برای رفع خواب آلودگی در محیط کار و هوشیار شدن

رفع خواب آلودگی در محیط کار
خیلی از افراد در سر کار دچار خواب آلودگی می شوند که به دلیل کم خوابی است. برای رفع مشکل خواب آلوده بودن در سر کار روش های ساده ای وجود دارد که با انجام دادن آنها می توانید در محل کار از شر خواب آلودگی خلاص شوید.

رفع خواب آلودگی در محل کار

یکی از شایع ترین اتفاقاتی که برای افراد در محل کار می افتد حس خواب آلودگی است و این خواب آلوده بودن بیشتر در شیفت بعد از ظهر و شیف شب ایجاد می شود، این حس بسیار آزاردهنده و متداول است. برای رفع این حس روش هایی مناسب را در این بخش تاپ ناز به شما پیشنهاد می کنیم.

حس خواب آلودگی در محیط کار زیاد غیر معمول نیست. افراد کم خواب زیادی در اطرافمان وجود دارند که ممکن است در محیط کار برای بیدار ماندن تلاش می کنند. اگر به دنبال راه حل برای چرت زدن ظهر هستید می توانید این 11 روش را امتحان کنید تا خواب آلودگی شما در محیط کار کمتر شود.

پیشنهادات ویژه برای رفع خواب آلودگی در محل کار

1. در محل کار حرکت کنید :

اگر در اطراف دختر کار قدم بزنید و یا در راه دستشویی باشید، ممکن نیست که خوابتان ببرد. با همکاران خود گپ بزنید و یا برای هوای تازه جای خود را عوض کنید. ممکن است که حس خوبی از ترک کردن میز کار نداشته باشید ولی وقتی که دوباره برگشتید متوجه تاثیر مثبت این کار خود می شوید.

 

2. سعی کنید ارتباط رودرو با اطرافیان برقرار کنید :

با دیگر سعی کنید تماس تلفنی نگیرد و رودرو تماس داشته باشید. انسان موجودی اجتماعی است و از دیگران انرژی می گیرد. حتی افراد درونگرا هم با روابط اجتماعی روحیه شان تقویت می شود، هر چند ممکن است آنها به اندازه افراد برونگرا به روابط اجتماعی تمایل نداشته باشند.

 

3. استفاده از عرق نعناع را فراموش نکنید :

عرق نعناع نوعی محرک طبیعی است که باعث بالا رفتن انرژی می شود. یک بطی کوچک از عرق نعناع را می توانید در محل کار خود نگهداری کنید. فقط کافی است یک جرعه بنوشید، سپس می بینید که انرژی شما خیلی سریع بالا می رود و تمرکز شما هم بهتر می شود.

 

4. یک خوراکی کوچک بخورید :

اگر حس می کنید که در حا غش کردن هستید، غذاهایی را باید میل کنید که به صورت طبیعی به شما انرژی می دهند مانند اووکادو، تخم مرغ، دانه های کامل و آجیل را در کشوی میز خود داشته باشید و هرزگاهی بخورید.

 

4. خوراک مختصری بخورید :

شاید احساس خستگی کنید، اما ممکن است شمت گرسنه باشد. بعضی از مواقع که سخت مشغول کار هستیم فراموش می کنیم که چیزی بخوریم. اگر نیاز دارید تا به یادتان بیاید می تونید گوشی خود را تنظیم کنید که هر 2 یا 3 ساعت یکبار زنگ بخورد و شما یک میان وعده سبک میل کنید.

 

5. درست بنشینید :

اگر خیلی حس خواب آلودککی می کنید، شاید روی صندلی بد نشسته اید. وضعیت نشستن روی صندلی می تواند روی انرژی شما تاثیر بگذارد. افرادی که راحت می نشینند، پر انرژی و هیجان زده تر از افرادی هستند که خیلی بد روی صندلی می نشینند هستند.

رفع خواب آلودگی در محیط کار

6. کمی آب بنوشید :

شاید شما گرسنه نیستید ولی تشنه هستید. یک باطری آب نوشیدنی همیشه در کنار خود داشته باشید. صبح را این بطری را پر کنید و در طول روز بنوشید. خیلز از مواقع فقط یک لیوان اب مورد نیاز است تا ما حس چابکی بیشتری داشته باشیم. در یک مطالعه معلوم شده که حتی کم آبی خفیف هم می تواند باعث خستگی و مشکلات تمرکز شود.

 

7. روی صورت آب سرد بریزید :

هنگام خواب آلودگی به صورت خود اب سرد بزنید تا سریع خواب از سر شما بپرد. بدن شما پاسخ فیزیولوژیکی به آب می دهد و این واکنش بدن شما را از حالت آرامش بیرون می آورد.

 

8. ماساژ را فراموش نکنید :

یکی از روش های عالی ماساژ دادن بدن است که باعث جذب گردش خون و تحریک سیستم عصبی می شود. مالش پشت گردن و جمجمه می تواند اثیر مقبتی داشته باشد و البته گوش را هم بمالید خیلی موثر است.

 

همچنین بخوانید : آموزش تصویری مرحله به مرحله ماساژ برای رفع خستگی

 

9. نفس عمیق بکشید :

اگر می خواهد حس انرژی بیشتری داشته باشید نفس عمیق بکشید، تمرکز کنید و 10 نفس عمیق و اهسته در هر دقیقه بکشید تا توانایی های شما افزایش پیدا کند.

 

10. آدامس بجوید :

در یک تحقیق معلوم شد افرادی که 15 دقیقه آدامس جویده اند، حس هوشیاری بهتری نسبت به دیگر افراد دارند. حویدن باعث تحریک عضلات صورت می شود و به افزایش جریان خون در سر کمک می کند.

11. کارهای لذت بخش انجام دهید و تمرکز کنید :

این به نظر ساده می آید، آما هنگامی که به کاری که انجام می دهید علاقه داشته باشید، مغز شما در حالت پیروی قرار دارد و خیلی تمرکز دارد و هوشیارتر است. هر آنچه که هست باید چیز جالبی پیدا کنید که به آن علاقه مند هستید و از انجام دادن آن کار لذت می برید.

به هر حال در آخر هم اگر روش های بالا موثر نبود یک فنجان قهوه بنوشید.

همچچنین بخوانید : کمبود خواب و زیاد خوابید منجر به چه بیماری هایی می شود؟

مطالب مشابه را ببینید!