مجله تاپ‌ناز‌

رفع “چین و چروک پیشانی” با انجام 10 روش خانگی که موثر هستند

چند روش طبیعی و بدون خطر برای از بین بردن چین و چروک یشانی

روش های طبیعی برای از بین بردن “چین و چروک پیشانی” وجود دارد. به خطوط عمیق و چروک پیشانی، خطط اخم هم می گویند. این چروک ها به پیری و افزایش سن فقط محدود نمی شوند. استرس و خستگی روزانه باعث ایجاد خطوط حتی در دوران جوانی بر روی پیشانی می شود که این مسئله خارج از کنترل ما است. شاید اگر برای نخستین این نشانه ها را در چهره خود مشاهده کنید برای شما ناخوشایند باشد، به ویژه اگر برای موجه شدن با این وضعیت خودتان را آماده نکرده باشید. احتمالا شما هم برای مدت زیادی برای از بین بردن این خطوط بر روی صورت خود و پیشانی خود به دنبال روش های خانگی بوده اید. حتما اگر بشنوید که برای از بین بردن چروک پیشانی می توانید از روش بدون عوارض جانبی استفاده کنید خوشحال می شود. در این مطلب بعضی از روش ها و ترفندهای از بین بردن چین و چروک پیشانی را به شما معرفی می کنیم که هیچ گونه عارضه جانبی برای پوست ندارند.

چین و چروک پیشانی

چطور خیلی آسان با روش های خانگی چین و چروک پیشانی را نابود کنیم؟

بدون اینکه نیازی به درمان های پرهزینه و پرعوارض داشته باشید، می توانید خطوط عمیق روی پیشانی را ترمیم کنید. این چین و چروک های روی پیشانی شاید غیرقابل ترمیم به نظر برسند، ملی اگر صر و حوصله داشته باشید می توانید آنها را نابود کنید. در دامه این مطلب برخی از نکات ساده ای را معرفی می کنیم که همگی روش های خانگی و طبیعی هستند و می توانند خطوط را از پیشانی شما حذف کنند.

۱.  روغن نارگیل می تواند چین و چروک پیشانی را برطرف کند

مواد مورد نیاز:

روغن نارگیل ارگانیک

دستورالعمل:

الف. چند قطره روغن نارگیل را روی پیشانی‌ و صورت‌تان بمالید و برای چند دقیقه ماساژ دهید تا روغن به طور کامل جذب پوست شود.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را هر شب پیش از خواب انجام دهید.

دلیل اثربخشی این درمان:

روغن نارگیل باعث مرطوب شدن پوست می شود و سلامتی شما را حفظ می کند. این روغن آنتی اکسیدان دارد که به همین دلیل باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد می شود. این رادیکال ها روی پوست انباشته می شوند و آن را ضعیف می کنند و باعث می شوند که چین و چروک تشکیل شود. روغن نارگیل رادیکال های آزاد را به خوبی از بین می برد و خطوط روی پیشانی را به مرور حذف می کند.

 

 

۲. روغن کرچک گزینه ای مناسب برای مبارزه با چین و چروک پیشانی

مواد مورد نیاز:

روغن کرچک

دستورالعمل:

الف. یک یا دو قطره روغن کرچک را روی پوست پیشانی‌تان بمالید و با حرکات دایره‌ای و ملایم آن را ماساژ دهید. اجازه دهید روغن کرچک به مدت یک شب روی پوست‌تان بماند.

میزان و تعداد مصرف:

از این روش هر شب استفاده کنید. روغن کرچکی که مصرف می کنید باید بافت روشنی داشته باشد، به همین دلیل می توانید در طول روز نیز از آن استفاده کنید.

دلیل اثربخشی این درمان:

اسید ریسینلیدیک که در روغن کرچک وجود دارد می توانند به عنوان نرم کننده پوست عمل کند. روغن کرچک آنتی اکسیدان زیادی دارد که باعث حفظ سلامتی پوست پیشانی می شود و خطوط اخم را هم از بین می برد.

 

۳. برای رفع چین و چروک پیشانی مرکبات مصرف کنید

مواد مورد نیاز:

آب لیمو تازه
یک تکه پنبه

دستورالعمل:

الف. پنبه را به آب لیمو آغشته کنید و آن را روی پیشانی‌تان بمالید. اگر دارای پوست حساسی هستید، آب لیمو را با مقدار مساوی آب رقیق کنید.
ب. اجازه دهید آب لیمو به صورت طبیعی روی پوست‌تان خشک شود. سپس، آن را با آب بشویید.
پ. هم‌چنین می‌توانید پوست مرکباتی نظیر لیمو و پرتقال را بکوبید، آن را با مقداری گلاب (آب گل رز) مخلوط کنید و مانند ماسک صورت روی پیشانی‌تان بمالید. به علاوه، گنجاندن مرکبات در رژیم غذایی می‌تواند در طولانی مدت بسیار مفید باشد.

میزان و تعداد مصرف:

آب لیمو را هر روز به پیشانی‌تان بمالید.

دلیل اثربخشی این درمان:

مرکباتی مانند پرتقال و لیمو دارای مقدار زیادی ویتامین E و C هستند. این ویتامین ها برای سلامت پوست ضروری هستند. این میوه ها پوست را نرم می کنند و باعث سلامت پوست می شوند. فلاونوئیدهایی که در مرکبات هستند باعث تقویت مویرگ ها می شوند و کلاژن و الاستین پوست را حفظ می کنند، و اینگونه به پوست شما ظاهری جوان می دهند.

 

۴. ماساژ هم برای رفع چین و چروک مفید است

مواد مورد نیاز:

چند قطره روغن زیتون

دستورالعمل:

الف. نواحی اطراف چین و چروک‌ها را به آرامی با روغن زیتون گرم با حرکات بالا و پایین به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید. برای رسیدن به نتایج بهتر، می‌توانید چند قطره روغن نارگیل نیز روی پوست‌تان بریزید.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را روزی یک یا دو بار انجام دهید.

دلیل اثربخشی این درمان:

روغن زیتون در کنار روغن نارگیل می تواند به عنوان یک مرطوب کننده خوب برای پوست عمل کند و باعث آبرسانی پوست شود. ماساژ ملایم باعث بهبود گردش خون در بافت های بدن می شود.

 

 

۵. مصرف روغن تخم کتان برای از بین بردن چروک پیشانی

مواد مورد نیاز:

روغن تخم کتان

دستورالعمل:

الف. روزی دو تا چهار مرتبه به اندازه‌ی یک قاشق غذاخوری روغن تخم کتان میل کنید.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را دو هفته ادامه دهید. کم‌کم شاهد تغییراتی در خطوط اخم روی پیشانی‌تان خواهید بود.

دلیل اثربخشی این درمان:

روغن تخم کتان دارای مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 و انواع آنتی اکسیدان است. با مصرف خوراکی روغن تخم کتان هم پوست شما نرم و روغنی می شود و هم لایه خارجی آن کمی برجسته می شود، پس باعث بهبود چین و چروک های پوست می شود.

 

 

۶. سفیده تخم مرغ و ژل آلوئه ورا

مواد مورد نیاز:

۲ قاشق غذاخوری ژل تازه‌ی آلوئه‌ورا
سفیده‌ی یک عدد تخم مرغ

دستورالعمل:

الف. سفیده‌ی تخم مرغ و ژل آلوئه‌ورا را با هم ترکیب کنید و آن را روی پیشانی‌تان بمالید. هم‌چنین می‌توانید این ترکیب را به سایر بخش‌های صورت‌تان نیز بمالید.
ب. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و آن‌گاه صورت‌تان را با آب ولرم خوب بشویید.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را هفته‌ای دو تا سه مرتبه تکرار کنید.

دلیل اثربخشی این درمان:

سفیده تخم مرغ و آلوئه ورا هر دو منبعی بزرگ از ویتامین E هستند. ویتامین E به عنوان ویتامین جوانی شناخته می شود. آلوئه ورا پوست را تغذیه می کند و باعث انعطاف آن می شود. آلوئه ورا حاوی اسید مالیک است و به عنوان عاملی برای کاهش خطوط پوست به شمار می آید. آلبومین موجود در تخم مرغ نیز باعث سفت شدن و تقویت شدن پوست می شود.

 

۷. برای رفع چین و چروک پیشانی روغن جوجوبا گزینه ای مناسب است

مواد مورد نیاز:

چند قطره روغن جوجوبا

دستورالعمل:

الف. روغن جوجوبا را با نوک انگشتان‌تان با حرکاتی به سمت بالا به مدت یک یا دو دقیقه ماساژ دهید.
ب. اجازه‌ دهید این روغن ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند. سپس صورت‌تان را با آب ولرم بشویید.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را هر روز تکرار کنید. بهترین زمان انجام این کار، شب‌ها قبل از خواب است.

دلیل اثربخشی این درمان:

ویتامین E موجود در روغن جوجوبا بسیار زیاد است و می تواند باعث خلاص شدن ما از شر چین و چروک پیشانی باشد. روغن جوجوبا هم ویتامین E دارد و هم حاوی استر است که سرعت پیر شدن پوست را کم می کند.

 

 

۸. ژله‌ی پترولیوم (وازلین) برای مقابله با چین و چروک‌های پیشانی

مواد مورد نیاز:

ژله‌ی پترولیوم (وازلین)

دستورالعمل:

الف. پیشانی‌تان را کمی مرطوب کنید و مقدار کمی وازلین روی آن بمالید.
ب. آن‌قدر پیشانی‌تان را ماساژ دهید که از حالت چسبندگی خارج شود.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را هر شب قبل از خواب انجام دهید.

دلیل اثربخشی این درمان:

به پیشانی خود وازلین بمالید زیرا می تواند باعث شود که چین و چروک های پیشانی کم شوند. این ترکیب جادویی که در خیلی از خانه ها یافت م شود، از پترولیوم ساخته شده است و افراد مشهوری مانند مریلین مونرو و جنیفر آنیستون مرتب از آن استفاده می کردند. وازلین باعث آبرسانی پویشت می شود و از تشکیل خط بر روی پیشانی جلوگیری می کند.

احتیاط

اگر پوست‌تان مستعد ابتلا به آکنه (جوش) است از این درمان خانگی استفاده نکنید، زیرا ژله‌ی پترولیوم ممکن است باعث افزایش آکنه شود.

 

 

۹. عسل مانوکا علیه چین و چروک‌های پیشانی

مواد مورد نیاز:

۱ تا ۲ قاشق غذاخوری عسل مانوکا
دستمال نخی
آب داغ

دستورالعمل:

الف. دستمال نخی را در آب داغ بخیسانید. سپس دستمال را از آب خارج کنید، آن را بچلانید و به مدت یک تا دو دقیقه روی پیشانی‌تان بگذارید تا منافذ پوست‌تان باز شود.
ب. اکنون دستمال را بر دارید و لایه‌ی نازکی از عسل مانوکا را رو پوست‌تان بمالید.
پ. ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس، صورت‌تان را با آب ولرم بشویید. بعد از آن، برای بستن منافذ پوست، صورت‌تان را با آب سرد نیز بشویید.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را روزی یک بار تکرار کنید.

دلیل اثربخشی این درمان:

آنتی اکسیدان هایی که در عسل مانوکا وجود دارند از جمله اسید بنوزئیک و متیل گلیوکسال به آن خاصیت درمانی بخشیده اند و از آن می تواند برای مقابله با چین و چروک استفاده کرد. این آنتی اکسیدان های مفید باعث ترمیم و بازسازی پوست می شوند و به پوست ظاهری زیبا می بخشند.

 

 

۱۰. روغن بادام هم برای چین و چروک مفید است

مواد مورد نیاز:

روغن بادام شیرین

دستورالعمل:

الف. چند قطره روغن بادام را روی پیشانی‌تان بمالید.
ب. پوست پیشانی‌تان را چند دقیقه ماساژ دهید و آن را به حال خود رها کنید.

میزان و تعداد مصرف:

این کار را شب‌ها قبل از خواب انجام دهید تا روغن بادام بتواند در طول شب بر پوست‌تان اثر کند.

دلیل اثربخشی این درمان:

روغن بادام باعث نرم شدن پوست می شود و پوست را جوان می کند. خاصیت نرم کنندگی روغن بادام می تواند باعث حفظ رطوبت و آبرسانی پوست شود.

مرطوب نگه داشتن پوست باعث پیشگیری از چین و چروک روی پیشانی می شود. حال میدانید که چگونه به صورت طبیعی می توانید از شر چین و چروک پیشانی خلاص شوید. با استفاده از این روش های خانگی و بدون عوارض می توانید به آسانی پوستی بدون چین و چروک، سالم و جوان داشته باشید.

در ادامه سوال و پاسخ هایی در این مورد را می خوانید.

 

سوالات متداول

۱. چه عواملی باعث ایجاد چین و چروک پیشانی می‌شوند؟

یک عامل واحد یا ترکیبی از چندین عامل می‌توانند باعث ایجاد چین و چروک‌های پیشانی شوند. این عوامل عبارت هستند از:

الف. افزایش سن که باعث اختلال در الاستین و کاهش سرعت تولید کلاژن در پوست می‌شود
ب. قرار گرفتن در معرض اشعه‌های ماورای بنفش (UV)
پ. حرکات مکرر صورت نظیر اخم کردن‌های بیش از حد
ت. مصرف الکل و سیگار
ث. رژیم غذایی ناسالم
ج. نوشیدن آب به میزان کم
چ. استرس و افسردگی
ح. کمبود خواب
خ. ژنتیک

۲. کدام ماهیچه در ایجاد چین و چروک پیشانی مقصر است؟

ماهیچه پس‌سری ‌پیشانی در ایجاد خطوط افقی روی پیشانی مقصر است.

۳. در چه سنی چین و چروک پیشانی ظاهر می‌شوند؟

سن خاص و معینی برای ظاهر شدن چین و چروک‌های پیشانی وجود ندارد. سر و کله‌ی آن‌ها ممکن است حتی در ۲۰ سالگی‌تان هم پیدا شود،‌ یا حتی تا ۵۰ سالگی‌تان یک خط روی پیشانی نداشته باشید. ایجاد خطوط و چین و چروک بر روی صورت و پیشانی به نحوه‌ی مراقبت‌ از پوست‌تان، چه داخلی و چه خارجی، بستگی دارد.

۴. برای بر طرف کردن چین و چروک پیشانی باید از چه چیز استفاده کنیم؟‌

درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله، هم‌ برای خطوط ظریف و هم برای چین و چروک‌های عمیق پیشانی اثربخش هستند. با این‌که بر طرف شدن خطوط عمیق‌تر زمان بیش‌تری طلب می‌کند، ولی توصیه می‌شود درمان‌های خانگی موجود در این مقاله را مرتبا انجام دهید تا به بهترین نتایج دست یابید.

۵. آیا مرطوب کننده‌ها  به رفع چین و چروک پیشانی کمک می‌کنند؟

برای پیشگیری از ایجاد نشانه‌های زودهنگام پیری و خطوط صورت، مرطوب‌سازی و آبرسانی به پوست الزامی است. مرطوب کننده‌های معمولی در بر طرف کردن چین و چروک‌های پیشانی آن چنان موثر نیستند. مرطوب کننده‌های ضد چین و چروک را انتخاب کنید که حاوی مواد قدرتمندی برای از بین بردن خطوط پیشانی هستند.

غذای سالم بخورید و آب زیاد بنوشید تا پوستی سالم، نرم، و جوان داشته باشید. در کنار همه‌ی این‌ها، خوابیدن به اندازه‌ی کافی و دوری از استرس نیز حائز اهمیت هستند. اگر تاکنون این موارد را رعایت نمی‌کردید، اکنون وقت‌اش رسیده است که جدا تصمیم بگیرید تغییرات مثبتی در رژیم غذایی روزانه و سبک زندگی‌تان ایجاد کنید. این توصیه‌ها را یک ماه پشت سر هم رعایت کنید. مطمئنا خود به خود تفاوت را در صورت‌تان احساس خواهید کرد.

مطالب مشابه را ببینید!