مجله تاپ‌ناز‌

کوپن الکترونیکی و یا کارت کالا چیست و چه کسانی کوپن می گیرند؟

کوپن الکترونیکی
کوپن الکترونیکی چیست ؟

کوپن الکترونیکی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

در گذشته کوپن های کاغذی برای تهیه کالاهای اساسی مانند روغن، برنج، قند و شکر بین مردم توزیع شده بود و سال ها از حذف شدن این طرح گذشته است اما احتمالا کوپن ها دوباره به سیستم اقتصادی کشور برگردانده می شوند اما این بار به شکل کوپن الکترونیکی و یا کالا کارت.

شیوه و طرح استفاده از کوپن الکترونیکی هنوز به صورت دقیق مشخص نشده است و در حال حاضر معاون ریاست جمهوری در حال بررسی این طرح است اما آنچه که مسلم است این که در صورت تایید اجرایی شدن این طرح، کوپن الکترونیکی کارکردی مشابه کوپن های کاغذی خواهند داشت و به منظور تامین کالاها اساسی و مواد غذایی در اختیار مردم قرار داده می شود.

افرادی که کوپن الکترونیکی به آنها تعلق بگیرد و یا کارت کالا داشته باشند، مانند کوپن کاغذی قادر نیستند از پو نقد کالاها استفاده کنند بلکه کوپن، شیوه غیر ارزی برای تهیه کالاهای اساسی مورد نظر است.

ایده کوپن الکترونیکی یا کارت کالا به دلیل اطمینان از تامین کالهای اساسی مردم و در جهت بهینه ساختن یارانه ارزی مطرح شده است.

تا کنون هیچ خبری در مورد شیوه تهیه کوپن و پرداخت پول در جهت دریافت کوپن الکترونیکی منتشر نشده ول به نظر می رسد کوپن الکترونیکی همان کارت بانکی است که یارانه هر خانواده به آن واریز می شود و بعد از واریز وجه کوپن، افراد واجد شرایط می توانند به فروشگاه های مشخص شده بروند و کالای مورد نیاز خود را دریافت کنند.

کوپن الکترونیکی یا کارت کالا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

طرح کوپن الکترونیکی به مدت 4 سال به طور اختصاصی برای مددجویان نهادهای حمایتی استفاده شده و به نظر می رسد وزارت تعاون در نظر دارد این طرح را روی تمام اقشار جامعه پیاده سازی کند.

به گفته سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ طرح کوپن الکترونیکی هنوز قطعا تایید نشده و نیاز به بررسی های بیشتری در این زمینه می باشد اما احتمال اجرای طرح های حمایتی در شرایط اقتصادی فعلی در آینده نزدیک زیاد است.

انوشیروان محسنی بندپی همچنین اضافه کرد که تا پایان همین ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می‌شود و طرح اعطای کوپن الکترونیکی برای هشت دهک یا همه اقشار جامعه در دستور کار قرار می گیرد.

به گفته هادی ابوی، دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران؛ با توجه به این که امروز بیشترین فشار اقتصادی روی قشر کارگر می باشد طی جلسه ای که با سرپرست وزارت کار صورت گرفته پیشنهاد اعطای سبد کالای اساسی غیر نقدی به صورت کوپن الکترونیکی یا بن به کارگران ارائه شده است.

هادی ابوی پیشنهاد می دهد: دولت می تواند طرح اعطای کوپن الکترونیکی را در چند مرحله و با اولویت قرار دادن کارگران و اقشار ضعیف جامعه اجرا کند و در مرحله اول طرح، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که دارای کد بیمه هستند در اولویت توزیع قرار بگیرند.

در صورت تصویب این طرح در آینده نزدیک می توانید اطلاعات جامع درباره کوپن الکترونیکی و پاسخ به سوالات زیر را در همین صفحه دنبال کنید:

زمان توزیع کوپن الکترونیکی یا کارت کالا

شرایط دریافت کوپن الکترونیکی یا کارت کالا

چطور از کارت کالا یا کوپن الکترونیکی استفاده می شود؟

مطالب مشابه را ببینید!