مجله تاپ‌ناز‌

روش های موثر برای از بین بردن ترک کف پا

خشکی و ترک کف پا بسیار آزار دهنده است و گاهی می تواند باعث درد و خونریزی نیز بشود. می توانید با استفاده از روش های خانگی، ترک های کف پا را از بین ببرید.

روش هایی موثر برای درمان ترک کف پا

پاشنه پا وقتی ترک می خورد دچار کشیدگی و شکاف می شود که حالتی شایع است که در آن پوست در امتداد لبه خارجی شروع به شکستن می کند.

پوست خیلی سخت و پوسته پوسته می شود و در نهایت باعص ایجاد شکاف می شود. در بعضی از این شکاف ها خونریزی نیز بوجود می آید و دردناک می شود. اما نباید ناراحت و نا امید شوید زیرا برای این مشکل درمان های خانگی و موثزر وجود دارد.

بعضی از این روش ها را به شما معرفی می کنیم.

روش های موثر برای از بین بردن ترک کف پا

درمان ترک کف پا

علت ترک خوردن پاشنه های پا چیست؟

ترک کف پا برای هر کسی به دلایل مختلف پیش می آید و در اینجا به عوامل که باعث ایجاد ترک می شوند میپردازیم.

 • پیاده روی با پاهای برهنه برای مدت زمانی طولانی
 • استفاده منظم ومتداول از صندل
 • زندگی در آب و هوای خشک
 • پوشیدن کفش های پوشت باز
 • راه رفتن و ایستادن برای مدت زمان طولانی
 • بارداری
 • عدم پشتیبانی و مقاومت کفش برای نگهداشتن پاشنه
 • ایستادن برای مدت طولانی روی صفحات سخت
 • غدد عرقی غیر فعال
 • بهداشت کف و ضعیف پا
 • چاقی و اضافه وزن

پای ورزشکاران به دلیل اگزما و شرایط پوستی و کمبود مواد معدنی و میتامین ها و یا روی مشکلات تیروئید یا دیابت ،

کفش های پاشنه تخت و یا پاشنه بلند.

روش های موثر برای از بین بردن ترک کف پا

دلایل ایجاد شدن ترک کف پا

چگونه میتوان ترک ها را درمان کرد؟

اگر پاهای شما دچار ترک شده اند باید همیشه سعی کنید آنها را مرطوب نگه دارید و در تمام شبانه روز مرطوب باشند. استفاده از کرم مرطوب کننده برای ترک پا بسیار مناسب است و خشکی را برطرف می کند و سلول های مرده را از بین می برد.

البته باید بدانید که درمان ترک های کف پا، پروسه ای زمان بر است و نمی توانید ترک های پا را در یک شب یا یک هفته ناپدید کنید.

از روغن استفاده کنید:

می توانید از روغن های گیاهی هیدروژنه برای درمان ترک های کف پا استفاده کنید و همچنین روغن هایی مانند نارگیل و زیتون نیز برای درمان ترک مناسب هستند.

در ابتدا پاهای خود را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. برای چند دقیقه پاهای خود را با سنگ پا بشویید تا از شر پوست های خشک خلاص شوید.

سپس پاهای خود را با دستمال تمیز کنید و روغن را به پاشنه پای خود بمالید و اجازه دهید تمام شبانه روز روی پوست شما بماند. برای داشتن نتیجه بهتر هر شب و به مدت یک هفته روی پای خود اعمال کنید.

موز رسیده:

موز می تواند خیلی خوب باعث مرطوب شدن پوست شما شود. موز را خمیر کنید و مخلوط را بر روی ترک و خشک شدگی پا قرار دهید و بعد از 15 دقیقه با آب گرم بشویید. سپس از اب سرد استفاده کنید و باقی مانده را هم بشویید.

 

روش های موثر برای از بین بردن ترک کف پا

از بین بردن ترک کف پا

واکس پارافین:

اگر حس می کنید پاشنه پای شما درد می کند می توانید از موم پارافین کمک بگیرید و درد را تسکین دهید. پارافین را به همراه روغن نارگیل خوب مخلوط کنید و به آن حرارت دهید تا ذوب شود. این مایع به دست آمده را به پاهایتان بمالید و صبح آن را بشویید. از دیدن نتیجه حتما شگفت زده می شوید.

آب لیمو:

آب لیمو می تواند باعث نرم شدن پاشنه های ترک خورده پا شوند. لیمو خاصیت اسیدی دارد. پای خود را درون آب گرم قرار دهید و آب لیمو در آن بریزید و حدود 15 دقیقه صبر کنید تا پاها خوب خیس بخورند. سپس پاهای خود را بشویید و بگذارید خشک شوند.

آرد برنج با عسل و سرکه:

برای از بین بردن سلول های مرده می توانید از این اسکراب استفاده کنید.

برای ساختن این اسکراب ، 2 قاشق غذاخوری آرد برنج را با 2 قاشق غذاخوری عسل و مقداری سرکه مخلوط کنید.

سپس پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در آب گرم بشویید.

اسکراب را روی پاشنه های خودبمالید و بعد از خشک کردن، آنرا با آب گرم شستشو دهید.

عسل:

از عسل به تنهایی استفاده کنید. عسل به دلزل خاصیت ضد باکتریایی و مرطوب کنندگی به تنهایی می تواند به درمان ترک پا کمک کند.

دو الی سه قاشق غذاخوری عسل را در آب گرم حل کنید و به مدت 15 دقیقه پاهای خود را در آن خیس کنید. این کار باعث نرمی و مرطوب شدن پوست شما می شود.

آب نمک:

چه باور کنید و چه نکنید،این یک درمان خانگی عالی برای ترک پا می باشد.

پاهای خود را ابتدا به مدت 15 دقیقه درون سطل آبگرم شور بگذارید و بعد از آن به مدت 10 دقیقه در سطل آب سرد قرار دهید. این کار باعث می شود که گردش خون پای شما افزایش یابد.

مخلوط گل رز و گلیسیرین:

مقداری گل رز و گلیسیرین را مخلوط کنید و آنرا روی ترک پای خود بمالید. اگر هر یک از منافذ و شکافها ، باز شدند یا خونریزی کردند، به دلیل وجود گلیسیرین می باشد که حاوی الکل است. این مخلوط می تواند باعث نرمی پاهای ترک خورده شود.

نوشیدن آب:

اینکه همیشه بدن خود را پر آب نگهدارید خیلی مهم است. که البته باعث خشکی پوست می شود. شما باید 12 الی 15 تا لیوان در روز آب بنوشید تا پاشنه های خود را الاسیستیته کنید و مرطوبی پوست خود را به دست آورید.

روش های موثر برای از بین بردن ترک کف پا

درمان و از بین بردن ترک کف پا

مصرف کلسیم خود را بالا ببرید:

برای بهبود وضعیت پاشنه های ترک خورده ، شما نیار به مصرف کلسیم دارید. غذاهایی مانند:ماست و شیر و پنیر و بروکلی یا ماهی از این قبیل هستند که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ویتامین E و آهن:

ویتامین E و آهن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و مطمئن شوید که گوشت و مرغ و ماهی را به اندازه کافی مصرف می کنید، چون سرشار از این ویتامین ها می باشند که در درمان ک مرطوب کردن ترک پا موثر هستند.

اسید های چرب امگا3:

مواد غذایی ای مانند:دانه های کتان، روغن کتان و ماهی های آب سرد بعنوان منابع غنی امگا 3 شناخته شدا اند که به کاهش ترک پا کمک می کنند.

مطالب مشابه را ببینید!