مجله تاپ‌ناز‌

سن مجاز دختر برای سوراخ کردن گوش چه سنی است؟

سن مجاز دختر برای سوراخ کردن گوش چه سنی است؟

شاید قصد دارید گوش نوزاد دختر خود را سوراخ کنید ولی دقیقا نمی دانید که چه سنی برای این کار مناسب است. سوراخ کردن گوش می تواند عوارضی برای گوش نوزاد ایجاد کند که باید در مورد سوراخ کردن گوش دختر اطلاعات لازم را داشته باشید.

بهترین زمان برای سوراخ کردن گوش کودک

سوراخ کردن گوش یک سرم قدیمی است که طرفداران زیادی بین خانم ها دارد. این رسم از زمان مادربزرگ های ما تا الان ادامه داشته است و این روزها فقط شکل و شمایل آن عوض شده است. اگر شما هم جزو مادرانی هستید که مایل هستید گوش فرزند خود را سوراخ کنید پس در این بخش همراه باشید تا اطلاعات لازم در مورد سوراخ کردن گوش را به شما بگوییم.

تا قبل از 6 ماهگی گوش کودک را سوراخ نکنید

سوراخ کردن گوش در فرهنگ هی مختلف بسیار محبوب است ولی سوراخ کردن گوش می تواند باعث عفونت شود. سوراخ گوش هم مانند هر حفره دیگری در پوست می تواند آلودگی را از راه پوست به درون بدن منتقل کند.

سوراخ کردن گوش نوزادان باید پس از 6 ماهگی انجام شود زیرا تا قبل از 6 ماهگی سیستم ایمنی بدن نوزاد ضعیف است و به صورت کامل مجهز نشده و نمی توند عفونتی که بر اثر سوراخ کردن گوش ایجاد می شود را از بین ببرد.

نکاتی در مورد سوراخ کردن گوش

احتما عفونت در قسمت انتهایی لاله گوش کمتر از باقی نواحی خصوصا غضروف ناحیه بالای گوش می باشد. حتی خیلی از والدین مایل به انجام این کار در خانه هستند که باید بگوییم بهتر است اجازه دهید این کار در مراکز درمانی صورت بگیرد.

در حقیقت از بین سوراخ هایی که بدن ایجاد می شود، سوراخ کردن زبان به احتمال کمتری با عفونت مواجه می شود زیرا با حفاظت و شستشوی مداوم بزاق دهان مواجه می شود. سوراخ کردن شکم هم می تواند خیلی دردسرساز شود و تا چند هفته بهبود پیدا کند. گوشواره ها هم می توانند عامل انتقال عفونت و باکتری های مفید به بدن شوند. گوشواره ها را نباید در هر جایی قرار دهید و هر بار که می خواهید از آنها استفاده کنید باید آن را ضد عفونی کنید.

سن مجاز دختر برای سوراخ کردن گوش چه سنی است؟

سوراخ کردن گوش نوازد از دید روانشناسان

بهتر است سوراخ نمودن گوش را به وقتی موکول نمایید که کودک متوجه سوراخ نمودن گوش شود و خود از شما بخواهد که گوش هایش را سوراخ کنید پس قبل از درک کودک از گوشواره گوش او را سوراخ نکنید زیرا اگر این کار را کنید کودک به گوش هایش دست می زند و گوشواره خود را می کشد و سبب آسیب رساندن به گوش خود می شود . کودک شما متوجه درد و اذیتی که به او می رسد می شود اما فقط نمی تواند آن را بیان کند و فکر می کند والدین او را اذیت و تنبیه می کنند .

زمان مناسب برای سوراخ کردن گوش کودک

برخی از والدین گوش های کودک خود را چندین هفته پس از تولد سوراخ می کنند و می پندارند سوراخ کردن گوش های نوزاد بهتر است زیرا آنها کمتر درد می کشند و به گوشهایشان دست نمی زنند و همین امر سبب می شود گوش های آنها سریعتر بهبود یابد .

اما روانشناسان کودک در این زمینه اعلام کردند سوراخ نمودن گوش نوزادان صحیح نیست زیرا آنها درد می کشند اما قدرت بیان آن را ندارند و همچنین هیچ تصوری از گوشواره ندارند و می پندارند والدین به علت تنبیه و آزار آنها گوش هایشان را سوراخ کرده اند.

بهتر است سوراخ نمودن گوش کودکان را به زمانی موکول نمایید که کودک علت این درد کشیدن و سوراخ کردن گوش را متوجه بشود و خودش از شما بخواهد که گوش هایش را سوراخ کنید تا به گوشهایش تا بهبودی کامل دست نزند .

عوارض سوراخ کردن گوش

بر خلاف باور عموم که می پندارند سوراخ نمودن گوش ها هیچ عوارضی در پی ندارد اما سوراخ کردن گوش ممکن است عوارضی مانند عفونت ، حساسیت به فلزهای مختلف گوشواره ها، تشکیل یک بافت برجسته در ناحیه نرمه گوش و نیز پارگی گوش به همراه داشته باشد.

بسیاری از افراد روی لاله گوش خود چند سوراخ ایجاد می کنند و آویزهای مختلفی را نصب می نمایند. باید بدانید که سوراخ نمودن لاله گوش خطرناک است زیرا این منطقه غضروفی است و بدون رگ خونی می باشد، در نتیجه التهاب ایجاد شده آن دیرتر بهبود می یابد واحتمال عفونت و تاول معمولا در ماههای اول و گرم سال بعد از سوراخ کردن زیاد است. تورم دردناک، گرمی و قرمزی از علائم عفونت لاله گوش است.

نکات مهم پس از سوراخ کردن گوش

  • از گوشواره های سنگین استفاده نکنید، زیرا این گوشواره ها کم کم سوراخ گوش را گشاد می کند وموجب پارگی گوش می شود.
  • به صورت دوره ای جای گوشواره را به کمک الکل تمیز و ضدعفونی کنید.
  • در چند ماه اول پس از سوراخ کردن گوش یکی دو بار محل سوراخ گوش را کنترل کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.
  • اگر پس از سوراخ کردن گوش با مشکلاتی مانند تورم، درد یا قرمزی در محل سوراخ گوش روبه رو شدید حتما به پزشک مراجعه کنید .
  • اگر پوست حساسی دارید، احتمالا تنها گزینه مناسب برای شما گوشواره ای از جنس طلا یا نقره مرغوب است. یادتان باشد که قبل از لمس کردن گوش هایتان، دست خود را بشویید. این کار احتمال عفونت و گسترش آلودگی را کاهش می دهد.
  • چند بار در روز، گوشواره را در گوشتان بچرخانید؛ این کار مانع از چسبیدن گوشواره به زخم سوراخ گوش می شود.
  • بین 4 تا 6 هفته بعد از عمل سوراخ کردن گوش از گوشواره استفاده کنید، زیرا زخم تازه جوش می خورد و سوراخ ناپدید می شود.

مطالب مشابه را ببینید!